czwartek, maj 09, 2024
sobota, 04 listopad 2023 13:26

Nieleczony bruksizm - możliwe konsekwencje i powikłania

Warszawskie Kręgi Warszawskie Kręgi mat.prasowe

Bruksizm i inne dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mogą wydawać się błahe, co jest jednak wrażeniem bardzo zwodniczym. Nieleczone mają tendencję do pogłębiania się i komplikowania wraz z upływającym czasem. Co więcej, potrafią manifestować się pod postacią innych problemów, często trudnych do powiązania z właściwą przyczyną.

 

Jakie są najczęstsze zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych?

Stawy skroniowo-żuchwowe to struktury anatomiczne niewielkich rozmiarów umiejscowione obustronnie jako tkanka ruchomego połączenia żuchwy z czaszką. Mianem dysfunkcji lub zaburzeń określa się dolegliwości zlokalizowane w tym obszarze. Najczęściej są to bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, nadmierne zaciskanie zębów, przeskakiwanie żuchwy, trzaski w stawie, ograniczona ruchomość i problemy z pełnym otwarciem ust czy szumy uszne.

 

Charakterystyka problemu

Omawiana struktura odznacza się podatnością na oddziaływanie różnych czynników zarówno zewnętrznych tj. zmiana napięcia pod wpływem aparatu ortodontycznego, jak i wewnętrznych, np .przeciążenia przy znaczącej eksploatacji, chroniczny stres i napięcia emocjonalne. Jednocześnie trudniej tu o pozbawioną specjalistycznej ingerencji regenerację stawu, który pozostawiony w dysfunkcyjnym stanie, na ogół ulega w czasie pogłębionej degradacji.

 

To problem całego ciała

Specyfika dolegliwości obszaru stawów skroniowo-żuchwowych sprawia, że te często oddziałują również na inne rejony w ciele. Bóle głowy, szyi, napięcia obręczy barkowej, lecz także wady postawy czy dysfunkcje w obszarze mięśni dna miednicy to częste objawy związane z omawianymi zaburzeniami.

 

Do czego prowadzi nieleczony bruksizm?

Możliwe konsekwencje spowodowane przez zaniechanie leczenia bruksizmu mogą obejmować szereg dolegliwości. Przede wszystkim jest to pogłębianie się samej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Nadmiernie eksploatowany staw ulega szybszemu zużyciu, co może powodować ból samego stawu, głowy, karku czy ramion. Oznacza to często również ścieranie zębów, ich uszkodzenie, pękanie szkliwa, krwawienie dziąseł oraz ograniczenie zakresu ruchomości żuchwy. W momencie znaczącej degeneracji krążka stawowego może dojść do jego całkowitego zablokowania bez możliwości ponownego otwarcia lub zamknięcia ust. Pozostałe konsekwencje mogą obejmować także zaburzenia widzenia czy słyszenia, oraz inne objawy ogólnoustrojowe.

 

Zmiana wyglądu twarzy

Nadmierne napięcia, a także często związana z nimi zwiększona tkliwość i odczuwana bolesność stawu, nierzadko są wyraźnie zauważalne w postaci zmiany wyrazu twarzy. Stąd często osoby z nierozpoznanym bruksizmem lub innymi dolegliwościami stawu skroniowo-żuchwowego szukają pomocy w pierwszej kolejności w zabiegach odmładzających mylnie sądząc, że winny obserwowanym zmianom jest proces starzenia.

 

Wyeliminuj przyczynę problemu

Za sprawą indywidualnie dobranych technik terapii manualnej, możliwe jest nie tylko ustalenie przyczyny odczuwanych przez Ciebie dolegliwości, lecz także ich eliminacja u źródła. Dzięki temu nie będą martwić Cię konsekwencje bruksizmu oraz innych zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Odpowiedź na wymienione dolegliwości stanowi fizjoterapia stomatologiczna w Warszawie. Umów wizytę w gabinecie fizjoterapii Warszawskie Kręgi i pozwól sobie pomóc.