sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 19 grudzień 2022 12:21

Wyposażenie gabinetów medycznych - co powinno znaleźć się w każdej placówce?

Sprzęt lekarski od dlapacjenta Sprzęt lekarski od dlapacjenta unplash

Wyposażenie każdego gabinetu musi spełniać określone standardy, które wyszczególnione zostały w Ustawie o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku.

Wytyczne te zostały z kolei rozwinięte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku i jedynie podmioty spełniające wszystkie warunki zawarte w powyższych dokumentach mogą świadczyć usługi medyczne. W jaki sposób wyposażyć placówkę tego typu, tak aby miejsce spełniało obowiązujące reguły funkcjonowania? Jakie akcesoria należy zakupić przed rozpoczęciem świadczenia usług?

Co powinno znaleźć się w gabinecie medycznym?

Podstawowym elementem wyposażenia wnętrza placówki tego typu jest wyodrębniona część łazienkowa. Każdy gabinet musi posiadać umywalkę z baterią z ciepłą oraz zimną wodą, dozownik na mydło oraz płyn dezynfekujący, a także ręczniki jednorazowe i pojemniki na odpady. Sprzęt lekarski od dlapacjenta wszelkiego rodzaju charakteryzuje się nie tylko trwałością, ale też i łatwością jego dezynfekowania. Z tego powodu blaty biurek lekarskich wykonane są z materiałów odpornych na częste czyszczenie przy użyciu preparatów na bazie alkoholu lub etanolu. Na meblu takim powinny znaleźć się podstawowe akcesoria codziennego użytku, do których zalicza się rękawiczki jednorazowe, szpatułki drewniane oraz druki medyczne. Praca w placówce medycznej wiąże się z wykonywaniem wielogodzinnej pracy siedzącej, dlatego istotne znaczenie w zachowaniu komfortu odgrywa ergonomiczny fotel lekarski z możliwością regulacji.

Wyposażenie szafek medycznych

Jednym z najważniejszych etapów urządzania gabinetu medycznego jest zakup niezbędnych produktów medycznych, które zostaną umieszczone w odpowiednio zamontowanych szafkach. Do najważniejszych akcesoriów zalicza się miedzy innymi cewniki, nożyczki medyczne oraz zestawy bandaży i gaz opatrunkowych. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiednich produktów jest uzależniony od charakteru działalności medycznej świadczonej w placówce. Gabinety tego typu mogą bowiem służyć nie tylko lekarzom i stomatologom, ale również i przedstawicielom innych zawodów medycznych, takich jak na przykład fizjoterapeuci. Sklep medyczny DlaPacjenta oferuje kompleksowe wyposażenie gabinetów medycznych, zarówno tych o charakterze pielęgniarskim i rehabilitacyjnym, jak i standardowych prywatnych przychodni lekarskich.

Najważniejsze akcesoria medyczne

Do istotnych elementów wyposażenia gabinetów medycznych zalicza się również przedmioty takie jak worki stomijne, kozetki, balkoniki i skalpele. Na szczególne wyróżnienie zasługują akcesoria, które wymagają częstego wykorzystywania w trakcie trwania konsultacji. Igłotrzymacz, pinceta i lignina powinny zatem zawsze znajdować się w pomieszczeniu zabiegowym. Warto zadbać również o odpowiedni komfort pacjentów - w tym celu najlepszą opcją są wygodne fotele i taborety, na których każda osoba odwiedzająca placówkę będzie mogła usiąść i poczekać na przyjęcie przez specjalistę. Pomieszczenie gabinetu powinno być bowiem urządzane z myślą o funkcjonalności i budowaniu pozytywnych odczuć u pacjentów.