czwartek, kwiecień 25, 2024
środa, 15 luty 2023 15:07

Wypadnięcie dysku - prawda czy mit?

fizjoterapeuta fizjoterapeuta freepik

W żadnej diagnozie lekarskiej opartej na medycynie konwencjonalnej nie spotkamy się ze sformułowaniem “wypadnięty dysk”. Dlaczego? Ponieważ takowy proces jest niemożliwy do zaistnienia. Dyski są przytwierdzone do kręgów silnymi włóknami Sharpeya, uniemożliwiającymi jakikolwiek ruch translatoryczny w ten sposób połączonych struktur. Skąd więc taki nomenklaturowy bubel?

 

Diagnozą przesuniętego czy wyskoczonego dysku posługują się pseudo specjaliści z pogranicza paramedycyny. W ten sposób przedstawiając istniejącą dysfunkcję kręgosłupa łatwo ją zobrazować i przekazać nieświadomemu pacjentowi. Jeśli coś wskoczyło, to można to łatwo wsunąć czy nastawić. W taki sposób budują swój wizerunek cudotwórcy i znachora. Niestety dysfunkcje kręgosłupa są znacznie bardziej skomplikowane i podlegają zupełnie innym zasadom oraz mechanizmom.

Informacji o wszelkich uraz i dolegliwościach najlepiej szukać bezpośrednio u specjalisty, lub w sprawdzonych źródłach: https://fizjomed.pro/blog/

Jaka jest prawda?

Dysfunkcje kręgosłupa należy rozpatrywać wielowymiarowo i multisegmentarnie. Najczęściej ból jest jedynie objawem wielopoziomowej patologii. W mechanizmie bólowym mogą brać udział tkanki miękkie czyli mięśnie, powięź, więzadła czy torebki stawowe oraz dyski i elementy stawów międzykręgowych.

Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem dysku to mówimy o dyskopatii, a nie o jego wypadnięciu. Dysk złożony jest w wewnętrznego galaretowatego i płynnego jądra miażdżystego oraz zewnętrznej warstwy pierścienia włóknistego złożonego z kilkunastu ściśle przylegających pierścieni włóknistych. Wszelkie uszkodzenia dysku dotyczą albo dehydratyzacji czyli oddania wody z obniżeniem jego wysokości i/albo pęknięcia jednej bądź kilku warstw pierścienia włóknistego. Na skutek takich pęknięć dochodzi do uwypuklenia się zewnętrznej części dysku i stworzenia wystającego bulgingu (balonika).

Równolegle z procesem degeneracji dysku przykurczowi i wzmożonemu napięciowi ulegają wszystkie tkanki miękkie w okolicy, a w konsekwencji zaburza biomechanika pracy kręgosłupa. Jeśli problem jest wieloletni, to dochodzi do tego jeszcze osłabienie mięśniowe włącznie z  niewydolnością stato-dynamiczną.

Bóle kręgosłupa mogą również występować bez udziału dysku. Wtedy do czynienia mamy z przeciążeniami tkanek miękkich spowodowanymi zaburzeniami prawidłowej pracy stawów, mięśni, często połączonej z nieprawidłowym ustawieniem układu kostnego i zaburzeniem postawy.

Jak widać z powyższego nie ma fizycznych możliwości przesuwania się całego dysku, a problem bólu kręgosłupa jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Warto w takim wypadku udać się do wyspecjalizowanego fizjoterapety. Tylko dogłębna analiza każdego przypadku oparta o diagnostykę funkcjonalną, ewentualnie badania obrazowe da nam odpowiedź na pytanie co jest przyczyną dolegliwości. Dopiero wtedy możemy zastosować odpowiednie leczenie, które będzie skuteczne.

Jeśli opisane problemy Cię dotyczą zapraszamy do nas - Fizjomed https://fizjomed.pro/bielsko-biala/