sobota, czerwiec 15, 2024
piątek, 02 październik 2020 09:09

Płaszcz czy kurtka – co wybrać, by czuć się komfortowo i wyglądać stylowo?

Płaszcz damski Płaszcz damski

Planujesz kupić odzież wierzchnią na zimę, ale nie możesz się zdecydować na konkretny rodzaj? Jeśli stoisz przed wyborem: kurtka czy płaszcz damski zimowy, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim informacje i porady, które z pewnością pomogą ci w podjęciu decyzji.

Odzież wierzchnia zimowa powinna zapewniać optymalny komfort termiczny oraz wygodę codziennego użytkowania. Zarówno płaszcz, jak i kurtka spełniają oba te wymagania. Jak więc dokonać wyboru i zakupić konkretny ubiór?

Strój dopasowany do stylu w szafie i w życiu

Dobrej jakości odzież wierzchnia powinna w pełni odpowiadać wymaganiom i preferencjom użytkowniczki. Jeśli twoja garderoba składa się w większości z eleganckich ubrań, spódnic, sukienek czy garsonek, naturalnym wyborem wydaje się płaszcz damski. To też polecany wybór jako odzież do pracy, na spotkania biznesowe, a także wyjście do opery czy teatru.

Jeżeli natomiast lubisz sportowy, luźny, miejski styl, do twoich strojów zapewne lepiej będzie pasowała kurtka, w której poczujesz się komfortowo i naturalnie. Nie znaczy to jednak, że musisz się ograniczać i bazować na utartych schematach. Może bowiem właśnie teraz jest czas na zmiany i wybór innego typu odzieży?

Jednym z czynników wpływających na decyzję o zakupie kurtki albo płaszcza jest też pogoda. Jeśli lubisz długie spacery w każdą pogodę, kurtka z kapturem o właściwościach wodoodpornych to polecany wybór.

Strój dopasowany do figury

Poza dobraniem odzieży do stylu życia i stylu garderoby, dobrze jest dostosować ubiór do sylwetki. Kurtka czy płaszcz powinny bowiem nie tylko ogrzewać w chłodne dni, ale również dopełniać zimową stylizację. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów figury: klepsydra, gruszka i jabłko. Kobiety o tych typach sylwetki prezentują się świetnie w odmiennych fasonach i długościach odzieży wierzchniej.

Panie o figurze klepsydry, czyli z wcięciem w talii oraz proporcjonalną sylwetką, dobrze wyglądają w modelach odcinanych w pasie. Polecanym wyborem dla nich są więc płaszcze albo kurtki taliowane, wiązane w talii paskiem z klamrą, pasem bądź szarfą.

Kobietom o figurze gruszki, czyli z drobną górną i szerszą dolną częścią ciała, poleca się natomiast płaszcze oraz kurtki z ozdobnymi dekoracjami w okolicach kołnierza, ramion czy klatki piersiowej. Dekoracyjne frędzle, pagony, futerko albo inne dodatki wizualnie wyrównują proporcje figury.

Kobiety o figurze jabłka, czyli z pełnymi kształtami bez wyraźnej talii, dobrze wyglądają
w odzieży taliowanej. Nie powinny natomiast zakładać kurtek lub płaszczy dodatkowo spinanych w pasie, które uwydatniają mankamenty figury. Najlepsza długość odzieży w tym przypadku to midi, czyli średnia, sięgająca kolan.

Płaszcz czy kurtka?

Co więc wybrać na zimę: płaszcz czy kurtkę? Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, który z tych rodzajów odzieży jest lepszy. Decyzja zależy przede wszystkim od indywidualnego gustu, stylu ubierania się i figury kobiety. Przeanalizuj więc przedstawione informacje, podejmij decyzję zgodną z własnymi potrzebami i ciesz się stylowym ubiorem na zimę.