piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 15 kwiecień 2022 16:46

Na co patrzeć, tworząc projekt technologiczny restauracji?

Firma Horeca-Design Firma Horeca-Design pexels

Otwieranie nowej restauracji zwykle rozpoczynamy od stworzenia dobrego biznesplanu i wybrania lokalu na wynajem. To jednak nie umożliwi wam rozpoczęcia pierwszych prac remontowych, a w późniejszym czasie wejścia na rynek i rozwijania swojego biznesu.

Zanim podejmiecie jakiekolwiek kroki, należy uzyskać zgodę Głównego Inspektoratu Sanitarnego na prowadzenie działalności i przygotować projekt technologiczny restauracji. Czym jest projekt technologiczny i o czym pamiętać przy jego tworzeniu?

Projekt technologiczny – czym jest i dlaczego musisz go stworzyć?

Prowadzenie własnej restauracji brzmi naprawdę świetnie. Z reguły kojarzy się to nam z wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju. Przyszli właściciele niestety często zapominają, że formalności i zobowiązań również nie zabraknie, a pominięcie ich bądź niedokładne wypełnienie opóźni cały proces. Stojąc zatem przed wyzwaniem, jakim jest otwarcie nowej restauracji, tak ważna jest znajomość aktualnie obowiązujących przepisów. W tym wypadku nie sposób pominąć wytycznych sanepidu, które nakładają na właścicieli restauracji konieczność stworzenia projektu technologicznego. Najprościej mówiąc, jest to dokument będący odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz znajdujących się w nich urządzeń technologicznych z uwzględnieniem zachodzących procesów. Stworzony na podstawie wytycznych sanepidu oraz wymogów branżowych przybliży was do wejścia na rynek. Projekt technologiczny – zaakceptowany wcześniej przez odpowiednią dla waszej lokalizacji stację sanepidowską, stanowi podstawę do dalszych działań. To właśnie ten dokument warunkuje ostateczny wygląd nowego lokalu, a próba obejścia go może jedynie skutkować uzyskaniem negatywnej opinii już w trakcie odbioru. Co jeszcze należy wiedzieć?

Kto może stworzyć projekt technologiczny?

Stworzony zgodnie z wytycznymi projekt technologiczny to gwarancja pozytywnej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pojawia się zatem pytanie – kto może podjąć się jego stworzenia? Projekt technologiczny może zostać zrealizowany na własną rękę bądź przez firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Sanepid nie określa tego w swoich przepisach, dzięki czemu przyszli właściciele mają duże pole do manewru. Niemniej jednak stworzenie go samodzielnie to spore wyzwanie. Przepisy i wytyczne branżowe nieustannie ulegają zmianom, co sprawia, iż osoby bez doświadczenia w tworzeniu projektów mogą nie podołać zadaniu. Aby oszczędzić czas i pieniądze, radzimy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firma Horeca-Design – https://horeca-design.pl/ – stworzy za was projekt technologiczny lokalu gastronomicznego. Tym sposobem unikniecie ryzyka popełnienia błędu i niebawem będziecie mogli odliczać dni do otwarcia lokalu.

Co zawiera projekt technologiczny lokalu gastronomicznego?

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego powinien składać się z dwóch części – opisowej oraz graficznej, wykonanej w skali 1:50 lub 1:100. Część opisowa to czysta formalność, co więcej – nie powinna przysporzyć większych trudności. Znajdują się w niej informacje, takiej jak: nazwa i adres lokalu, charakter budynku, data rozpoczęcia działalności, szczegółowy wykaz pomieszczeń, stanowisk i urządzeń technologicznych czy opis instalacji kanalizacyjnej i wodnej. Część graficzna, do której należy też dołączyć legendę, zawiera wszelkie procesy technologiczne zachodzące w lokalu. Rysunek ten jest dokładnym odzwierciedleniem rzutu poziomego kondygnacji, przez co musi być bardzo dokładny. W projekcie technologicznym nie możecie bowiem pominąć jakichś urządzeń, gdyż wydają się być mało istotne. Rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych z pewnością zwróci uwagę na zaistniałe nieścisłości.

Stworzony z pomocą specjalisty projekt technologiczny restauracji może zostać przedłożony w sanepidzie. Gdy tak się stanie, nie pozostanie wam nic innego, jak oczekiwać na pozytywną opinię. Dopiero wtedy będziecie mogli przejść do następnych etapów i rozpocząć pierwsze prace remontowe. Co istotne, lokal musi bezwzględnie zostać zaadaptowany zgodnie z informacjami wskazanymi w zaakceptowanym dokumencie. W innym razie odbiór lokalu może okazać się niemożliwy, a was czekać będą dalsze procedury.