niedziela, kwiecień 21, 2024
poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:45

Z czego znany jest Szczecin?

hotel w Szczecinie hotel w Szczecinie pexels

Szczecin to stolica Pomorza Zachodniego licząca niemal 400 tysięcy mieszkańców. Z czego słynie to miasto? Oto kilka ważnych faktów dotyczących Szczecina.

Wały Chrobrego, czyli główny zabytek Szczecina

Szczecin, jako największe zachodniopomorskie miasto, ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc. Do zabytków stanowiących sporą atrakcję i główny punkt zainteresowania osób odwiedzających ten rejon należą zlokalizowane w samym centrum Wały Chrobrego. Ciągnący się wzdłuż Odry półkilometrowy taras widokowy, z którego można podziwiać kanały portowe i wyspy, to niezła gratka dla turystów, zwłaszcza że nieopodal znajdują się inne atrakcje, jak Teatr Współczesny, Muzeum Narodowe i Stare Miasto.

Największy cmentarz w Polsce

Niewątpliwie Szczecin znany jest z Cmentarza Centralnego. Trzeba podkreślić, że to największa nekropolia w Polsce i jednocześnie trzecia pod względem powierzchni w całej Europie. Na jej terenie pochowanych jest kilkaset tysięcy zmarłych, znajduje się tu także kaplica i wiele pomników. Szczeciński cmentarz, który powstał na samym początku XX wieku, uznany jest za jeden z zabytków miasta. Odwiedzający mogą skorzystać z traktu historycznego z tablicami informacyjnymi i dowiedzieć się w ten sposób o wielu ciekawostkach związanych z tym miejscem.

Filharmonia Szczecińska

Jednym z budynków, które od lat nierozerwalnie kojarzą się ze Szczecinem, jest Filharmonia Szczecińska im. M. Karłowicza. Od 2014 roku instytucja działa w nowym budynku, który zachwyca każdego swym niebagatelnym designem i architekturą. Filharmonia to ważny punkt na mapie miasta – każdego roku odbywa się tu mnóstwo koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Słynne produkty ze Szczecina

Warto pamiętać, że Szczecin to nie tylko zabytki i budynki, ale również wiele znanych w całym kraju produktów pochodzących właśnie z tego rejonu. Szczególnie popularny jest zwłaszcza paprykarz, który można kupić w większości polskich sklepów spożywczych. Równie słynne są także szczecińskie paszteciki, pierniki i konfitura. Fani motoryzacji kojarzą zapewne motocykl Junak produkowany w Szczecinie w czasach PRL.

Znani szczecinianie

Szczecin słynie także z wielu znanych osób ze świata nauki, polityki, kultury, sztuki i sportu. Wystarczy wymienić tu choćby Agatę Kuleszę, Monikę Pyrek, Annę Jurksztowicz czy Henryka Sawkę. Ze Szczecinem związany był także Konstanty Ildefons Gałczyński. Wywodzi się stąd również Hey – legendarny polski zespół rockowy z wokalistką Katarzyną Nosowską, będącą dziś honorową ambasadorką miasta.

Szczecin – miasto otwarte na turystów

Choć wbrew panującemu mitowi Szczecin nie leży nad morzem, warto tu w wolnej chwili wpaść i skorzystać z oferowanych atrakcji. Turyści mogą spędzić czas na zwiedzaniu zabytków, podziwianiu architektury, obcowaniu z naturą w lasach, parkach krajobrazowych i wokół jezior. W Szczecinie nie brak również okazji do uprawiania sportów wodnych – pływania, żeglowania, surfowania. W każdej chwili można też wyskoczyć do położonych nieopodal Niemiec lub nad Bałtyk. Na przyjezdnych czekają także punkty gastronomiczne i szeroka baza noclegowa. Bez trudu można więc znaleźć dobry hotel w Szczecinie, który pozwoli na wypoczynek i relaks w przystępnej cenie.