piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 22 grudzień 2020 11:15

Zaburzenia rytmu serca- czy mogą sygnalizować poważne choroby?

zaburzenia rytmu serca zaburzenia rytmu serca

W ciągu całego swojego życia możemy spotkać się z bardzo różnymi dolegliwościami, które pojawiają się w naszym organizmie. Jedne z nich są oczywiście niegroźne i po prostu tak się z nami czasami dzieje.

Jednak czasami pewne pojawiające się dolegliwości mogą sygnalizować bardzo niebezpieczne choroby, wady lub zaburzenia związane z funkcjonowaniem naszego organizmu. Dlatego też cokolwiek by się nie działo to nie powinniśmy tego ignorować. Nigdy nie wiadomo z czym dana dolegliwość jest związana a lepiej nie ryzykować. Rozsądnie jest po prostu udać się do lekarza na wizytę kontrolną. Bardzo często na takiej wizycie usłyszymy wtedy, że jest to po prostu fałszywy alarm a my jesteśmy zdrowi, jednak w razie pogorszenia naszego stanu powinniśmy ponownie wrócić do lekarza.

Jednak zdarzyć się też może także moment naszej wizyty okaże się najlepszym z możliwych i praktycznie ostatnim z możliwych momentów, aby zatrzymać postępowanie jakiejś niebezpiecznej dla naszego życia choroby. Dlatego nie czekajmy do ostatniej chwili aż będzie za późno tylko dbajmy o siebie cały czas. W momencie, kiedy na przykład sami u siebie zauważymy zaburzenia rytmu serca to z pewnością jest to znak, aby udać się do lekarza specjalisty.

Co mogą sygnalizować zaburzenia rytmu serca?

O tym, aby nie czekać z pójściem do lekarza do ostatniej chwili już wspominaliśmy, prawda? Jednak niestety nie wszyscy ludzie się do tego stosują. Bardzo często jest tak, że lekarza odwiedzamy dopiero w momencie, kiedy dana dolegliwość bardzo utrudnia lub praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednak najczęściej jest już wtedy za późno na leczenie. Dlatego pamiętajmy, aby regularnie się badać i dbać o siebie, bo zdrowie i życie mamy tylko jedno. W momencie, kiedy sami zaczniemy zauważać u siebie zaburzenia rytmu serca powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza. Oczywiście nie musi to od razu sygnalizować jakiejś groźnej choroby, jednak warto to sprawdzić.

Zaburzenia rytmu serca to zbyt szybka lub zbyt wolna jego praca. A to można podzielić na tachykardię i bradykardię. Z tachykardią mamy do czynienia w momencie, kiedy serce bije nienaturalnie szybko. Zazwyczaj jego praca nie powinna przekraczać 100 uderzeń na minutę a w momencie jej wystąpienia liczba ta znacznie się powiększa. Natomiast bradykardia to analogicznie zbyt wolna praca serca, która spada nawet znacznie poniżej 50 uderzeń na minutę.

Zaburzenia rytmu serca- jak możemy podzielić arytmię?

Zacznijmy od tego, że arytmia to po prostu choroba serca, kiedy nie działa ono prawidłowo. Zaburzenia rytmu serca to zarówno zbyt wolne i zbyt szybkie jego bicie. Arytmię można podzielić na arytmię łagodne, czyli te występującą na przykład w sytuacjach stresowych i ustępującą po uspokojeniu się. Kolejnym przykładem jest arytmia potencjalnie groźna i jest to na przykład migotanie przedsionków. Natomiast arytmie groźne wymagają po prostu natychmiastowego leczenia, ponieważ zagrażają życiu chorej osoby.