Co wyróżnia taniec użytkowy dla par?
Nauka tańca użytkowego może najczęściej sprawiać większą trudność panom, ale nie jest to regułą. W tego rodzaju tańcu liczy się przede wszystkim umiejętność prowadzenia w tańcu. Na lekcje decydują się zazwyczaj pary, które często są uczestnikami imprez, podczas których jest muzyka. Są to wesela, 18-tki oraz inne okazje, gdzie nie brakuje tańca. Główną zasadą w tańcu użytkowym jest dopasowanie stawianych przez siebie kroków do rytmu muzyki. W pierwszej kolejności potrzebne jest jego rozpoznanie i dopiero później dopasowanie właściwych kroków tanecznych. Wyróżnia się wiele tańców użytkowych, ale podstawowe są tylko trzy: do wolnego, średniego i bardzo szybkiego tempa. W pierwszym przypadku całkowicie wystarczające jest delikatne bujanie się z jednej nogi na drugą. Wydaje się to prostą czynnością, ale niektórym osobom potrafi mimo tego faktu sprawić trudność. Często okazuje się, że najmniej problematyczny jest taniec do bardzo szybkich piosenek. Na kursie tańca użytkowego można przekonać się na własnej skórze, że nie trzeba się wcale zmęczyć i wytrwać na parkiecie bardzo długo.
Taniec użytkowy, czy towarzyski?
Taniec towarzyski odbywa się z partnerem lub partnerką, która uczestniczyła w kursie. Na zajęciach pary uczą się Rumby, Foxtrota, Tanga, czy Samby. W tym przypadku poszczególne kroki są z góry określone, czyli nie ma tam miejsca na własną interpretację. Natomiast taniec użytkowy przydaje się do zabawy z każdą partnerką, co ma szczególnie duże znaczenie podczas uroczystości rodzinnych. Wówczas tańczy się właściwie z wieloma osobami, umiejętność dopasowania tempa tańca do muzyki odgrywa tutaj pierwszorzędną rolę. Każdy powinien zapamiętać, że niezależnie od tego, jak źle tańczy partner, to do niego należy obowiązek prowadzenia kobiety. Taniec użytkowy w krakowskiej szkole Skalski Dance zdobył dużą popularność, panowie bardzo chętnie uczestniczą w kursie. Już sama nazwa sugeruje, że są to bardzo potrzebne umiejętności.
Czy warto poznać bliżej taniec użytkowy?
Taniec użytkowy jest oczywiście wart poznania go z każdej strony. Pierwsze zajęcia mogą wydawać się trudne do opanowania, ale wcale tak nie jest. Każdy może sobie z tym poradzić, potrzebne są tylko szczere chęci i zaangażowanie, przyda się ponadto poczucie rytmu. Mając to wszystko naprawdę można zaskoczyć siebie samego, tym bardziej, gdy poza wymienionymi powyżej cechami pojawi się jeszcze wiara w siebie i własne możliwości. Raz poznany taniec użytkowy jest umiejętnością, która zostanie do końca życia. W końcu poczucie rytmu i dopasowanie do niego kroków przy każdej okazji przyda się w takim samym stopniu.