piątek, kwiecień 19, 2024
czwartek, 19 styczeń 2023 14:09

Jak radzić sobie z zaczerwienieniem skórnym?

Jak radzić sobie z zaczerwienieniem skórnym Jak radzić sobie z zaczerwienieniem skórnym pixabay

Zaczerwienienia skórne mogą mieć różną przyczynę. Krótkotrwałe, wynikające ze zbyt szybkiego poszerzenia naczyń krwionośnych, to tak zwane uderzenie gorąca. Wynikające z podrażnienia skóry składnikiem kosmetyku lub pożywienia to zaczerwienienie na tle alergicznym. Czerwone plamy występują przy cerze wrażliwej i naczynkowej. Rumień to oznaka nadmiernej reaktywności skóry. Nagłe, często piekące zaczerwienienie twarzy mogą wynikać z dermatozy zwanej trądzikiem różowatym.

 

Przyczyny zaczerwienienia skórnego

Bardzo ważne jest poznanie przyczyn zaczerwienienia skóry. Jeżeli wynika ono z podrażnienia jakimś preparatem kosmetycznym, to trzeba przestać go używać. Podobnie rzecz się ma ze spożywaniem danego pokarmu, jeżeli zauważymy niepokojące zjawisko w postaci zaczerwienienia, to należy wyeliminować go z diety. W sytuacji podejrzenia o występowanie trądziku różowatego należy wybrać się do dermatologa, by potwierdzić diagnozę. Rumień twarzy i zaczerwienienie skórne mogą mieć źródło genetyczne. Może mu sprzyjać: zaburzenie gospodarki hormonalnej, nieprawidłowości układu odpornościowego, nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, spożywanie alkoholu (szczególnie czerwonego wina), stres, promieniowanie ultrafioletowe, nagłe zmiany temperatur, spożywanie pikantnych potraw, wysiłek fizyczny.

Sposoby na zaczerwienienia skórne

Bardzo ważne, by zlikwidować zaczerwienienia skórne, jest ich zdiagnozowanie. Nieleczone zaczerwienienia mogą spowodować nieestetyczne zmiany skóry. W przypadku pojawienia się problemu należy udać się na konsultację do dermatologa. Przy skórze naczynkowej  niezwykle ważna jest profilaktyka i właściwa pielęgnacja dermokosmetykami, które w ofercie posiada Dermalogica. Nie wolno zapominać o zbilansowanej diecie oraz ograniczeniu spożycia kawy, pikantnych przypraw i alkoholu.

Bardzo istotny jest dobór kosmetyków odpowiednich do cery naczynkowej. Do demakijażu należy używać łagodnych preparatów mających w swoim składzie emolienty, które zarówno delikatnie natłuszczają, jak i zabezpieczają skórę. Kremy powinny regenerować, wzmacniać powłokę hydrolipidową skóry oraz zapewniać wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Pomocne będą dermokosmetyki zawierające wzmacniającą ściany naczyń krwionośnych witaminę C i witaminę B, która również odpowiedzialna jest za wzmacnianie skóry. Codziennie należy stosować nawilżające preparaty zapobiegające zaczerwienieniu i unikać mycia twarzy wodą.

Dermatolog może zalecić miejscowe stosowanie antybiotyku. W przypadku długo utrzymującego się zaczerwienienia skuteczną metodą mogą okazać się zabiegi laserowe.