Wały Chrobrego, czyli główny zabytek Szczecina
Szczecin, jako największe zachodniopomorskie miasto, ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc. Do zabytków stanowiących sporą atrakcję i główny punkt zainteresowania osób odwiedzających ten rejon należą zlokalizowane w samym centrum Wały Chrobrego. Ciągnący się wzdłuż Odry półkilometrowy taras widokowy, z którego można podziwiać kanały portowe i wyspy, to niezła gratka dla turystów, zwłaszcza że nieopodal znajdują się inne atrakcje, jak Teatr Współczesny, Muzeum Narodowe i Stare Miasto.
Największy cmentarz w Polsce
Niewątpliwie Szczecin znany jest z Cmentarza Centralnego. Trzeba podkreślić, że to największa nekropolia w Polsce i jednocześnie trzecia pod względem powierzchni w całej Europie. Na jej terenie pochowanych jest kilkaset tysięcy zmarłych, znajduje się tu także kaplica i wiele pomników. Szczeciński cmentarz, który powstał na samym początku XX wieku, uznany jest za jeden z zabytków miasta. Odwiedzający mogą skorzystać z traktu historycznego z tablicami informacyjnymi i dowiedzieć się w ten sposób o wielu ciekawostkach związanych z tym miejscem.
Filharmonia Szczecińska
Jednym z budynków, które od lat nierozerwalnie kojarzą się ze Szczecinem, jest Filharmonia Szczecińska im. M. Karłowicza. Od 2014 roku instytucja działa w nowym budynku, który zachwyca każdego swym niebagatelnym designem i architekturą. Filharmonia to ważny punkt na mapie miasta – każdego roku odbywa się tu mnóstwo koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.
Słynne produkty ze Szczecina
Warto pamiętać, że Szczecin to nie tylko zabytki i budynki, ale również wiele znanych w całym kraju produktów pochodzących właśnie z tego rejonu. Szczególnie popularny jest zwłaszcza paprykarz, który można kupić w większości polskich sklepów spożywczych. Równie słynne są także szczecińskie paszteciki, pierniki i konfitura. Fani motoryzacji kojarzą zapewne motocykl Junak produkowany w Szczecinie w czasach PRL.
Znani szczecinianie
Szczecin słynie także z wielu znanych osób ze świata nauki, polityki, kultury, sztuki i sportu. Wystarczy wymienić tu choćby Agatę Kuleszę, Monikę Pyrek, Annę Jurksztowicz czy Henryka Sawkę. Ze Szczecinem związany był także Konstanty Ildefons Gałczyński. Wywodzi się stąd również Hey – legendarny polski zespół rockowy z wokalistką Katarzyną Nosowską, będącą dziś honorową ambasadorką miasta.
Szczecin – miasto otwarte na turystów
Choć wbrew panującemu mitowi Szczecin nie leży nad morzem, warto tu w wolnej chwili wpaść i skorzystać z oferowanych atrakcji. Turyści mogą spędzić czas na zwiedzaniu zabytków, podziwianiu architektury, obcowaniu z naturą w lasach, parkach krajobrazowych i wokół jezior. W Szczecinie nie brak również okazji do uprawiania sportów wodnych – pływania, żeglowania, surfowania. W każdej chwili można też wyskoczyć do położonych nieopodal Niemiec lub nad Bałtyk. Na przyjezdnych czekają także punkty gastronomiczne i szeroka baza noclegowa. Bez trudu można więc znaleźć dobry hotel w Szczecinie, który pozwoli na wypoczynek i relaks w przystępnej cenie.