Matura z geografii - co może się na niej pojawić?
Na maturze z geografii możemy spodziewać się pewnych zadań. Niezwykle istotne jest powtórzenie zwłaszcza tematów, które od lat pojawiają się w arkuszach egzaminacyjnych. Mowa tutaj między innymi o takich kwestiach jak: sfery Ziemi, przekrój geologiczny Ziemi, położenie oraz środowisko przyrodnicze Polski, topograficzna mapa Polski, czytanie mapy poziomicowej, kształt, ruchy Ziemi oraz ich następstwa, globalne i regionalne problemy środowiskowe, turystyka, problemy demograficzne, relacje człowiek a środowisko, mapa świata.
Jak osiągnąć dobry wynik na maturze z geografii?
Pamiętaj, aby nigdy nie odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Materiał z niej jest niezwykle obszerny, a więc nauka miesiąc przed egzaminem może być nie tylko stresująca, ale też nie da nam dobrego rezultatu. Przygotowania rozpocznij już od września, powoli przyswajając i powtarzając poszczególne tematy. Zwróć uwagę zwłaszcza na te, które sprawiają Ci trudności w zapamiętaniu. Spora ilość czasu na naukę da Ci przede wszystkim komfort psychiczny i spokój.
Ważne jest też samo zapoznanie się z wymaganiami i podstawą programową. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dowiesz się na niej, co Cię obowiązuje i jakich zagadnień możesz spodziewać się na arkuszu egzaminacyjnym. W ten sposób uzyskasz pewność siebie. Ustal też plan działania i pamiętaj o systematyczności. Ucz się codziennie, przechodząc stopniowo z działu do działu. Rób też pomocne fiszki z najważniejszymi pojęciami.
Na maturze z geografii musisz wykazać się znajomością mapy. Poznaj dobrze, chociażby te znajdujące się w podręcznikach. W przygotowaniach do matury z geografii pomoże Ci też rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. Jeśli masz duże problemy z pewnymi zagadnieniami, zastanów się nad korepetycjami. Do matury podchodź spokojnie, staraj się ograniczyć stres. Pamiętaj, jak ważne jest uczenie się z odpowiednich materiałów! Do matury z geografii pomoże Ci cała seria "Oblicza geografii". Znalazły się w niej takie wydania jak np. „Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy”, "Oblicza geografii 2. Zakres podstawowy", "Oblicza geografii 3. Zakres podstawowy".
Dobre przygotowanie i zastosowanie powyższych porad sprawi, że matura z geografii przestanie być dla Ciebie taka trudna i na spokojnie podejdziesz do egzaminu.