niedziela, kwiecień 14, 2024
czwartek, 26 styczeń 2023 19:51

Od czego zależy cena bramy garażowej?

bramy garażowe bramy garażowe Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Samochód jest już niemal w każdym domu i trudno znaleźć rodziny bez dostępu do takiego środka lokomocji. Żeby zadbać o niego odpowiednio, warto przygotować mu odpowiednie miejsce przechowywania.

Dobre bramy garażowe ochronią samochód przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych i przypadkowymi uszkodzeniami. Pojawia się jednak pytanie, jaka brama garażowa spełni wszystkie oczekiwania i okaże się przyzwoita pod względem ceny. W naszym poradniku porównamy dwa typy konstrukcji i poruszymy takie tematy jak:

  • charakterystyka i cena bramy segmentowej
  • charakterystyka i cena bramy rolowanej
  • co wpływa na cenę bramy garażowej

Zestawienie bram garażowych

Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju bram do garażu. Wszystkie mają pełnić podobne zadania, czy chronić dostępu do garażu. Mają zabezpieczać przed deszczem, wiatrem, a także postronnymi osobami. Poszczególne typy różnią się nie tylko wyglądem, ale także konstrukcją i mechaniką pracy. Wybierając takie produkty, można zauważyć, że poszczególne rodzaje bram garażowych różnią się między sobą także ceną.

Wśród najpopularniejszych typów bram znajdują się konstrukcje uchylne, rolowane i segmentowe. Brama uchylna ma nieco inny kształt i mechanikę zamykania, od poprzednich, dlatego zajmiemy się dwoma pozostałymi. Po objaśnieniu sposobu działania odpowiemy na pytanie, od czego zależy cena bramy garażowej.

Bramy segmentowe - charakterystyka

Wśród bram garażowych dominują konstrukcje składające się z mniejszych paneli lub segmentów. Mogą się zamykać poprzez zwijanie paneli, przez co potrzebują mniej wolnej przestrzeni. Klasycznym przykładem jest brama segmentowa. Ten wariant ma konstrukcję składającą się z kilku paneli. Na szerokość pasują do otworu, a ich wysokość wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Mają elastyczne połączenie, dlatego w czasie zwijania zmieniają kształt płaszczyzny. Brama segmentowa może być ocieplona wewnątrz, wykończona dowolnym wzorem, a także zasilana automatycznie.

Bramy rolowane - charakterystyka

Drugim typem konstrukcji jest brama rolowana. To bardzo podobna konstrukcja, która jednak składa się ze znacznie mniejszy elementów. Są nieco cieńsze od paneli, dlatego nie sposób ich skutecznie ocieplić. Ten mechanizm potrzebuje jednak jeszcze mniej miejsca na zamknięcie. Brama nie trafia do szyn w zamocowanych w pobliżu sufitu, a zwija się w rolkę. Tego typu konstrukcje często stosowane są jako bramy przemysłowe lub magazynowe. Cennik bram rolowanych zazwyczaj wskazuje na niższe ceny niż segmentowych.

Bramy garażowe segmentowe i rolowane - co wpływa na ich cenę?

Ze względu na prostą konstrukcję i ręczne sterowanie, najtańszym wariantem są bramy uchylne. Mają jednak kilka wad jak choćby konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni na jej pracę.

Ceny bram garażowych wynikają z kilku czynników. Najważniejszym jest materiał wykonania i rozmiar bramy. Z reguły ocieplane segmenty są droższe od aluminiowych elementów bram rolowanych. Trzeba wziąć pod uwagę także wymiar otworu i ilość materiału, jaki będzie potrzebny na bramę garażową. Na ostateczny koszt wpływ ma również rodzaj napędu. Bramy zamykane ręcznie są znacznie tańsze od konstrukcji zasilanych mechanicznie. Wyższą cenę osiągnie konstrukcja wykończona dekoracyjną folią.

Wycena telefoniczna lub przez konsultantów może być uciążliwa, dlatego proponujemy ciekawe narzędzie. Cennik bram segmentowych i rolowanych pozwoli samodzielnie wycenić bramę. Wystarczy podać orientacyjne wymiary i najważniejsze cechy, a wyświetli się orientacyjny koszt. Żeby prawidłowo wycenić, a później zamontować bramę garażową, będziecie musieli Państwo dokonać pomiarów lub odczytać wartości z projektu.