Kiedy kociak powinien zostać zaszczepiony pierwszy raz?
Mają one kontakt z innymi zwierzętami, które mogą być zakażone. Dlatego właściciele tych pupili często zadają sobie pytanie, na co szczepić kota domowego? Przede wszystkim warto pamiętać, że koty domowe mają słabo rozwiniętą odporność, dlatego są podatne na wirusy i bakterie. Niestety nie można całkowicie zabronić kotu wychodzić, dlatego szczepienie wydaje się jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Część właścicieli uważa jednak, że jeżeli nie jest to wymagane przez przepisy prawa, to nie trzeba tego robić. Warto pamiętać, że szczepionka chroni kota przed wieloma ciężkimi do wyleczenia chorobami.
Oczywiście zdarzały się już przypadki zachorowania zaszczepionego zwierzęcia, jednak choroba w takiej sytuacji miała łagodniejszy przebieg. Na uwagę zasługuje także fakt, że odpowiednia profilaktyka jest zdecydowanie tańsza niż koszty leków i systematycznych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Pierwszy raz kot powinien zostać zaszczepiony w okolicach 8-9 tygodnia życia.
Przez 12 pierwszych tygodni życia kocięta posiadają jeszcze przeciwciała ochronne, które dostały razem z mlekiem matki. Z upływem czasu jednak ochrona ulega osłabieniu, dlatego trzeba wcielić odpowiednią profilaktykę. To właśnie w 8 tygodniu życia musi być podana szczepionka przeciwko zapaleniu jelit, kociej nosówce oraz katarowi kociemu. Czasami podaje się także szczepionkę przeciwko zapaleniu krtani i gardła. Ważne jest to, że szczepionka może być podana w formie 3 w 1 lub jednorazowo. Koszt zabiegu zależy przede wszystkim od regionu oraz weterynarza. Opisywane tu szczepienie powinno być powtórzone jeszcze w 12 i 16 tygodniu życia.
Po upływie roku należy wykonać szczepienie przypominające, które wzmacnia przeciwciała, które już występują w organizmie zwierzęcia. Warto mieć na uwadze fakt, że nie można szczepić kota, jeżeli ten jest chory. Przed każdym szczepieniem konieczne jest również odrobaczenie zwierzęcia. Robaki, które są w ciele kota mogą niestety zaburzać prawidłowe działanie szczepionki, dlatego trzeba koniecznie o tym pamiętać. Nie można też szczepić kotów, które są nosicielami wirusów, ponieważ może to przyspieszyć rozwój groźnej choroby. Jak przygotować kota do szczepienia dowiesz się na https://cowsierscipiszczy.pl/
Kalendarz szczepień
Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w 6-8 tygodniu życia. Czasami niezbędne są dodatkowe szczepienia, takie jak chlamydia i białaczka i wtedy należy je podać w 8 tygodniu. Następne dawki powinny być podawane w odstępach 3-4 tygodni. W 16 tygodniu wykonuje się ostatnie szczepienie. Warto jednak pamiętać, że po upływie roku zaleca się powtórzenie wszystkich szczepień. W szczepionce podaje się tak zwane antygeny, dzięki którym organizm może wytwarzać przeciwciała.
Na co szczepić kota?
Szczepienie kota, który często wychodzi z domu, powinno zawierać preparaty przeciwko białaczce, chlamydii oraz wściekliźnie. Warto zaszczepić też koty biorące udział w wystawach oraz podróżujące. Niestety kontakt z bezdomnym zarażonym zwierzęciem jest możliwy wszędzie, dlatego w żaden sposób nie da się zabezpieczyć pupila. Szczepionka zmniejsza znacząco szansę na zachorowanie, ale jej nie wyklucza. Warto jednak pamiętać, że zaszczepiony kot zdecydowanie łagodniej przechodzi chorobę i mniej się męczy. Szczepionka na wściekliznę powinna być podana w 12 tygodniu życia, a po upływie roku wymagana jest druga dawka.
Później wystarczy to powtarzać w odstępie 2-3 lat. Szczepienie na białaczkę należy wykonać około 8 tygodnia życia, a drugą dawkę można podać po kolejnych 3-4 tygodniach. Należy jednak pamiętać, że szczepionki przypominające powinny być podawane co rok. Kocięta dostają od matki ochronę w postaci przeciwciał. Z upływem czasu jednak ona zanika i wtedy potrzebna jest interwencja człowieka. Nie można czekać, aż kociak zachoruje, ponieważ niektóre schorzenia są szczególnie problematyczne, a ich leczenie trwa bardzo długo.