sobota, kwiecień 20, 2024
sobota, 02 październik 2021 19:27

Wszywka alkoholowa Esperal – kto jest adresatem farmakologicznego leczenia awersyjnego?

Esperal Warszawa Esperal Warszawa pixabay

Realny scenariusz trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowany niestosowaniem się do zaleceń lekarza podczas leczenia wszywką alkoholową.

Po wszywkę alkoholową zgłaszają się z reguły osoby, które dostrzegają, że przestają radzić sobie ze swoimi problemami, jakie generuje ciągła obecność alkoholu w ich życiu. Zazwyczaj potrzeba ta wynika z negatywnych doświadczeń innych antyalkoholowych metod, które trwały zbyt długo lub nie przynosiły spodziewanych efektów. Zazwyczaj Esperal, czyli inaczej właśnie wszywka alkoholowa traktowany jest jako ostatnia deska ratunku, która poprzez swoje specyficzne i skuteczne, aczkolwiek drastyczne działanie, odstrasza od sięgania po wszelkie produkty zawierające etanol w składzie.

Kto może odczuć korzyści po zastosowaniu wszywki alkoholowej?

Korzyści wynikające z zastosowania Esperalu może odczuć każda osoba uzależniona, która świadoma jest działania wszywki alkoholowej, a także konsekwencji złamania abstynencji alkoholowej. Adresatami wszywek alkoholowych są osoby, które z własnej woli decydują się na tzw. farmakologiczne leczenie awersyjne. Nie ma tym samym możliwości nakazu leczenia Esperalem i jego substancją aktywną z przymusu, a nawet jeżeli dany Pacjent odczuwa nacisk ze strony najbliższych i próbuje przejść przez zabieg chirurgiczny z zastosowaniem wszywki, to leczenie samo w sobie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Z reguły osoby o niskiej wewnętrznej motywacji po czasie całkowitego wchłonięcia się tabletki z lekiem wracają bezkarnie do swoich dawnych zwyczajów.

Czym jest i jak działa Esperal i jego substancja aktywna – Disulfiram?

Esperal jest dostępny na polskim rynku farmakologicznym wyłącznie na receptę, która może dostać każda osoba chętna, u której nie zdiagnozowano przeciwwskazań medycznych. W takiej sytuacji należy udać się do prywatnego gabinetu chirurgicznego, np. w Warszawie odpowiednim miejscem jest https://gabinetchirurgiczny.com/, gdzie lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji danej osoby do zabiegu implantacji Esperalu, a także wydaje mu lek. Esperal przyjmuje formę jałowych tabletek o niewielkich rozmiarach, które umieszcza się pod skórą Pacjenta na głębokości około 6-7 cm, pod powięzią. Dawka podawanego leku jest dobierana indywidualnie w oparciu o takie czynniki jak waga Pacjenta, a także poziom jego uzależnienia. Nie jest to jednak lek na alkoholizm, ponieważ nie obniży on głodu alkoholowego, ani nie wpłynie na sposób, w jaki człowiek radzi sobie w sytuacjach generujących duże ryzyko sięgnięcia po alkohol. Ma on jedynie działanie wspierające, motywujące, a także pomaga utożsamiać napoje alkoholowe z dyskomfortem i nieprzyjemnymi objawami, powodując awersję i niechęć do picia.

W składzie tabletki znajduje się Disulfiram, który pod kątem chemicznym jest związkiem organicznym. Ma on dość ciekawe działanie. Otóż na co dzień, kiedy Pacjent jest pod jego stałym działaniem, Esperal nie jest ani wyczuwalny przez skórę i ubranie, jak i nie wywołuje żadnych zmian w zachowaniu danej osoby. Uaktywnia się on jedynie w momencie, kiedy człowiek łamie zasady abstynencji.

Co dokładnie dzieje się w momencie braku zachowania trzeźwości w przypadku leczenia Esperalem?

Po podaniu leku pod skórę Pacjenta, zaczyna się on rozpuszczać i wchłaniać. Czas ten szacuje się od 8 do 12 miesięcy, przy czym proces trwa nieprzerwalnie. Uwalniany do krwioobiegu Disulfiram stopniowo przenika do innych części ciała, szczególnie do wątroby. Jest to bardzo ważny organ, ponieważ w nim produkowana jest dehydrogenaza aldehydowa – enzym odpowiadający za trawienie alkoholu. Kiedy w organizmie funkcjonuje Disulfiram, zaburza on pracę tego enzymu, burząc prawidłowy łańcuch trawienia etanolu. Tym samym, konsekwencją jest tutaj nadmierne kumulowanie w sobie głównego metabolitu alkoholu, nazywanego aldehydem octowym, który jednocześnie jest silnie toksyczny. Szacuje się, że nawet 30 razy bardziej niż sam alkohol. W normalnych warunkach, u człowieka bez zaburzeń metabolicznych na tym polu, toksyna rozkładana jest do kwasu octowego wydalanego z organizmu. W przypadku osób zaszytych organizm traci zdolność do dalszego rozkładu aldehydu, przez co jego skumulowane, nadmierne ilości powodują ciężkie zatrucie alkoholowe, dając reakcję disulfiramową.

Jakie objawy daje reakcja disulfiramowa?

Objawy zatruciem spowodowane przez aldehyd octowy są następujące:

  • Ból brzucha, głowy, mięśni i w klatce piersiowej,
  • Problemy z oddychaniem, kołatanie serca, skoki ciśnienia, rozszerzanie naczyń krwionośnych,
  • Nadwrażliwość na bodźce, niesmak w ustach,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Stany lękowo-depresyjne, rozdrażnienie,
  • Wymioty, nudności, biegunka,
  • Omdlenia,
  • Wzmożone pragnienie,
  • Problemy ze snem,
  • Zaburzenia łaknienia.

Jak widać, powyższe objawy są zbliżone do zatrucia alkoholem, z tymże są one znacznie bardziej uciążliwe, długotrwałe, a także nasilenie mają spotęgowane. Czas ich trwania waha się nawet do kilkudziesięciu godzin, a sama ogólna reakcja organizmu zależna jest od podanej dawki leku, stężenia spożytego alkoholu i jego ilości, wagi Pacjenta, ogólnych cech jego metabolitu, a także stopnia wyniszczenia organizmu, jak i fazy rozwoju choroby alkoholowej. W skrajnych przypadkach stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Znane są przypadki, kiedy człowiek doznawał trwałego uszczerbku na zdrowiu uszkadzając swoje narządy wewnętrzne. Przykładem może być tutaj zawał mięśnia sercowego, paraliż, a nawet utrata życia. Tym samym, nie da się przewidzieć dokładnego scenariusza reakcji disulfiramowej. Wiadomo, że powstaje ona zawsze, już po kilku minutach od pierwszego łyku zakazanego napoju, nawet przy spożyciu niewielkich dawek alkoholu, jednak konkretne konsekwencje zdrowotne zawsze są zagadką.

Implantacja wszywki alkoholowej – jak wygląda zabieg?

Mimo zagrożeń wynikających z niestosowania się do zasad abstynencji, sam zabieg podskórnego podania leku jest:

  • Krótki – trwa około 30 minut,
  • Bezpieczny – odbywa się pod opieką chirurga, po wcześniejszej konsultacji medycznej,
  • Mało inwazyjny – zostaje nacięta jedynie skóra na pośladku na długość około 1-2 cm,
  • Bezbolesny – przeprowadzany po wcześniejszym podaniu znieczulenia,
  • Skuteczny – poprawnie podany oryginalny lek Esperal działa za każdym razem, kiedy Pacjent łączy Disulfiram z etanolem.

Sama procedura medyczna odbywa się w kliku etapach:

  • Spotkanie z lekarzem – tutaj diagnozowane są przeciwwskazania medyczne, do których zalicza się niepełnoletność, nietrzeźwość, brak zgody na zabieg, ciąża, laktacja, nadwrażliwość na Disulfiram, a także poszczególne choroby przewlekłe, których istnienie diagnozuje lekarz. Dodatkowo później ustalana jest dawka leku, a także podpisywane dokumenty.
  • Podanie znieczulenia – jest ono miejscowe, dzięki czemu Pacjent zachowuje pełną świadomość,
  • Nacięcie skóry – zwykle na pośladku, ponieważ zapewnia dyskrecję, a w dodatku jest to miejsce, gdzie nie przebiegają skomplikowane sploty naczyń krwionośnych i nerwów,
  • Wprowadzenie pod skórę pod powięzią indywidualnie dobranej dawki leku,
  • Zaszycie rany szwami – po wygojeniu się rany powstanie niewielkich rozmiarów blizna,
  • Zabezpieczenie rany opatrunkiem i antybiotykiem,
  • Wydanie zaleceń i zaświadczenia o odbyciu leczenia metodą awersyjną, wyjście Pacjenta do domu lub pracy.

Zalecenia medyczne – wszywka i co dalej?

Przede wszystkim rana goi się do 14 dni. O ile Pacjent regularnie zmienia opatrunki, zachowuje higienę miejsca nacięcia, a także ogranicza ciężką aktywność fizyczną, rana goi się bezproblemowo, nie powodując komplikacji. Należy mieć jednak na uwadze, że np.:

  • Dźwiganie ciężarów podczas rekonwalescencji może skutkować przemieszczeniem się tabletek,
  • Brak odpowiedniej higieny może spowodować infekcję i stan zapalny rany,
  • Niektóre organizmy Pacjentów odrzucają wszywkę jako ciało obce – pojawia się tutaj wyciek surowicy, obrzęk, ból i zaczerwienienie miejsca. Koniecznie należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Esperal może także być niewystarczająco skuteczny. Oznacza to, że jest to metoda wspierająca inne formy leczenia. Dla optymalnych rezultatów warto udać się po pomoc do psychiatry i psychoterapeuty. Sama zmiana skojarzeń z alkoholem na negatywne to za mało. Potrzeba radykalnego, wielotorowego działania, które wyposaży Pacjenta w odpowiednie strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach.