środa, wrzesień 18, 2024
czwartek, 10 marzec 2022 12:12

Trycholog: kiedy warto umówić się do specjalisty?

trycholog trycholog pixabay

Włosy to ozdoba każdej kobiety i powód do dumy wielu panów. Zdrowe, zadbane kosmyki zwiększają pewność siebie, a zadowolenie z własnego wyglądu podwyższa poziom endorfin w organizmie.

Jednak co zrobić, kiedy na głowie pojawią się niepokojące zmiany albo włosy zaczną nadmiernie wypadać? Jak poradzić sobie ze swędzeniem, zaczerwienieniami i krostkami? Przeczytaj, kiedy wizyta u trychologa może być niezbędna!

Trycholog, czyli lekarz od pięknych włosów

Jako naturalna ozdoba włosy to oczko w głowie wielu osób. Wszelkie zmiany, które zauważysz takie jak swędzenie, zaczerwienienia, bolesność skóry głowy czy nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować ze specjalistą. Ignorowanie niepokojących objawów może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry, co odbije się na włosach, które stracą blask i zdrowy wygląd.

Lekarz wyspecjalizowany w problemach skóry głowy to trycholog, dzięki któremu możliwa jest analiza stanu skóry i precyzyjna diagnoza schorzenia. Specjalista pomoże uporać się nie tylko z problemem, jakim jest wypadanie włosów mogące spowodować łysienie, ale również z łuszczycą, łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry. Wizyta u trychologa to najlepszy sposób na poznanie przyczyny problemów skórnych oraz ustalenie leczenia, którego efekty poprawią samopoczucie i odczuwalnie zwiększą codzienny komfort.

Jak wygląda badanie skóry głowy?

Pogorszenie stanu skóry głowy może mieć wiele przyczyn, a szybka diagnoza i właściwe leczenie umożliwiają przeciwdziałanie negatywnym skutkom schorzenia. Włosy wyraźnie wskazują na twój stan zdrowia, więc jeśli zauważasz niepokojące objawy, wizyta u trychologa to podstawa!

Lekarz przeprowadzi wywiad i obejrzy skórę głowy, może też zlecić badania, które pomogą dokonać celnej diagnozy. W diagnostyce schorzeń skóry głowy i włosów badanie przeprowadzane jest przy pomocy mikrokamery, która po przyłożeniu do powierzchni skóry pozwala przeanalizować jej stan albo jako badanie krwi z rozmazem. Badanie laboratoryjne pozwala ustalić, czy przyczyna problemów skórnych to hormony albo niedobór konkretnych witamin i składników odżywczych. W razie potrzeby trycholog może zlecić pobranie włosów do analizy mikroskopijnej, określenie ich składu mineralnego albo badanie mykologiczne.

Plan leczenia łysienia i zmian skórnych to kompleksowy proces uwzględniający zarówno zabiegi lecznicze i domową pielęgnację, jak i przyjmowanie suplementów oraz zalecenia dietetyczne.

Zabiegi trychologiczne, czyli jak wyleczyć skórę głowy

Zabiegi pielęgnacyjne, które może zalecić trycholog to zabiegi w pełni dostosowane do rodzaju schorzenia. Mogą to być profesjonalne peelingi skóry głowy, które pozwalają na jej dokładne oczyszczenie albo masaże z udziałem bogatych w minerały i witaminy specjalistycznych preparatów.

W przypadku łysienia najlepsze efekty przynosi mezoterapia igłowa. Podanie substancji aktywnych za pomocą igły lub pistoletu nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale dodatkowo pobudza wzrost nowych, co znacznie przyspiesza proces leczenia. W zależności od potrzeb trycholog zaoferuje sprawdzone  zabiegi regenerujące, przeciwłojotokowe, przeciwdziałające wypadaniu włosów albo odpowiednie przy zmianach łuszczycowych. Dzięki temu po zakończeniu terapii zamiast do lekarza będzie można udać się na wizytę do fryzjera.