niedziela, kwiecień 14, 2024
piątek, 29 lipiec 2022 11:35

Siemię lniane – właściwości lecznicze

siemię lniane ma właściwości lecznicze siemię lniane ma właściwości lecznicze pixabay

Każdego roku coraz więcej Polaków przekonuje się do tego, że siemię lniane staje się ogromnym sprzymierzeńcem w trakcie procesu odchudzania.

Dzięki właściwościom zdrowotnym siemię lniane obok odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej jest przez wielu uważane za ważny czynnik w zdrowym trybie życia.

Jakie są właściwości lecznicze siemienia lnianego?

Na pierwszy rzut oka siemię lniane jest niewyróżniającym się w niczym szczególnym nasieniem lnu. Bardzo drobne ziarenka mają w sobie jednak ogromną moc, która może wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie każdego dnia. Nasiona lnu są bogate w:

  • kwasy omega-3;
  • minerały takie jak: magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen;
  • białko;
  • witaminy: witamina C, witamina E, witamina K, niacyna (witamina B3) oraz pozostałe witaminy z grupy B, a także kwas foliowy.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do tego składnika, to jest to zdecydowanie dobra pora, aby nie tylko zmienić zdanie o siemieniu lnianym, ale również spróbować jego właściwości zdrowotnych na własnym organizmie. Zastosowanie siemienia lnianego może być naprawdę różnorodne, a sposób, w jaki go dodamy do naszej diety, zależy wyłącznie od nas.

Wartości odżywcze siemienia lnianego

Wiemy już doskonale, że siemię lniane ma właściwości lecznicze, które zostały udowodnione naukowo. Na co wpływa częste spożywanie siemienia? Pierwszym pozytywnym efektem jest obniżenie złego cholesterolu, z którym obecnie coraz więcej osób zmaga się każdego dnia. Naukowcy z Uniwersytety Iowa odkryli, że trzy łyżki siemienia lnianego każdego dnia to szansa na obniżenie szkodliwego cholesterolu LDL. W ciągu 12-tygodniowej kuracji poziom tego rodzaju cholesterolu zmniejszył się o 10%. Taki wynik musi robić wrażenie.

Siemię lniane jest również bogate w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Co to oznacza dla nas? Błonnik rozpuszczalny ma właściwości żelujące, co sprawia, że dłużej będziemy odczuwali sytość, a tym samym zmniejszy nam się apetyt. Z kolei błonnik nierozpuszczalny pozwoli na walkę z ewentualnymi problemami z zaparciami. A co za tym idzie? Oczywiście spadek masy ciała! Kolejną ważną kwestią, w której potwierdzone zostało dobroczynne działanie siemienia lnianego, jest pomoc w walce z nadciśnieniem. Warto wypróbować siemienia lnianego tylko dlatego, aby przetestować, jak będzie działało na nasz organizm.

Siemię lniane mimo wielu właściwości leczniczych powinno być przyjmowane z odpowiednim rozsądkiem. Oczywiście nie ma możliwości przedawkowania tej rośliny, jednakże środki uboczne zbyt dużych spożywanych ilości mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to składnik, którego powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu dlatego już dziś zapraszamy wszystkich na stronę super-racjonalni.pl po swoją pyszną mieszankę superfoods z domieszką siemienia lnianego!