poniedziałek, 03 sierpień 2020 12:28

Wygłuszają i zdobią ściany - panele akustyczne

Panele akustyczne Panele akustyczne Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jeśli chcesz skutecznie wygłuszyć pomieszczenie, to dobrym sposobem jest montaż specjalnych paneli akustycznych. Nadają się one do profesjonalnego studia nagrań, kina domowego, czy każdego innego pomieszczenia, które chcemy wygłuszyć. Jednak mają również zastosowanie, jako element dekoracyjny w pomieszczeniu.

  1. Czym są panele akustyczne?

  2. Z czego są zrobione panele i jak je zamontować?

  3. Gdzie najczęściej montujemy panele akustyczne?

Czym są panele akustyczne?

Panele akustyczne mogą przybierać obecnie różne formy. Szczególnie że pełnią też dodatkową funkcję - ozdobną. Na rynku dostępne są panele akustyczne w formie długich płyt lub mniejsze o różnych kształtach. Dzięki temu możemy dopasować je do indywidualnych potrzeb i pomieszczenia. Z reguły dekoracyjne panele akustyczne przybierają różne formy geometryczne, a także są dostępne w dużej palecie kolorów. Oczywiście to zależy również od oferty danego producenta. Profesjonalne panele akustyczne ścienne oraz sufitowe montuje się zawsze tam, gdzie powinna być dobra akustyka pomieszczenia. Najczęściej możemy spotkać je w studiach nagraniowych, salach prób, kinach domowych, salach kinowych, czy salach konferencyjnych. 

Z czego są zrobione panele i jak je zamontować?

Panele akustyczne z reguły wykonane są z drewna (rama) i wypełnione są gąbką lub wełną mineralną. W mniej profesjonalnym zastosowaniu można użyć specjalnych mat i gąbek wygłuszających, które są tak samo łatwe w montażu, jak panele akustyczne. Różnica polega na tym, że maty i gąbki akustyczne montuje się na specjalny klej, a panele akustyczne na specjalnych mocowaniach. Wywierca się otwory w ścianie lub suficie i wkłada w otwory kołki rozporowe. W ten sposób montuje się panele akustyczne. Przeważnie zestaw z panelami zawiera również zestaw montażowy i instrukcję obsługi.

Gdzie najczęściej montujemy panele akustyczne?

Panele akustyczne będą dobrym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia, w którym chcemy uzyskać efekt czystego dźwięki. Jeśli mamy pogłos, echo, czy nieczyste dźwięki panele są do tego idealne. Jednak panele akustyczne możemy zamontować nie tylko w profesjonalnym studiu nagraniowym. Sprawdzą się również w zaciszu domowym, czy biurze. Jeśli panele mają pełnić funkcję dekoracyjną, to sprawdzą się rewelacyjnie w salonie, sypialni, czy domowym biurze. Z małych paneli można stworzyć ciekawe dekoracje. Nie tylko na ścianach, ale również na suficie. Niewątpliwie będzie to interesująca dekoracja, która dopełni aranżację wnętrza. Panel akustyczny dekoracyjny będzie również prezentował się bardzo dobrze w biurze, czy na sali konferencyjnej w formie dużej płyty lub ułożony w kwadrat, czy prostokąt z małych płyt. Tutaj wariacja zależy już od indywidualnych preferencji i upodobań. 

Czytany 119 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.