niedziela, maj 26, 2024
środa, 26 styczeń 2022 18:08

Dieta „biurowa” – co jeść przy siedzącym trybie życia?

Dieta odchudzająca Dieta odchudzająca adobestock

Siedzący tryb życia ma wiele wad. Wpływa negatywnie zarówno na postawę, jak i funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu osoby pracujące w biurach powinny stawiać na odpowiednie żywienie. Co musi wchodzić w skład ich diety?

Dieta dla pracowników biurowych

Dieta dla pracowników biurowych powinna składać się z określonych produktów. Lepiej wykluczyć wysoko przetworzone jedzenie, pełne wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, dużych ilości soli czy barwników. Dobrym pomysłem jest postawienie na świeże, wartościowe produkty. W diecie osób prowadzących siedzący tryb życia nie może zabraknąć przede wszystkim warzyw i owoców. Warto włączyć do swojego żywienia także:

  • ryby, orzechy i oleje roślinne pełne kwasów omega-3,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • nabiał,
  • chude mięso.

Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki do pracy, doskonałym wyborem jest postawienie na smoothie owocowe czy kanapkę z pieczywa razowego. Warto zabrać ze sobą także owoc, który można zjeść w wolnej chwili zamiast szybkiej, przetworzonej przekąski. Dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju owsianki.

W trakcie pracy w biurze konieczne jest zachowanie prawidłowego funkcjonowania mózgu. To on jest narzędziem działania dla pracowników umysłowych. Codzienna dieta powinna bazować na produktach bogatych w witaminy, dobre tłuszcze oraz wolne od szkodliwych dodatków, tak często pojawiających się w gotowej żywności i szybkich przekąskach.

Najważniejsze zasady diety biurowej

Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny zadbać nie tylko o odpowiedni skład posiłków, lecz także regularność ich spożywania. Najlepiej jeść około pięciu potraw w ciągu dnia, w odstępach około 3-4 godzin. W ten sposób można podkręcić swój metabolizm, wykluczyć uczucie głodu oraz zachować prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym mózgu.

Znaczenie ma też picie odpowiedniej ilości wody. W trakcie pracy fizycznej jest ona potrzebna w większych dawkach niż w przypadku pracy umysłowej, jednak w każdej sytuacji należy zadbać o jej właściwą podaż. W ten sposób można zapewnić prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Woda przyspiesza też metabolizm i hamuje uczucie głodu. To dobra wiadomość dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Dieta odchudzająca dla pracowników biurowych powinna mieć też odpowiednią kaloryczność, dobraną do indywidualnego dziennego zapotrzebowania na energię.

Ilość wody, którą należy pić w ciągu dnia, zależy m.in. od takich czynników jak:

  • wilgotność powietrza,
  • aktywność fizyczna,
  • masa ciała,
  • płeć,
  • temperatura otoczenia.

Jeśli jesteś kobietą, znaczenie ma też dzień cyklu. Inne zapotrzebowanie na wodę będą miały także osoby w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Lepiej stawiać na zwykłą wodę, z dodatkiem cytryny lub mięty, zamiast gazowanych napojów.

Catering dla osób pracujących na siedząco

Zazwyczaj siedzący tryb życia dotyczy pracowników umysłowych, którzy często spędzają długie godziny przed komputerem. Takie osoby zwykle nie mają też czasu na samodzielne przygotowywanie wszystkich posiłków. Wówczas strzałem w dziesiątkę okazuje się catering dietetyczny. W ten sposób można dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie całkowicie wyeliminować konieczność gotowania czy robienia zakupów spożywczych.

Diety pudełkowe są dostępne zarówno w całych pakietach, jak i w formie pojedynczych posiłków. Ta druga opcja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu np. na przygotowywanie jedzenia do pracy lub obiadu po powrocie, ale lubią samodzielnie robić kolację. Co więcej, cateringi dietetyczne występują także w wielu wersjach, jeśli chodzi o samą dietę – tłumaczy specjalista z firmy Nice To Fit You oferującej wysokiej jakości catering dietetyczny dla zabieganych.

Catering dietetyczny może przyjmować formę klasyczną, a także z wykluczeniem określonych składników – na przykład mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Posiłki są dostępne także w różnych kalorycznościach, dlatego trafiają w gusta osób, które chcą zachować stałą podaż energetyczną każdego dnia.