niedziela, kwiecień 14, 2024
sobota, 28 styczeń 2023 11:54

Rękawiczki z wełny merino to doskonały wybór na zimę!

rękawiczki merino od Brubecka rękawiczki merino od Brubecka mat.prasowe

Wełna merynosa już na stałe zawitała do słownika nie tylko odkrywców górskich szlaków, ani nawet osób w jakiś sposób aktywnych fizycznie, ale także wielu tych, które lubią na co dzień czuć się pewnie i komfortowo w swojej odzieży (zwłaszcza bieliźnie).

Specyficzne (przez niektórych nazywane cudownymi) właściwości włókien wełny merino są nie do przecenienia i jak się okazuje, można je stosować w bardzo różnych rodzajach ubrań – począwszy od bielizny, poprzez odzież wierzchnią, na rękawiczkach kończąc. Dziś zajmiemy się właśnie tym ostatnim elementem garderoby i sprawdzimy, dlaczego rękawiczki zimowe z wełną merynosów są najlepszą opcją pod względem jakości i funkcjonalności.

 

Rękawiczki merino coraz popularniejsze

Z uwagi na swoje właściwości (o tym szerzej będzie w dalszej części tekstu), wydawać by się mogło, że materiał taki jak wełna merynosa zarezerwowany jest wyłącznie dla specjalistycznych produktów, najwyższej klasy odzieży używanej przez ludzi zmagających się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Tymczasem projektanci odzieży od lat udowadniają, że surowiec ten z powodzeniem może być mieszany z różnymi włóknami, stając się alternatywą dla klasycznej wełny czy bawełny w bardzo uniwersalnym zastosowaniu.

Dzieje się tak tym bardziej że rękawiczki zimowe merino coraz częściej tworzone są w oparciu o niebanalny, klasyczny design, który raczej nie kojarzy się z typowo siermiężnym, „napompowanym” wizerunkiem rękawiczek używanych podczas panowania bardzo niskich temperatur. Na przykład rękawiczki merino od Brubecka z powodzeniem można założyć do casualowej, miejskiej stylizacji, co oczywiście nie przeszkadza używać ich także podczas zimowego trekkingu w górach czy na nartach (w końcu kto powiedział, że nie można wyglądać stylowo na szlaku czy na stoku?). Uniwersalność, a jednocześnie szereg zalet funkcjonalnych rękawiczek z wełny merynosa czyni je zatem doskonałym wyborem na lata. A o jakich konkretnie zaletach mowa?

Rękawiczki zimowe z wełny merynosa – pełen koszyk benefitów

Jeśli mówimy o zaletach rękawiczek merino, nikogo raczej nie zdziwi fakt, że należy skupić się na najważniejszym, „robiącym różnicę” składniku – a więc wełnie owiec merynosów. Skąd wzięły się jej niesamowite właściwości i jakie one tak naprawdę są?

Wszystko zaczyna się od… pogody. A właściwie warunków atmosferycznych, w jakich owce z gatunku merino przebywają na co dzień. Wywodzą się one z Azji, a dziś ich największe pogłowie żyje w Australii. A tak się składa, że właśnie tam muszą radzić sobie z bardzo zmiennymi temperaturami – czasem w ciągu doby ich amplituda może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni!

Jak radzić sobie z takimi różnicami termicznymi? Owce merino wiedzą to najlepiej! Natura wyposażyła je w wyjątkowo cienkie, ale bardzo sprężyste i elastyczne włókna wełniane, które mają doskonałe właściwości termoregulacyjne. Jak to dokładnie działa? Te specyficzne włókna, cieńsze od ludzkiego włosa, układają się niczym pajęcza sieć i absorbują pęcherzyki powietrza. Stwarza to świetną warstwę izolującą przed zimnem, a jednocześnie natychmiast oddającą nadmiar ciepła, jaki wytwarza się przy skórze w momencie przegrzania.

Efekt? Wełna merino grzeje zimą i chłodzi latem. A jak to wygląda w praktyce? Rękawiczki merino (i każda inna odzież stworzona z wykorzystaniem tej wełny) oddaje wilgoć jeszcze w stanie lotnym. Dzięki temu nie pocimy się, a sama wełna nie absorbuje nadmiaru wilgoci (a jeśli już, to bardzo szybko wysycha), co jest doskonałą informacją zwłaszcza dla wszystkich osób uprawiających sport w skrajnych temperaturach.

To jednak nie koniec zalet wełny merynosów. Bardzo istotny jest także fakt, że nie chłonie ona zbytnio nieprzyjemnych zapachów, jest antybakteryjna i bardzo miękka oraz lekka. Co więcej, z uwagi na swoją sprężystość, jej włókna potrafią zrobić rewelacyjny mikromasaż skóry, co wpływa na poprawę krążenia.

Jeśli zatem szukasz uniwersalnych, designerskich, ale jednocześnie odznaczających się doskonałą termoregulacją i wieloma innymi zaletami rękawiczek zimowych, to te uszyte z wykorzystaniem wełny merino są zdecydowanie najlepszym wyborem.