środa, kwiecień 24, 2024
środa, 30 wrzesień 2020 12:53

Jak prawidłowo farbować włosy?

Farbowanie włosów Farbowanie włosów

Farbowanie włosów w domu ma wiele zalet - jest szybsze i ekonomiczniejsze. Ten sposób wybierany jest najczęściej przez osoby, które chcą uzyskać konkretny i jednolity kolor. Jednak, aby proces ten przebieg prawidłowo i bez przykrych niespodzianek, to trzeba się stosować do kilku podstawowych kroków oraz instrukcji zawartych na opakowaniu zakupionej farby.

Farbowanie włosów w domu - dlaczego warto?

W kilkadziesiąt minut można całkowicie zmienić kolor swoich włosów - nie niszcząc przy tym ich struktury. Obecnie produkowane farby są tak skonstruowane, aby jak najmniej obciążały cebulki włosa. Przy wyborze farby do domowej koloryzacji kieruj się składem oraz jakością produktu. Nie szukaj najtańszych rozwiązań. Za dobrą farbę do koloryzacji włosów w drogerii trzeba zapłacić od 30 do 50 złotych. Cena ta i tak nie jest wygórowana w porównaniu do  usługi farbowania włosów w salonach fryzjerskich. 

Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie wiesz, czy wybrana przez Ciebie farba przyjmie się na Twoich włosach - lepiej nie ryzykuj i skorzystać z profesjonalnych usług. Nie próbuj również na własną rękę ekstremalnych rozwiązań (np. próby koloryzacji z bardzo ciemnego koloru na platynowy), gdyż do takich rewolucji niezbędna już jest znajomość mieszania farb i struktury włosa.  Ile kosztuje farbowanie włosów w salonie? W zależności od metody stawka może wahać się od kilkudziesięciu do nawet 400 złotych. Na cenę wpływa również lokalizacja - w większym miastach będzie zwykle drożej niż w mniejszych miejscowościach.  

Farbowanie włosów w sześciu krokach

Farbować włosy powinno się wybierać produkty o 2-3 tony jaśniejsze lub ciemniejsze od naturalnego koloru albo tego obecnego. Szatynki mogą swobodnie eksperymentować z koloryzacją włosów w barwie słonecznej, a nawet platynowej, ale również w ciemniejszych kolorach. Każdorazowo należy zapoznać się z etykietą na produkcie i paletą tonów. Środek do koloryzacji wybierz również do barwy swojej karnacji, aby te dwa elementy ze sobą współgrały. 

Jeśli produkt do koloryzacji został właściwie wybrany, to należy farbować włosy według poniższych kroków.

Krok 1

Przygotuj niezbędne narzędzia, które będą potrzebne przy farbowaniu włosów, takie jak:

  • miska,
  • grzebień fryzjerski z pędzelkiem, 
  • fartuch fryzjerski lub ręcznik, 
  • rękawiczki jednorazowe. 

Krok 2

Postępuj według instrukcji zawartej na farbie. Dodaj po kolei wszystkie składniki, wymieszaj je i przygotuj się do farbowania poprzez założenie fartucha fryzjerskiego oraz rękawiczek jednorazowych. 

Krok 3 

Warto na wybranym kosmyku (najlepiej najciemniejszym) dokonać próby koloryzacji. Takim sposobem sprawdza się również, czy farba nie uczula i nie powoduje zmian skórnych. 

Krok 4 

Jeśli wybrany kolor po czasie określonym przez producenta odpowiada Twoim potrzebom i nie pojawiła się żadna reakcja alergiczna, to można przystąpić do farbowania włosów. Wymieszany produkt do koloryzacji nanieść na włosy. W dokładnym jego rozprowadzeniu pomagają ruchy zbliżone do tych, które wykonuje się przy ich myciu. Warto również rozszerzać włosy, aby farba dokładnie wsiąkła w ich strukturę. 

Krok 5 

Farbę zmyj po czasie określonym w instrukcji produktu do koloryzacji. Nie trzymaj farby dłużej oraz nie używaj foliowego czepka do koloryzacji lub w żaden inny sposób nie nagrzewaj włosów. Próby przyspieszenia koloryzacji mogą negatywnie wpłynąć na finalny efekt farbowania włosów oraz utlenianie wybranego koloru. 

Krok 6 

Po wyznaczonym czasie dokładnie spłucz farbę i umyj włosy. Użyj również odżywki oraz olejków. Po udanej koloryzacji dbaj o włosy - stosuj odżywki i preparaty do włosów po koloryzacji.