niedziela, grudzień 08, 2024
czwartek, 30 listopad 2023 11:48

Właściwości olejków eterycznych – co warto o nich wiedzieć? Wpływ na układ oddechowy

 domowe sposoby na zatoki domowe sposoby na zatoki mat.prasowe

Olejki eteryczne to substancje o bogatym składzie chemicznym, które są pozyskiwane z różnych części roślin, m.in. kwiatów, kory, liści czy korzeni. Większość z nich ma piękny, intensywny zapach i silne właściwości prozdrowotne. Dzięki temu są wykorzystywane na różne sposoby zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Jak działają olejki eteryczne?

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne pochodzące od różnych roślin mają zupełnie inny skład, a przez to także działanie. Dlatego przed wyborem zasięgnij informacji na temat właściwości poszczególnych olejków i dobierz taki, który będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Olejki eteryczne mogą m.in.:

  • działać uspokajająco, np. lawendowy, z waleriany,
  • łagodzić bóle głowy, np. lawendowy, eukaliptusowy,
  • rozluźniać napięte mięśnie, np. lawendowy, melisowy, bazyliowy,
  • działać odkażająco, np. eukaliptusowy, miętowy, cytrynowy,
  • upłynniać śluz w drogach oddechowych, np. eukaliptusowy, tymiankowy,
  • łagodzić stany zapalne skóry, np. z drzewa herbacianego, lawendowy, rozmarynowy,
  • nasilać wydzielanie żółci i soków trawiennych, np. miętowy, z kopru włoskiego,
  • hamować stany zapalne, np. mirtowy, pomarańczowy, rumiankowy, eukaliptusowy[1].

W jaki sposób wykorzystuje się olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są szeroko stosowane w kosmetykach, środkach czystości oraz lekach na różne dolegliwości. Ponieważ olejki to substancje lotne, łatwo parują nawet w temperaturze pokojowej. Z tego względu warto je wykorzystać do aromaterapii np. w formie:

  • inhalacji – na co dzień możesz korzystać z kominka zapachowego, żeby wypełnić dom ulubionym zapachem, a przy okazji wdychać korzystne dla zdrowia składniki. W czasie choroby warto wzmocnić ten efekt, wkraplając olejek do naczynia z gorącą wodą i wdychając unoszące się nad nim opary,
  • masażu – kilka kropel olejku dodaj do oliwki do masażu lub oleju, np. jojoba czy migdałowego. Masaż działa relaksująco i poprawia ukrwienie skóry,
  • kąpieli – olejek eteryczny możesz dodać do ciepłej kąpieli, nad którą będą unosić się jego cenne opary[2].

Jak olejki eteryczne pomagają na katar i zatkane zatoki?

W przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok dochodzi do nadmiernej produkcji gęstej, lepkiej wydzieliny. To idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego przedłużające się infekcje wirusowe mogą skutkować nadkażeniem bakteryjnym. Żeby temu zapobiec, możesz zastosować domowe sposoby na zatoki oparte właśnie na olejkach eterycznych.

Oprócz klasycznych inhalacji parowych w łagodzeniu uciążliwych objawów choroby mogą pomóc doustne leki zawierające olejki eteryczne. Substancje aktywne uwalniane są w jelitach, skąd wchłaniają się do krwiobiegu i tą drogą wędrują do błony śluzowej nosa i zatok.

Olejki eteryczne, które mogą złagodzić objawy infekcji nosa i zatok, to m.in.:

  • eukaliptusowy,
  • mirtowy,
  • pomarańczowy.

Zawarte w nich substancje pobudzają produkcję rzadkiej wydzieliny, która upłynnia zalegający w zatokach śluz. Wspomagają też ruchy rzęsek pokrywających nabłonek dróg oddechowych, dzięki czemu ułatwiają ich oczyszczanie. Oprócz  zmniejszają stan zapalny w drogach oddechowych[3].

 

Olejki eteryczne to bogate źródło składników, które od wieków stosowane są w leczeniu różnych dolegliwości. Kolejne badania potwierdzają ich skuteczność lub wskazują nowe kierunki, w których można je zastosować. Dlatego warto regularnie korzystać z ogromu ich prozdrowotnych właściwości.

[1] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

[2] Zdrojewicz, Z., Minczakowska, K., & Klepacki, K. (2014). Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review, (4), 387-391.

[3] Pachecka, M., Pachecka, R., & Pławińska, A. (2014). Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu zapalenia zatok przynosowych w świetle Europejskich wytycznych na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa–EPOS 2012. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(4), 427-439.