poniedziałek, grudzień 11, 2023
wtorek, 08 marzec 2022 13:37

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? 3 cenne porady

szczoteczka soniczna GUM® SONIC DAILY szczoteczka soniczna GUM® SONIC DAILY pixabay

Szczoteczki soniczne są jednymi z najczęściej polecanych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Są łatwe w użytku, a do tego skuteczne.

Wibracyjne ruchy szczoteczki wspomagają usuwanie osadów i płytki bakteryjnej nawet z trudno dostępnych powierzchni zębów oraz z linii dziąseł. Takie działanie znacząco obniża ryzyko wystąpienia próchnicy i groźnych chorób przyzębia, np. paradontozy. Czy jednak wiesz, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Zobacz, jak wybrać bezpieczny produkt i nie przepłacić.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczek sonicznych opiera się na wykorzystaniu właściwości fal dźwiękowych o dużej częstotliwości – przeważnie o wartości około 300 MHz. Wytwarza je wbudowany w szczoteczkę generator, który wprawia w drgania główkę szczoteczki i przyczynia się do wytwarzania mikropęcherzyków z płynów obecnych w jamie ustnej.

Szybkie ruchy szczoteczki umożliwiają skuteczne czyszczenie wszelkich zębów z osadu. Niektóre produkty – takie jak szczoteczka soniczna GUM® SONIC DAILY – wykazują nawet 50% większą skuteczność czyszczenia przestrzeni międzyzębowych w porównaniu do zwykłej, płaskiej szczoteczki manualnej. Badania wykazały, że w trakcie szczotkowania usuwane jest aż 47 razy więcej płytki nazębnej poniżej linii dziąseł. Działanie takie jest niezwykle istotne dla profilaktyki próchnicy i chorób dziąseł.

Może Cię jednak nurtować pytanie: jaka szczoteczka jest lepsza – soniczna czy oscylacyjna? W tej drugiej główka szczoteczki napędzana jest mechanicznie i wykonuje okrężne ruchy. Skuteczność takiego urządzenia nie jest niższa, ale w jego przypadku opanowanie właściwej techniki szczotkowania jest nieco trudniejsze. U osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szczoteczkami elektrycznymi, lepiej sprawdzi się wersja soniczna.

Jaka szczoteczka soniczna sprawdzi się najlepiej? 3 najważniejsze kryteria wyboru

Zastanawiasz się, jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Która marka i model najlepiej sprawdzą się w praktyce? Musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych cech tych produktów i rozpatrzyć je pod kątem swoich potrzeb i problemów jamy ustnej. Pomoże Ci to wybrać szczoteczkę, która nie tylko dokładnie wyczyści Twoje zęby, ale też nie podrażni wrażliwych dziąseł. Podstawą wyboru powinny być:

Liczba drgań szczoteczki sonicznej – największa niekoniecznie jest najlepsza

Wbrew powszechnemu przekonaniu, duża liczba drgań nie przekłada się na skuteczność ani dokładność czyszczenia. Przeciwnie – im jest ona większa, tym większe jest ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł (a zarazem wyższa cena szczoteczki!). Szczoteczka z mniejszą częstotliwością drgań równie dobrze usuwa osady i przebarwienia. Jest też delikatna dla miękkich tkanek, nawet jeśli masz w zwyczaju mocno przyciskać szczoteczkę do zębów.

Główka szczoteczki sonicznej musi czyścić skutecznie i być bezpieczna

Modele soniczne przeważnie mają główkę prostokątną. Najlepiej sprawdzają się te o mocno zaokrąglonych brzegach. Wydłużony, ale opływowy kształt pozwoli Ci dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej bez ryzyka przypadkowego uszkodzenia śluzówek czy szkliwa.