wtorek, maj 28, 2024
sobota, 11 grudzień 2021 15:36

Wykorzystanie laserów wysokoenergetycznych w medycynie

laser wysokoenergetyczny laser wysokoenergetyczny pixabay

Laseroterapia wysokoenergetyczna to metoda leczenia bólu, która wzbudza zainteresowanie coraz to większej ilości osób w naszym kraju. Należy bowiem podkreślić, że w czasach, w których żyjemy, wielu ludzi poszukuje skutecznych sposobów na walkę z doskwierającymi im dolegliwościami. Czy zatem laseroterapia wysokoenergetyczna to rozwiązanie godne uwagi? Kto powinien zdecydować się na tego typu metodę walki z bólem?

Wykorzystanie promieniowania laserowego w celach leczniczych – co dobrze jest wiedzieć na ten temat?

Choć lasery stosowane są w medycynie już od lat 60. XX wieku to należy podkreślić, że współczesne aparaty do laseroterapii to urządzenia, które pod względem technicznym znacząco różnią się od swoich poprzedników. Nowoczesne lasery posiadają zdolność łączenia efektów przeciwbólowych z długotrwałymi efektami regeneracyjnymi. Takie urządzenia potrafią przenikać na dużą głębokość i charakteryzują się bardzo precyzyjnym działaniem. Obecnie laseroterapia wysokoenergetyczna staje się coraz bardziej popularna, ponieważ tego rodzaju terapia nie tylko przynosi szybkie efekty przeciwbólowe, ale także bardzo dobrze dotlenia naczynia krwionośne czy też zwiększa przebudowę tkanek. Warto podkreślić, że w przypadku tej metody walki z bólem bardzo istotne są dwa parametry laserów wysokoenergetycznych, a mianowicie – moc oraz długość fal. Innowacyjne terapie polegające na naświetlaniu skóry to z całą pewnością rozwiązanie godne uwagi. Należy zaznaczyć, że laseroterapię wysokoenergetyczną stosuje się zarówno dla większych obszarów ciała, jak i punktowo. Dzięki temu, że laser wysokoenergetyczny trafnie dociera do ogniska bólu, sprawdza się przy leczeniu różnych schorzeń. Jeżeli więc zastanawiamy się czy laser wysokoenergetyczny to rozwiązanie dla nas, warto zapoznać się bliżej z jego zastosowaniem w medycynie.

laser wysokoenergetyczny

laser wysokoenergetyczny

W jakich dziedzinach medycyny znajduje swoje zastosowanie leczenie z wykorzystaniem promieniowania laserowego?

W dzisiejszych czasach możemy wymienić wiele różnych dziedzin medycyny, w których korzysta się z promieniowania laserowego. Będą to np. takie dziedziny jak: chirurgia, okulistyka, ginekologia, onkologia, stomatologia czy też medycyna estetyczna. Tak szeroki zakres zastosowania wynika przede wszystkim z tego, że jest to metoda naprawdę efektywna, bezbolesna i szybka, która ponadto nie prowadzi do powstawania skutków ubocznych. Należy przy tym zaznaczyć, że lasery wysokoenergetyczne bardzo często bywają wykorzystywane także do leczenia różnego rodzaju dolegliwości ortopedycznych i urazów sportowych. Laseroterapia znakomicie sprawdza się między innymi przy leczeniu takich schorzeń jak: zespół cieśni nadgarstka, ostroga piętowa, zapalenie kaletki, naderwanie więzadła czy też przy skręceniach i stłuczeniach. Warto również dodać, że z tej metody leczenia chętnie korzystają także ci pacjenci, którzy doświadczają ostrego i przewlekłego bólu. Należy bowiem podkreślić, że laseroterapia przynosi niemal natychmiastową ulgę. Laser wysokoenergetyczny służy także do leczenia blizn.