piątek, kwiecień 26, 2024
sobota, 02 październik 2021 19:24

Wszywka alkoholowa Esperal – przeciwwskazania i skutki uboczne terapii awersyjnej

Esperal Kraków Esperal Kraków pixabay

Skuteczne leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej Esperal – jako metoda wspomagająca abstynencję alkoholika.

Disulfiram jest podstawowym aktywnym składnikiem wszywki alkoholowej Esperal Kraków. Lek ten wszywany jest podpowięziowo pod skórę Pacjenta, najczęściej w okolice pośladka. Zabieg implantacji Esperalu jest całkowicie bezbolesny. W przypadku dużej wrażliwości Pacjenta na ból stosowane jest znieczulenie miejscowe. Celem implantacji wszywki alkoholowej Esperal jest wywołanie awersji Pacjenta do alkoholu. Z tego też powodu terapia Esperalem, nazywana jest często terapią awersyjną, ponieważ zaszyty Pacjent po spożyciu nawet niewielkiej ilości napojów wysokoprocentowych doznaje uciążliwych, a przede wszystkim zagrażających zdrowiu a nawet życiu skutki uboczne. 

Alkoholizm jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ osoba uzależniona wyniszcza swój organizm, podupada na zdrowiu, niszczy swoje zdrowie nie tylko fizyczne, lecz również psychiczne. Najczęściej podczas choroby alkoholowej cierpi także rodzina i bliscy uzależnionego, a sam chory z czasem staje się osobą dość uciążliwą dla najbliższego otoczenia, które często chce mu pomóc w leczeniu choroby alkoholowej, ale nie wie jak się za to zabrać. Najczęściej pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem jest zastosowanie terapii awersyjnej Esperalem, która w połączeniu z terapią psychologiczną potrafi przynieść naprawdę trwałe i skuteczne rezultaty. 

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal wiąże się z podskórną aplikacją aktywnego składnika Esperalu – Disulfiramu. Składnik ten powoduje awersję w stosunku do spożywania napojów alkoholowych. Spożycie piwa, wina, lub też innego alkoholowego napoju będzie się bowiem wiązało z rozmaitymi, bardzo uciążliwymi dla zdrowia skutkami ubocznymi przypominającymi zatrucie alkoholowe lub czasami dotykającego każdego - kaca. Działania niepożądane występują ponieważ Disulfiram hamuje prawidłowy metabolizm alkoholu w organizmie człowieka. Krótko mówiąc - podstawowy metabolit alkoholu etylowego, inaczej nazywany aldehydem octowym nie ma możliwości utlenienia się do kwasu octowego, co ostatecznie powoduje masowe przeszkody w przemianie materii w organizmie Pacjenta. Stosowanie Esperalu jest pierwszym krokiem do wyjścia z choroby alkoholowej, lecz żeby wyjście z nałogu było w 100% skuteczne – zabieg implantacji Esperalu powinien zostać połączony z terapią psychologiczną oraz odtruciem alkoholowym.

Czy są jakieś minusy zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Nie ma również odczuwalnych skutków ubocznych samej aplikacji wszywki. Osoba decydująca się na zabieg powinna jednak być świadoma, jakie objawy niepożądane mogą wystąpić jeżeli nie dotrzyma obietnicy 100% abstynencji od napojów alkoholowych. Nieprzyjemne objawy mogą wystąpić zaledwie po upływie około 10 minut od wypicia alkoholu lub też spożycia produktu spożywczego z domieszką alkoholu. Jeżeli ilość spożytego alkoholu jest nieduża – skutki uboczne przypominają wtedy tzw. kaca lub zatrucie alkoholowe. Pacjent czuje się jakby miał „syndrom dnia poprzedniego”. Mogą wystąpić silne bóle głowy, nudności czy wymioty. Osoba uzależniona może mieć także uczucie kołatania serca i uderzenia gorąca. W przypadku wypicia dużej ilości napojów wysokoprocentowych, skutki uboczne połączenia wszywki z alkoholem mogą być dużo bardziej niebezpieczne i stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia człowieka. Do takich poważniejszych objawów niepożądanych należą:

  • zaburzenia pracy serca, 
  • uszkodzenie wątroby, 
  • utrata wzroku, 
  • zaburzenie lub utrata świadomości, a nawet śmierć pod wpływem występujących objawów. 

Dolegliwości, które występują u Pacjenta zaszytego po spożyciu alkoholu mogą trwać nawet do 10 godzin, co sprawia, że organizm takiej osoby jest skrajnie wycieńczony. O ryzyku związanym ze spożyciem alkoholu – w przypadku zaszycia Pacjent jest informowany przed wykonaniem zabiegu implantacji. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Wizyta w naszym gabinecie rozpoczyna od wywiadu medycznego, podczas którego lekarz określa ogólny stan zdrowia chorego, z uwzględnieniem jego trzeźwości. Warto przy tym dodać, że zaleca się całkowitą abstynencję na minimum 48 godzin przed wykonaniem zabiegu zaszycia alkoholowego. Brak przeciwwskazań w tym zakresie oznacza przejście do kolejnego etapu wizyty – poinformowania Pacjenta o przebiegu aplikacji Esperalu oraz o konsekwencjach w sytuacji niedostosowania się do zalecenia bezwzględnego odstawienia alkoholu. Dopełnienie formalności jest równoznaczne ze zgodą na wykonanie zabiegu. Sam zabieg trwa jedynie około 20-30 minut. W tym czasie, w ustalone miejsce na ciele Pacjenta, zostaje podany lek. Zastosowane znieczulenie sprawia, że zaszycie jest niemal bezbolesne. Objawy, jakie mogą wystąpić w ciągu kilku najbliższych godzin po zakończonej wizycie, to zaczerwienienie i podrażnienie miejsca zabiegu, czasem mogą pojawić się nudności lub wymioty. Jednak wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują. Zabieg nie wymaga procesu rekonwalescencji, co oznacza, że Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do codziennej aktywności.

Czy miejsce zaszycia długo się goi?

Rana po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal goi się w ciągu kilku dni. Pacjent powinien przestrzegać wszystkich zaleceń pozabiegowych i odpowiednio dbać o ranę i ją pielęgnować. Po około dwóch tygodniach lekarz może zdjąć szwy Pacjentowi. Czas działania wszywki alkoholowej Esperal to okres 8 do 12 miesięcy. Po tym czasie nie ma przeciwskazań do ponownego zaszycia alkoholowego. 

Wszywka alkoholowa Esperal – plusy i minusy zabiegu

Zabieg implantacji Esperalu zawsze jest bardzo istotną decyzją dla osoby walczącej z alkoholizmem. Lek Esperal ma działanie przede wszystkim awersyjne. To właśnie głównie dzięki takiemu działaniu alkoholik unika spożywania napojów alkoholowych z obawy przed niebezpiecznymi dla życia oraz zdrowia skutkami ubocznymi połączenia Esperalu z alkoholem. Należy podkreślić, że dolegliwości te są bardzo uciążliwe dla zdrowia, lecz występują tylko w przypadku wypicia napoju alkoholowego bądź też zjedzenia produktu z domieszką alkoholu (np. cukierków, ciasta). Warto natomiast skorzystać z tej metody leczenia choroby alkoholwej ze względu na jej trwałe i skuteczne efekty. 

Mówiąc o minusach stosowania Esperalu, warto zaznaczyć, że jeżeli zabiegu implantacji wszywki nie połączy się z kompleksową terapią psychologiczną – istnieje duże ryzyko, że po zakończeniu działania leku, chory ponownie wróci do nałogu. Jeżeli natomiast zostanie zastosowana terapia psychologiczna bądź behawioralna w połączeniu z wszywką alkoholową Esperal istnieje duże prawdopodobieństwo skutecznegowyleczenia alkoholizmu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu implantacji Esperalu?

Zawsze przed zaszyciem alkoholowym, chirurg przeprowadzający zabieg przeprowadza wywiad medyczny z Pacjentem, który ma na celu wykluczenie przeciwskazań oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej. Wśród najczęściej wymienianych przeciwskazań wskazuje się:

  • nadwrażliwość na substancję czynną wszywki alkoholowej – Disulfiram,
  • nietrzeźwość Pacjenta (wymagana jest całkowita abstynencja na min. 48h przed zabiegiem zaszycia alkoholowego),
  • niektóre choroby układu krążenia,
  • choroby wieńcowe,
  • ciąża i laktacja,
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic i żył,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia natury psychicznej (próby samobójcze w przeszłości).