piątek, kwiecień 19, 2024
czwartek, 25 marzec 2021 09:54

Trening czystości u maluchów – jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika

nocniki dla dzieci nocniki dla dzieci

Jednym z największych wyzwań dla rodziców w pierwszych latach życia dziecka jest trening czystości. Często wymaga on wiele wysiłku i cierpliwości, by osiągnąć upragniony efekt.

Jak sprawić, by dziecko chętnie korzystało z nocnika oraz sygnalizowało swoje potrzeby w odpowiednim momencie? O tym wszystkim napiszemy więcej w dalszej części artykułu.

Kiedy powinno się zacząć trening czystości?

Nauka korzystania z nocnika wymaga odpowiedniego przygotowania, a także cierpliwości. Każde dziecko jest na nią bowiem gotowe w innym momencie. Wszystko zależy od jego dojrzałości oraz etapu, na którym maluch się aktualnie znajduje.

Wywieranie presji oraz próby przyspieszenia tego procesu często prowadzą do osiągnięcia efektu wprost przeciwnego – dziecko zniechęca się i nie chce korzystać z nocnika. Wówczas dalszą naukę trzeba niekiedy odłożyć nawet na kilka miesięcy.

Kiedy warto rozpocząć próby odzwyczajania niemowlaka od korzystania z pieluch? U niektórych dzieci jest to możliwe nawet około 9. miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, że w tym wieku dziecko nie jest jeszcze świadome swoich potrzeb fizjologicznych. Można jednak stopniowo oswajać je z nocnikiem oraz z zasadami korzystania z niego, najlepiej poprzez zabawę.

Około 18. miesiąca życia maluch wie już, kiedy chce mu się „siusiu”. Ten moment jest zatem optymalny, by rozpocząć bardziej konkretny trening czystości.

Nocnikowanie – nauka przez zabawę

Nauka korzystania z nocnika powinna przebiegać spokojnie, bez niepotrzebnego stresu. Najlepiej spróbować przeprowadzić ją w formie zabawy. Niech dziecko cały czas czuje się swobodnie i bezpiecznie, a także ma świadomość, że nawet, jeśli na początku nie wszystko pójdzie dobrze, to nie musi obawiać się kary.

Co zatem można zrobić, by ułatwić odpieluchowywanie? Warto pamiętać, że maluch najskuteczniej uczy się przez obserwację, podpatrując rodzeństwo lub rodziców. Inną opcją jest wspólna zabawa z sadzaniem na nocnik ulubionych misiów lub lalek – niech dziecko zrozumie, że korzystanie z niego jest czymś całkowicie normalnym.

Nocnik czy nakładka – z czego korzystać?

Aby cały proces przebiegł sprawnie, warto zadbać o wybór odpowiedniego nocnika. Dobrze, by dziecko było zaangażowane w poszukiwania idealnego modelu.

Niektóre maluchy wolą standardowe nocniki, które mogą przybierać rozmaite kształty – od zwyczajnych, po nocniki w formie zwierzątek lub bohaterów kreskówek. Inne dzieci wolą rozwiązania imitujące prawdziwą, dorosłą toaletę, jak te dostępne na stronie: https://www.wozki-foteliki.pl. Zdarzają się też dzieci, które chcą od razu korzystać z normalnej toalety. Dla nich trzeba zakupić specjalne nakładki oraz praktyczne stopnie, by mogły siedzieć się komfortowo i bezpiecznie.

Nic na siłę – obserwacja dziecka kluczem do sukcesu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – każde dziecko jest inne. Trzeba zatem cały czas obserwować malucha, by znaleźć odpowiedni moment na rozpoczęcie treningu czystości. Jak podają statystyki, dziewczynki są do tego gotowe szybciej, chłopcy nieco później. Nie ma w tym przypadku jednak jednej reguły.

Najważniejsze jest zachowanie cierpliwości i spokoju, by dziecko czuło się bezpieczne i kochane. Wówczas cały proces przebiegnie sprawniej – bez niepotrzebnego stresu oraz nerwów z obu stron. Rodzice odetchną z ulgą, a maluch osiągnie kolejny, niezmiernie ważny etap w rozwoju.