środa, 13 październik 2021 19:46

Wizyta u neuropsychologa w celu poprawy jakości życia?

Neuropsycholog Neuropsycholog pixabay

Zaburzenia neurologiczne i neuropsychologiczne na myśl przywodzą poważne implikacje zdrowotne. Poważne, bo dotyczące, tak ważnego obszaru, jakim jest funkcjonowanie mózgu – strefy dowodzenia wszelkimi procesami zachodzącymi w ludzkim organizmie.

Gdy w mózgu nastąpią jakieś nieuwarunkowane naturalnym rozwojem procesy fizjologiczne i zmiany w obrębie jego budowy, jest powód do niepokoju. O ile lekarz neurolog podejmie się w takich sytuacjach leczenia zmian fizjologicznych, o tyle neuropsycholog pomoże radzić sobie z psychologicznymi następstwami niepożądanych zmian.

Neuropsycholog na mniej poważnie

Wizyty u psychologa lub terapeuty nie zawsze są podejmowane w znaczących trudnościach. Czasami osoby decydują się z nich korzystać, żeby poprawić jakość swojego życia. We współczesnych czasach, gdy tempo życia wymusza wiele zmian, każdy szuka optymalnych sposobów radzenia sobie z rzeczywistością. Poszukiwanie efektywnych narzędzi zarządzania czasem, sposobów wyznaczania sobie celów, radzenia sobie z emocjami, szukanie szczęścia w bliskich relacjach, optymalnych metod wychowawczych i wiele podobnych dylematów sprawia, że ludzie chętnie umawiają się na wizytę ze specjalistą. Spotkania z psychologiem stają się wręcz modne i korzystają z nich nie tylko prywatne osoby, ale także np. pracodawcy, w celu usprawnienia pracy w firmie. Powstaje, zatem pytanie – Czy można przeprowadzić analogię miedzy sposobem traktowania usług psychologa, a neuropsychologa? Czy można skorzystać z usług tego ostatniego nie tylko, gdy dzieje się coś niepokojącego, ale w celu treningu tego jakże istotnego organu, jakim jest mózg? Jednym słowem, czy można potraktować neuropsychologa mniej poważnie, niż wskazuje na to nazwa jego fachu?

Porady neuropsychologa dla zdrowych osób

Odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna. Neuropsycholog, który z wykształcenia i z doświadczenia zna zawiłości funkcjonowania ludzkiego mózgu, może dać szereg pomocnych wskazówek, przydatnych także dla osób zdrowych. Kto wie, może za pewien czas, pracodawcy będą korzystać z jego rad, w celu wydobycia największego potencjału swoich pracowników, albo szkoły w celu nauki uczniów o najefektywniejszych dla nich sposobach nauki? Dlaczego mamy nie wykorzystać wiedzy i umiejętności nowopowstających profesji, tak, by uczynić nasze życie pełniejszym, a nasze postępowanie bardziej owocnym? Wizyta u neuropsychologa nie musi być zarezerwowana dla wyjątkowych sytuacji, o czym można przekonać się zaglądając na stronę https://harmonia.luxmed.pl i przeczytawszy o warunkach umawiania wizyt.

Systematyczny trening mózgu

Aby polepszyć jakość życia można zastosować się do wskazówek udzielanych przez neuropsychologów. Udzielają oni rad, jak dbać o mózg przez odpowiedni styl życia:

  • Niech porażki nie obniżają naszej motywacji
  • Szanujmy swój czas
  • Otaczajmy się ludźmi, którzy w nas wierzą
  • Bądźmy wdzięczni za każdą nawet najmniejszą rzec
  • Nie uciekajmy od problemów
  • Nie martwmy się opinią innych ludzi na nasz temat
  • Porzucajmy tematy, które znajdują się poza naszą kontrolą.

Spróbujmy takiego podejścia do życia, by przekonać się, czy troska o nas samych wyrażona, w taki właśnie sposób, może poprawić jakość naszego życia, uczynić nas bardziej szczęśliwymi i skuteczniejszymi w codziennym funkcjonowaniu