Lekarzem tej specjalności jest ortopeda – ekspert od różnych dolegliwości związanych z aparatem ruchu. Z ortopedią ściśle powiązana jest traumatologia, czyli chirurgia urazowa. Do ortopedy trafiają zazwyczaj pacjenci uskarżający się na ból po urazach narządu ruchu, a także osoby z podejrzeniami wad postawy lub np. chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Szczególną grupą pacjentów poradni ortopedycznych są noworodki i małe dzieci. Podczas wizyty lekarz ocenia rozwój dziecka i kontroluje przebieg kształtowania się postawy ciała. Kiedy po raz pierwszy iść z niemowlęciem do ortopedy? Jak często powinna odbywać się kontrola ortopedyczna? Jakie są wskazania do wizyty w poradni? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób bądź urazów związanych z narządem ruchu, a także ich profilaktyką. Warto podkreślić, że praca ortopedy obejmuje nie tylko układ szkieletowy (poza czaszką), lecz także cały układ mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a nawet powiązane nerwy i naczynia krwionośne. Początkowo ortopedzi zajmowali się leczeniem skrzywień kręgosłupa i wad postawy u najmłodszych. Obecnie lekarze tej specjalności leczą również osoby dorosłe. Ortopeda dziecięcy jest specjalistą od diagnozowania oraz leczenia chorób układu ruchu, a także wad wrodzonych u pacjentów do 18. roku życia. Zawód ten wymaga ogromnej wiedzy na temat anatomii ludzkiego ciała, fizjologii ruchu, biomechaniki oraz patofizjologii. Każdy specjalista ortopedii dziecięcej przechodzi dodatkowe szkolenie w zakresie technik i opcji leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego u rozwijającego się i rosnącego dziecka. W pracy ortopedy dziecięcego bardzo ważne jest odpowiednie podejście do małych pacjentów. Gabinety ortopedów dziecięcych są urządzone w sposób przyjazny dla dzieci, dzięki czemu maluchy nie odczuwają strachu podczas wizyty, a leczenie jest dla nich bardziej komfortowe.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza kontrola ortopedyczna?
Pierwszy kontakt z ortopedą dziecko powinno mieć jeszcze przed ukończeniem 4. tygodnia życia. Tak naprawdę pierwszą wizytę rodzice powinni umówić zaraz po narodzinach dziecka. To bardzo ważne, ponieważ lekarz ocenia wtedy, czy niemowlak prawidłowo się rozwija oraz sprawdza, czy nie doszło do dysplazji stawów biodrowych. To wada wrodzona dość często występująca u niemowląt, którą diagnozuje się za pomocą badania USG. Należy je obowiązkowo wykonać najpóźniej w 6. tygodniu życia niemowlaka. Kolejna wizyta powinna odbyć się około 8. tygodnia: dziecko potrafi już wtedy raczkować, ocenie podlega więc jego układ ruchu. Na następną wizytę w poradni ortopedycznej należy zabrać niemowlę gdy zacznie stawiać pierwsze kroki, czyli około 12-16 miesiąca życia. Później ortopedę dziecięcego wystarczy odwiedzać na profilaktyczne badania raz w roku.
Opieka ortopedyczna w Krakowie
Z pomocy ortopedy dziecięcego w Krakowie można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bądź prywatnie. Jeśli decydujemy się na leczenie w ramach NFZ, musimy dostać najpierw skierowanie od lekarza pediatry. Skierowanie do poradni ortopedycznej z prośbą o konsultację specjalisty ortopedii dziecięcej może wystawić też inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ. Rodzice chcący zarejestrować dziecko na konsultację ortopedyczną muszą jednak liczyć się z tym, że kolejki NFZ w województwie małopolskim do ortopedy dziecięcego potrafią być bardzo długie. Czasami warto więc spojrzeć na terminy wizyt w pozostałych placówkach medycznych, gdzie czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Jeśli zależy nam na czasie, możemy umówić się do ortopedy dziecięcego w Krakowie prywatnie. Wówczas konsultacja będzie odpłatna, jednak nie trzeba będzie długo czekać. Na wizytę u ortopedy prywatnie umówisz się bez skierowania i w jeden dzień załatwisz wszystko.
Najbliższy ortopeda w mieście Kraków – bez kolejek i bez stresu
W Krakowie znajduje się wiele nowoczesnych klinik, gdzie pracują doświadczeni lekarze o specjalizacji ortopeda dziecięcy. Prywatne poradnie ortopedyczne oraz poradnie chirurgii urazowo-ortopedycznej świadczą usługi z zakresu ortopedii dziecięcej i rehabilitacji. Ośrodki te dysponują nowoczesną aparaturą medyczną, dzięki czemu mogą zaoferować pacjentom kompleksową pomoc z zakresu schorzeń narządu ruchu. Duża dostępność terminów bez kolejek, fachowa opieka medyczna, a także indywidualne podejście do każdego pacjenta sprawiają, że kliniki ortopedyczne w Krakowie cieszą się zaufaniem i dobrą opinią. Chirurg ortopeda przyjmujący prywatnie może wystawić także skierowanie na badania specjalistyczne. Do ortopedy dziecięcego można zrejestrować się telefonicznie bądź online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prywatnych konsultacji ortopedycznych w miejscowości Kraków, wejdź tutaj.