środa, maj 08, 2024
środa, 21 czerwiec 2023 17:06

Jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

bryły geometryczne bryły geometryczne mat. prasowe

Matematyka to nie tylko królowa nauk, ale także jeden z tych przedmiotów szkolnych, które sprawiają wielu uczniom najwięcej problemów. Nie każdy rodzic wie, że w przypadku tego przedmiotu systematyczna nauka jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Warto więc już od najmłodszych lat wspierać swoją pociechę w nauce matematyki. Możemy to robić w kreatywny i urozmaicony sposób, dzięki licznym pomocom edukacyjnym z matematyki, które dziś są powszechnie dostępne. Sprawdźmy, jak udowodnić dziecku, że nauka matematyki może być całkiem łatwa, a sama ta dziedzina na tyle ciekawa i fascynująca, że warto ją zgłębiać.

 

Matematyka w szkole. Dlaczego tak wiele dzieci ma z nią problem?

Nauka matematyki rozpoczyna się właściwie już w przedszkolu. To właśnie wtedy dzieci poznają cyfry oraz uczą się liczyć i wykonywać na nich proste działania. W podstawówce ich umiejętności są rozwijane, a do dodawania i odejmowania dochodzi także mnożenie, dzielenie i rozwiązywanie zadań z treścią. Dzieci poznają także figury i bryły geometryczne oraz uczą się je nazywać oraz rozpoznawać w otaczającym świecie. W przypadku matematyki bardzo ważna jest systematyczna nauka – jest to bowiem dziedzina, w której wszystko się ze sobą łączy, a niezrozumienie jednego jej działu, będzie skutkowało problemami z kolejnym.

Jako że podstawy matematyki dzieci nabywają na samym początku nauki w szkole, bardzo ważne jest, aby opanowały je dobrze. W związku z tym dziecko należy zachęcać do trenowania nowych umiejętności z matematyki również w domu, zwłaszcza jeśli zauważymy, że ma z nią problem. Warto robić to jednak nie pod przymusem, co może skutkować zniechęceniem i niechęcią do matematyki, lecz poprzez zabawę. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto sięgnąć po pomoce naukowe z matematyki – kolorowe liczydła, bryły geometryczne, książeczki i gry logiczne sprawią, że dziecko będzie uczyło się podczas zabawy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Praktyczne zastosowanie matematyki w życiu

Wiele dzieci niechętnie się uczy, gdyż uważa, że wiele informacji wymaganych w szkole nie posiada żadnego praktycznego zastosowania w codziennym życiu. Niektórzy tak właśnie sądzą o matematyce – w końcu po co nam na co dzień takie umiejętności, jak funkcje, obliczanie pola figur geometrycznych czy wiedza, jaką objętość posiadają poszczególne bryły geometryczne? Okazuje się jednak, że te pozornie mało przydatne i specyficzne informacje, mają ogromne znaczenie w późniejszym życiu.

Matematyka nie bez powodu nazywana jest królową nauk – uczy bowiem logicznego myślenia, pozwala zrozumieć mechanikę rzeczywistości, w jakiej żyjemy, a także jest kluczem do innych dziedzin. Bez znajomości matematyki, nie będziemy w stanie zrozumieć także fizyki i chemii. Aby skutecznie udowodnić dziecku, jak ważną rolę w jego edukacji odgrywa matematyka, warto od samego początku pokazywać mu jej praktyczne zastosowanie. Dodawania i odejmowania można uczyć się na prawdziwych pieniądzach, mierzenia odległości podczas wybierania mebli do domu, a obliczania proporcji składników w czasie wspólnego gotowania.