poniedziałek, 30 listopad 2020 17:16

Telewizory OLED - czym się wyróżniają?

telewizor OLED telewizor OLED - Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Telewizory OLED należą obecnie niewątpliwie do najbardziej popularnych modeli. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za wyjątkową jakość kolorów, uzyskanie idealnej głębi i wysokiego kontrastu. 

 

Czym są telewizory OLED?

Czym różnią się telewizory OLED od QLED?

W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory OLED?

Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory OLED?

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor OLED?

Czym są telewizory OLED?

Telewizory OLED od pozostałych urządzeń dostępnych na rynku odróżniają się przede wszystkim wyświetlaczem. Diody LED, które są wykorzystywane do podświetlenia ekranu produkuje się ze związków organicznych, na co ma wskazywać początkowe "O". Efektem wykorzystania tego rozwiązania jest uzyskanie światła wydzielanego samodzielnie. Oznacza to, że ekran OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia, a każdy piksel działa odrębnie. Efektem tego ostatniego zjawiska jest z kolei zjawisko nieskończonego kontrastu. 

Podstawowe zalety telewizorów z wyświetlaczem OLED to przede wszystkim eliminacja wszelkiego rodzaju problemów, które wpływały na zniekształcenie obrazu w panelach LCD. Kolejną zaletą jest bardzo krótki czas reakcji. Z tego też powodu telewizory OLED bardzo cenią sobie gracze. W końcu w tego typu telewizorach nie występuje zjawisko degradacji kolorów w przypadku spojrzenia na wyświetlacz pod kątem. W ogóle najważniejszą cechą OLED jest wyjątkowa jakość obrazu. Urządzenia tego typu gwarantują idealne kolory, matryca OLED w telewizorze jest droższa, ale to dzięki niej można cieszyć się głęboką czernią i wysokim kontrastem.

Dodatkowe plusy OLED to znacznie większa dyskretność technologii. Telewizor jest znacznie cieńszy od LED czy LCD. Nie jest jednak tak, że telewizory OLED w ogóle nie mają wad. Do najpoważniejszych zaliczyć trzeba przede wszystkim niższą jakość w trybie HDR.  Ograniczony jest także wybór przekątnych do 55, 65 i 75 cali. Wątpliwości budzi także żywność paneli OLED TV i zjawisko wypalania się ekranu. 

Czym różnią się telewizory OLED od QLED?

Różnicę między telewizorami OLED i QLED symbolizuje ponownie jedna litera. Tym razem jest to "Q", które informuje o wykorzystaniu technologii Quantum Dot (kropek kwantowych). W telewizorach QLED nanokryształy instalowane są między między podświetleniem a filtrami kolorów. Dzięki temu rozwiązaniu telewizor QLED oferuje jeszcze bardziej naturalne kolory. Wyższy jest także współczynnik kontrastu niż typowe LCD, wyższa jest jasność w trybie HDR. Przede wszystkim jednak technologia kropek kwantowych eliminuje problem wypalania się ekranu. Minus? Nie można oczekiwać połączenia głębokiej czerni i nieskończonego kontrastu. Co więc wybrać?

Jeśli zależy ci na energooszczędności, bardziej jednolitej bieli, wyższym kontraście kolorów i głębszej czerni oraz szerszych kątach widzenia, wybierz OLED TV. Jeśli chcesz mieć wyższą jasność podczas oglądania materiałów HDR i planujesz korzystać z urządzenia w niezaciemnionym pomieszczeniu, wybierz QLED. Jeśli żywotność urządzenia ma dla ciebie ogromne znaczenie, wybierz QLED. Jeśli liczą się dla ciebie czasy reakcji, jesteś graczem, wybierz OLED. Wszystko zależy od twoich potrzeb i oczekiwań. Masz dużo możliwości wyboru: https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/oled.html

W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory OLED?

Telewizory OLED występują przede wszystkim w rozdzielczości UHD/4K. Starsza technologia Full HD oznacza rozdzielczość 1920x1080 pikseli, natomiast w telewizorach OLED jest ona właściwie niewykorzystywana. Bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest Ultra HD (UHD) o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli. Bardzo często łączone są one obecnie z technologią 4K. Na rynku pojawiły się także telewizory 8K z bardzo czystym, wyraźnym obrazem i wyjątkową dokładnością detali. Trzeba jednak liczyć się z ich bardzo wysoką ceną.

Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory OLED?

OLED to znacznie droższa technologia niż LED czy LCD. Nie wszyscy producenci mają więc takie telewizory w swojej ofercie. Urządzenia OLED produkują przede wszystkim LG, Philips, Panasonic. Do tej grupy w ostatnim czasie dołączyło również Sony. Producenci tańszych telewizorów nie proponują swoim klientom tej technologii, ponieważ znacząco podniosłaby ona koszty urządzenia. Z kolei tacy producenci jak Samsung promują przede wszystkim rozwiązania QLED.

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor OLED?

Wybierając telewizor OLED przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na wielkość ekranu, jego przekątną. Pamiętaj, że masz tutaj ograniczone możliwości. Z kolei różnica 10 cali przekładać się będzie na spore koszty, z których warto sobie zdawać sprawę. Przy wyborze telewizora znaczenie powinna mieć przede wszystkim jego funkcjonalność. Warto sprawdzić rodzaje i liczbę wejść, możliwości bezprzewodowego łączenia z innymi urządzeniami. Znacznie będzie miała z pewnością dostępność aplikacji SmartTV, sposób łączenia z platformami streamingowymi. Zwróć koniecznie uwagę na funkcje poprawy obrazu, techniki optymalizacji dźwięku. Dla niemałej liczby osób znaczenie może mieć kompatybilność z asystentem Google. Osoby kupujące telewizor z myślą o grze, powinny zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności udostępniane przez producentów w tym zakresie. 

Czytany 304 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.