środa, maj 29, 2024
piątek, 15 kwiecień 2022 16:51

Okulary do pracy przy komputerze - ochroń swój wzrok

smart pożyczka smart pożyczka pexels

Wiele zawodów wymaga aktualnie ogromnej ilości czasu spędzonego przed ekranem komputera. Dodatkowo w ramach rozrywki po powrocie do domu ludzie zasiadają przed kolejnym ekranem: telewizora, tabletu czy laptopa, zwiększając jeszcze liczbę godzin spędzonych w otoczeniu niebieskiego, szkodliwego światła.

Częstą praktyką jest oglądanie do nocy filmów, seriali czy nawet praca w późnych godzinach, z tego powodu ludzie narażeni są obniżenie jakości widzenia, jeśli nie permanentną to przynajmniej czasową. Aby jej przeciwdziałać, warto zadbać o higienę pracy przy komputerze, ale również odpowiedni sprzęt: filtry światła niebieskiego czy okulary ze specjalnym certyfikatem.

W jaki sposób należy dbać o higienę pracy przy komputerze?

W czasie przeszkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy wiele osób otrzymuje informację na temat tego, w jaki sposób wykonywać swoje zadania przy komputerze. Na każde pół godziny spoglądania w monitor powinno przeznaczyć się minimum pięć minut na inne czynności lub odpoczynek oczu: spoglądanie w dal, relaks. Dzięki temu narząd wzroku będzie miał czas na dostosowanie się do zmieniających się warunków. Praca przy komputerze wymaga również odpowiedniego środowiska - monitor nie powinien znaleźć się zbyt blisko pracującego i być ustawiony pod odpowiednim kątem - to czynniki, które wpływają na komfort wykonywania zadań. 

Minimalizacja czasu spędzonego przed ekranami poza pracą

Mimo że często spędza się w pracy wiele godzin przed monitorem, również w zaciszu domowym uruchamia się elektronikę. Warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ten czas. Dotyczy to przede wszystkim rozrywki - warto znaleźć sobie manualne, analogowe hobby, które nie wymaga wielu godzin przed ekranami. Co ważne aktywność fizyczna po pracy doskonale wpływa na zdrowie całego organizmu - również narządu wzroku. Nie należy oczywiście w pełni rezygnować z rozrywki przy filmie czy serialu, ale aktywności tego typu powinny być dozowane tak, aby organizm nie odczuwał mocno ich natężenia. 

Odpowiedni ekwipunek, który sprawia, że oczy nie męczą się tak szybko

Jednak nie tylko wspomniane już zachowania wpływają na ochronę wzroku. Przydatne są również specjalistyczne okulary do pracy przy komputerze. Minimalizują one wpływ światła niebieskiego i pozwalają na odpoczynek oczu. Niestety niezbyt często pracodawcy zapewniają je dla konkretnego pracownika. Czasem musi on zakupić je samodzielnie, jeszcze przed pierwszą wypłatą. Pomocna będzie smart pożyczka, która może zostać spłacona wraz z pierwszym wpływem. Co ważne, okulary mogą być noszone również w warunkach domowych. 

Praca w nocy i przy słabym świetle - lepiej z tego zrezygnować

Jednym ze szkodliwych czynników wpływających na pogorszenie się wzroku jest praca przy komputerze w godzinach nocnych i w niepełnym oświetleniu. Lepiej unikać zatem pracy wykonywanej w domu, wieczorami lub w nocy. Również miejsce pracy powinno być odpowiednio naświetlone - w razie konieczności należy zamontować funkcjonalne lampki, które skierują światło na ekran.