środa, lipiec 24, 2024
sobota, 28 styczeń 2023 12:40

Rodzinne ferie – jak się do nich przygotować?

walizka walizka Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Wyjazdy rodzinne są fajnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu, ale nie oszukujmy się bywają też frustrujące.

Czasami atmosfera jest bardzo nerwowa, dzieje się to szczególnie wtedy, gdy każdy z rodziny ma ochotę na inną atrakcje i brak jest chęci do jakiegokolwiek porozumienia. W myśl przysłowia, że „przezorny zawsze ubezpieczony” przedstawimy Wam kilka przydatnych rad, które pozwolą lepiej się przygotować do ferii.

Zaczynamy planowanie

Przygotowanie do wyjazdu zaczynamy od planowania. Każdy z domowników powinien zrobić listę rzeczy niezbędnych. Oczywiście dobrze jeżeli rodzice sprawdzą czy na owych listach dzieci znajduje się wszystko co niezbędne. Potem każdy z domowników ma czas na spakowanie się, co nie powinno następować na ostatni chwilę, bo wiadomo, że pośpiech jest złym doradcą i zwyczajnie może się okazać, że dzieci połowy rzeczy zapomną spakować. Przydatne są też odpowiednie walizki. Każdemu z członków rodziny powinna przysługiwać jedna walizka, za którą odpowiada. A to oznacza, że ma pilnować swoich rzeczy. Doskonałym wyborem są walizki z tworzywa ABS. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i do tego świetnie się prezentują. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ich cena nie jest wysoka. Ale to nie wszystko co należy zaplanować przed wyjazdem. Trzeba też ustalić listę atrakcji. Każdy z członków rodziny zapewne ma ochotę wybrać się w konkretne miejsce czy też zwiedzić jakąś atrakcje i właśnie dlatego wspólnie powinniście przygotować listę miejsce, które zamierzacie zwiedzić. Kluczowe znaczenie ma jeszcze fakt, by dla każdego znalazła się fajna atrakcja, a to oznacza, że wybierają nie tylko dzieci, ale też rodzice, w końcu i oni mają także świetnie się bawić. Cały wyjazd nie może być przygotowany tylko pod dzieci.

Zaczynamy pakowanie

Oczywiście pakowania nie można pozostawić na ostatnią chwilę, bo wtedy więcej jak pewne jest to, że ktoś czegoś zapomni. A potem zamiast spędzać czas na atrakcjach i dobrej zabawie będziecie szukać sklepów by zakupić podstawowe rzeczy. Tak przecież nie może być. Dlatego też trzeba się spakować przynajmniej na dzień przed wyjazdem. Rodzice powinni też wykonać kontrolę czy wszystkie niezbędne rzeczy są spakowane, bo często bywa tak, że dzieci spakują sporo zabawek, ale zapomną, że trzeba spakować bieliznę. Mamy dla Was jeszcze małą radę, czyli zamiast standardowych opakowań produktów wybierzcie miniaturki, które nie zajmą dużo miejsca. Jeżeli wyjazd nie jest długi to dla rodziców sprawdzi się jedna walizka duża. Dzieci zaś mogą otrzymać walizki kabinowe. Najlepiej wybierać walizki na kółkach, które są wygodne w prowadzeniu. Wybierając takie na kółkach wykonanych z materiału z dodatkiem kauczuku, macie pewność, że prowadzenie będzie jeszcze przyjemniejsze, bo walizka pokona nawet nierówności na drodze. W przypadku wyjazdu tygodniowego czy dwutygodniowego lepiej wybrać walizki średnie. A na weekend kabinówki.

Dlaczego warto przygotować przekąski?

Gdy zaczniecie odczuwać głód pojawi się też zdenerwowanie, a dzieci zaczną marudzić. Dlatego też podczas podróży lepiej mieć przy sobie małe przekąski. Mogą to być batoniki czy też maślane ciastka. Ważne, abyście mogli zjeść coś smacznego. Dzięki temu droga nie będzie się dłużyć. Jeżeli czeka Was długa podróż, to lepiej przygotować audiobooki, których dzieci mogą słuchać w samochodzie. A czasem też lepiej odejść od zasady, że ogranicza się dzieciom korzystanie ze smartfona i pozwolić na granie w czasie jazdy. Wtedy podróż przynajmniej będzie przebiegać bez marudzenia.

O czym jeszcze pamiętać?

Wiecie już, że dobra walizka na kółkach to podstawa. Wiecie też, że warto zabrać przekąski i przygotować się do podróży, to czas najwyższy dowiedzieć się, że nadal można znaleźć fajne oferty last minute. A to oznacza, że w cenie wyjazdu w polskie góry, możecie znaleźć wycieczkę do Włoch czy Norwegii. Możliwości jest sporo. Gdy znajdziecie już tanie bilety, pozostaje tylko znaleźć pensjonat. Tanio można też wynająć tzw. apartamenty, czyli po prostu mieszkania. Często na jeden dzień wystarczy zapłacić około 200- 300 złotych i to za całą rodzinę.