piątek, lipiec 12, 2024
sobota, 01 lipiec 2023 12:18

Panele słoneczne - jak wybrać te właściwe? 3 cenne wskazówki

fotowoltaika Poznań fotowoltaika Poznań mat.prasowe

Z pewnością zauważyłeś, że na dachach domów i gruntach można zobaczyć różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Różnica w wyglądzie przejawia się w barwie paneli: jedne z nich są niebieskie, natomiast drugie są w kolorze czarnym, a na ich powierzchni można dostrzec białe kropki. Czy jest to istotna różnica, którą warto kierować się przy wyborze paneli do własnej instalacji? A może warto zwrócić uwagę na coś innego? Przeczytaj nasz artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne – czym się różnią?

Panele monokrystaliczne lepiej sprawdzą się w przypadku tworzenia instalacji na dachu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim pozwalają one na uzyskanie wyższej sprawczości, czyli wytworzenia większej ilości mocy z metra kwadratowego instalacji. Dodatkowo ich plusem jest to, że są one bardziej odporne na mikropęknięcia. Zalety te wynikają z budowy tych paneli – jak sama nazwa wskazuje, są one stworzone z jednolitej masy. Za to dużą korzyścią ogniw polikrystalicznych jest to, że są tańsze w produkcji. Warto pamiętać, że panele poli- i monokrystaliczne o mocy 300 Wp można do siebie porównać, jeśli mają takie same rozmiary.

Interesuje Cię fotowoltaika Poznań? Dowiedz się więcej!

Na co zwracać uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych? 3 wskazówki

Niezwykle ważną kwestią jest moc wybranych paneli, dlatego pierwszą i najważniejszą z tytułowych wskazówek jest poznanie zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego na prąd. To właśnie dzięki tej wiedzy będziesz mógł dopasować odpowiednią moc paneli. Dobrą radą jest również zwrócenie uwagi na gwarancję – dowiedz się więcej nie tylko o gwarancjach producentów, ale także tych udzielanych przez instalatorów. Sprawdź jaką żywotność mają wybrane panele. Ta wartość, zwana inaczej trwałością, określa rzeczywisty czas pracy paneli słonecznych. Wielu producentów paneli określa ich żywotność na 25 lat. Później można się spodziewać spadku wydajności, który również powinien określić producent. Pamiętaj, że im dłużej będziesz korzystać ze swojej instalacji, tym jej koszty staną się niższe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Fotowoltaika rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat nowych technologii w fotowoltaice. Dużą popularnością cieszy się kilka z nich: instalacje oparte na technologii PERC, moduły stworzone w technologii half-cut oraz technologia MWT. Jeśli interesują Cię instalacje fotowoltaiczne, przeczytaj więcej: fotowoltaika dla domu od firmy Solarika