środa, maj 29, 2024
piątek, 02 grudzień 2022 17:00

Materac 100x180 cm – czy warto zainwestować w taki materac

materac 100x180 materac 100x180 pxiabay

Materac dla jednej osoby łatwiej dobrać, ponieważ możemy się skupić na preferencjach i potrzebach jednej osoby. Twardość materaca pomoże nam dostosować skala twardości przygotowana przez producenta.

Wymiar materaca 100x180 cm może sugerować, że będzie to materac dla dziecka lub osoby dorosłej. Dobre materace to takie które będą trwałe i zapewnią wysoki komfort snu. Ważne aby materac był wykonany na mocnej konstrukcji sprężynowej lub był na trwałej i komfortowej piance HR. Pisząc o konstrukcji mamy tu na myśli konstrukcję sprężynową kieszeniową co oznacza, że każda sprężyna będzie opakowana w kieszeni materiału. Praca będzie cicha i niezależna co oznacza punktowe podparcie ciała. Materac ugina się tylko w miejscu nacisku. Do konstrukcji kieszeniowej zaliczamy pocket, który ma ok 260szt sprężyn na 1m2 lub multipocket ze sprężyną podwojoną gdzie będzie ich ponad 510szt na 1m2.  Jeszcze innym rozwiązaniem będzie zakup materaca na rdzeniu lateksowym. Taki materac jest trwały i niezwykle wygodny, utrzymuje właściwą pozycję ciała. Zapewnia dobrą wentylację materaca i może być stosowany przez alergików, ponieważ nie gromadzi kurzu czy roztoczy.

Twardość dobrana do wagi użytkownika

Producencki materacy stosują zazwyczaj kilkustopniową skalę twardości materacy. Od modeli miękkich po bardzo twarde. Dla klienta to ważna podpowiedź, która ułatwi zakup materaca. Dla przykładu prezentujemy jak może wyglądać taka skala.

H1 materac miękki dla osób z wagą poniżej 60 kg

H2 materac średnio twardy dla osób z wagą z przedziału 60-100 kg

H3 materac twardy dla osób z przedziału wagi 100-120 kg

H4 materac bardzo twardy dla osób z wagą ponad 120 kg

Najlepiej wybierać materace dwustronne co wydłuży ich żywotność a obracanie materaca pozwoli na nie ugniatanie ciągłe tych samych punktów. Kolejną zaletą produktu takiego jak materac 100x180 cm dwustronnego to zastosowanie dwóch różnych materiałów wykończeniowych, otrzymujemy wtedy produkt tzw. 2w1.  Dla niezdecydowanych można wybrać model dwustronny o dwóch różnych twardościach i już w domu testować różną powierzchnię do snu.

Właściwości i cechy materiałów wykończeniowych

Materace 100x180 cm mogą mieć wykorzystane pianki o różnych właściwościach. Pianka visco memory zazwyczaj wykorzystywana jest w materacach z miękką powierzchnią. Pianka Memory jest plastyczna reagująca na nacisk i ciepło ciała. Po ogrzaniu mięknie i otula ciało zapamiętując kształty. Inny materiał to pianka moletowa, która jest sprężysta i posiada szereg wgłębień i wypustek. Pianka przez profil lepiej ułoży się do ciała i będzie potęgować odczucie komfortu. Bardzo trwała i przewiewna będzie pianka lateksowa. Taki materiał idealnie dopasowuje się do ciała dzięki wysokiej gęstości. Pianka jest trwała i zalecana alergikom, ponieważ nie gromadzi kurzu ani roztoczy. Wymienione pianki są stosowane w modelach średnio twardych. Jeśli wchodzimy w kategorie twarde i bardzo twarde materacy tu będą wykorzystywane materiały sztywne jak mata kokosowa czy z trawy morskiej. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu również można spotkać warstwy końskiego włosia. Takie materiały są naturalne a zanim trafią do materaca przechodzą etap oczyszczania z  odzwierzęcych biokomponentów, dzięki czemu nie uczulają i są bezpieczne. Duży wybór komfortowych i wygodnych materacy znajdziesz na Kaszmirowysen.pl