piątek, lipiec 12, 2024
poniedziałek, 01 lipiec 2024 09:42

Największy tort na świecie

Tortownia na Bema Tortownia na Bema pexels

Największy tort na świecie - jaki on jest? Tak naprawdę istnieje kilka rekordów tortowych, które mogłyby spełnić to kryterium. Dziś porozmawiamy więc o najwybitniejszych arcydziełach sztuki cukierniczej. 

 

Najwyższy tort na świecie

W Księdze Rekordów Guinnessa wymienionych jest kilka tortów. Najbardziej imponujący jest prawdopodobnie tort wykonany przez cukierników z Kerali w Indiach. Jest on uznawany za najwyższy deser na świecie. Jego stworzenie zajęło 15 dni, tort składał się z 33 warstw i osiągnął wysokość 10 metrów. Rekord został ustanowiony w Wigilię Bożego Narodzenia, a ciasto ostatecznie trafiło do sierot.

Tort o największej powierzchni

W 2015 roku, grupa ponad 300 włoskich cukierników stworzyła wyjątkowy biszkopt, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. To kulinarne arcydzieło, mierzące 224 metry kwadratowe, było mapą Włoch. Przedstawiało najsłynniejsze zabytki kraju, również wykonane z ciasta. Stworzenie tak dużego projektu było możliwe dzięki zjednoczonej pracy dużego zespołu utalentowanych cukierników, których połączyło wspólne, kreatywne zadanie. Ciasto zostało wystawione na targach w Mediolanie, a pod koniec targów pokrojono je na 12 000 porcji i poczęstowano odwiedzających.

Największy tort ślubny w historii

Torty piętrowe, które są ważnym elementem zarówno skromnych, jak i luksusowych wesel, wywodzą się z tradycji angielskiej. Zgodnie z nią, goście weselni budowali z małych ciastek wysoką wieżę, nad którą nowożeńcy, dla zapewnienia sobie szczęścia, musieli się całować. W ramach tej tradycji powstał również rekordowy, siedmiopoziomowy tort weselny o wadze 6,818 tony, co czyni go największym i najcięższym tortem weselnym na świecie. Transport każdego poziomu wymagał użycia dźwigu towarowego.

Goście nie mieli jednak okazji skosztować tego majestatycznego tortu. Wesele było fikcyjne, a tort został stworzony specjalnie w celu wpisania go do Księgi Rekordów Guinnessa. Mimo to zasługi Lynna Mansela i jego 57 asystentów, którzy pracowali nad wytworzeniem tego słodkiego arcydzieła, pozostają nieocenione. Gdyby tort został zaprojektowany na prawdziwe wesele, mógłby zaspokoić nawet 59 000 osób.

Jeśli i ty potrzebujesz dużego tortu na wesele, z pewnością znamy miejsce, w którym każdy twój pomysł zostanie wcielony w życie. Wrocławska Tortownia na Bema to od lat rozpoznawalny punkt na kulinarnej mapie miasta. A wszystko dzięki temu, że to właśnie tutaj, z wysokiej jakości składników, wypiekane są nie tylko piękne, ale i pyszne torty.  Dekoracje takich deserów można wybrać z katalogu na stronie internetowej lub zaproponować własny pomysł - dla utalentowanych mistrzów nie ma rzeczy niemożliwych.

Najdłuższy tort

We włoskim mieście Trofarello, mistrzowie cukierni D.A.F. stworzyli rekordowy tort o długości ponad trzech kilometrów - dokładnie 3 km, 18 m i 59 cm. Ten kulinarny gigant, ważący 6,8 tony, został wykonany z biszkoptu, kremu i bitej śmietany. Aby osiągnąć tak imponującą długość, konieczne było jednak poświęcenie wysokości: ta,  w kolorze pastelowej zieleni, wynosiła zaledwie 10 cm od podstawy.

Jeszcze kilka wybitnych tortów-rekordzistów

Najcięższy tort powstał w stanie Alabama w USA i ważył około 50 ton. Z kolei na Filipinach upieczony został największy tort truskawkowy. To dzieło sztuki cukierniczej powstało w mieście La Trinidad i ważyło 11 ton 146 kg. Każdy kawałek został sprzedany za symboliczną cenę.