środa, lipiec 24, 2024
piątek, 28 kwiecień 2023 16:00

Mydło z wiesiołkiem - jakie ma właściwości?

Mydło z wiesiołkiem Mydło z wiesiołkiem mat.prasowe

Wiesiołek to roślina występująca powszechnie w Polsce, której właściwości odkryto wiele lat temu. W kosmetyce ceni się go przede wszystkim za silne działanie nawilżające i antybakteryjne. Jak działa wiesiołek i jakie właściwości ma mydło z jego dodatkiem? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest wiesiołek?

Wiesiołek to roślina, na którą można spotkać się na łąkach i polach. Bardzo często nazywany jest świecą nocy, ponieważ jego intensywnie żółte kwiaty zamykają się na dzień, a otwierają dopiero w nocy. Na całą rodzinę składa się sto kilkadziesiąt gatunków, z których większość ma żółte kwiaty, choć istnieją również gatunki z kwiatami białymi czy różowymi. W związku z nietypowym zachowaniem kwiatów zapylany jest głównie przez owady nocne, a jego nasiona i olej z nich produkowany są od lat wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Jakie właściwości ma wiesiołek?

Wiesiołek zawiera niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz szereg minerałów takich jak wapń, magnez, cynk i selen. Aż dwadzieścia procent wiesiołka stanowią oleje, z czego niecałą połowę stanowi kwas gamma linolenowy, co jest niezwykle rzadkie w przypadku roślin. To właśnie ten skład sprawia, że wiesiołek stanowi podstawę wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Ma on moc obniżania parametrów lipidowych, wygładza cerę, wyrównuje koloryt skóry, ma właściwości przeciwzapalne i niweluje trądzik.

Kosmetyki z olejem z wiesiołka są szczególnie zalecane osobom, które mają suchą i skłonną do podrażnień skórę, zaczerwienienia, łuszczycę czy stany zapalne. Niedobór kwasów tłuszczowych w skórze doprowadza do tego, że staje się ona drażliwa, szorstka i podatna na podrażnienia, a stosowanie kosmetyków z wiesiołkiem pomaga zażegnać problem. Silne właściwości nawilżające w tym wypadku nie tylko zmiękczają skórę, ale też zatrzymują w niej wodę na dłużej. Dzięki temu jest ona odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wiesiołek przyśpiesza gojenie ran i przyśpiesza leczenia atopowego zapalenia skóry.

Dlaczego warto używać mydła z wiesiołkiem?

Mydło z wiesiołkiem to sposób na to, aby codzienne zabiegi higieniczne stały się również zabiegami pielęgnacyjnymi. Głęboko oczyszcza skórę, uzupełnia lipidy w naskórku i pielęgnuje naturalną warstwę ochronną skóry. Ma silne właściwości regenerujące, natłuszcza skórę i sprawia, że jej kondycja zauważalnie poprawia się natychmiast po użyciu. Regularne korzystanie z mydła z wiesiołkiem to przepis na gładką, zdrową i piękną skórę.