środa, maj 29, 2024
wtorek, 14 maj 2024 14:41

Kształt twarzy a okulary przeciwsłoneczne. To ma znaczenie!

okulary korekcyjne okulary korekcyjne freepik.com

Wybór idealnych okularów przeciwsłonecznych może być wyzwaniem, ale ich poszukiwanie to również okazja, aby podkreślić swoją indywidualność i dodać „pazura” codziennym stylizacjom. Jednym z ważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które najlepiej dopełnią Twoje rysy? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.

 

Jak ocenić swój kształt twarzy?

Szukasz idealnych okularów przeciwsłonecznych i zależy Ci na dobrym dopasowaniu? W pierwszej kolejności określ kształt swojej twarzy. Najczęściej wyróżnia się cztery główne typy:

  • okrągły,
  • kwadratowy,
  • owalny,
  • sercowaty.

Jak określić, który jest Twoim? Możesz to zrobić, spinając włosy (jeśli masz długie) i obrysowując kształt twarzy przed lustrem markerem lub szminką. Innym sposobem jest zrobienie zdjęcia swojej twarzy na jednolitym tle i przeanalizowanie jej konturu.

Wybierając okulary odpowiadające szerokości twarzy oraz jej kształtowi, zwiększasz szansę na komfort ich noszenia. Jeśli okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne są zbyt małe lub zbyt duże, mogą nie tylko być niewygodne, lecz także nie zapewniać odpowiedniej ochrony przed słońcem.

Okrągła twarz wymaga przeciwieństwa

Jeśli masz okrągłą twarz, postaw na okulary o kanciastych, prostokątnych oprawkach. Dzięki nim Twoja twarz będzie wydawać się smuklejsza i dłuższa. Unikaj modeli o zaokrąglonych brzegach, ponieważ mogą one dodatkowo podkreślić obłość twarzy. Tą zasadą warto się kierować, wybierając zarówno modele przeciwsłoneczne, jak i okulary korekcyjne.

Łagodne kształty dla kwadratowej twarzy

Osoby o kwadratowej twarzy mają wyraźnie zaznaczone kości policzkowe oraz szeroką żuchwę. W tym przypadku warto zdecydować się na okulary o okrągłych lub owalnych oprawkach, które złagodzą ostre rysy twarzy. Idealne będą również modele z cienkimi, dyskretnymi ramkami. W salonach stacjonarnych i online znajdziesz zarówno oprawki damskie, jak i męskie, które wpisują się w ten wymóg i będą dobrze się prezentować.

Owalna twarz pozwala na szeroki wybór

Owalna twarz daje największe możliwości w doborze okularów ochronnych. Ten typ rysów pasuje do większości kształtów oprawek. Eksperymentuj z różnymi stylami, aby znaleźć ten, który najlepiej oddaje Twój charakter. Pamiętaj jednak, aby oprawki okularowe były podobnej szerokości co najszerszy punkt Twojej twarzy.

Poszukaj równowagi dla twarzy sercowatej

Osoby z sercowatą twarzą mają szerokie czoło i wąską żuchwę. W ich przypadku sprawdzą się doskonale okulary awiatory lub w kształcie kociego oka, które zrównoważą proporcje twarzy. Unikaj ciężkich, dominujących oprawek, które mogłyby niepotrzebnie podkreślać górną część twarzy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Okulary nosimy na twarzy, dlatego jej kształt ma decydujące znaczenie dla wyboru konkretnego modelu. Aby jednak oprawki spełniały swoje funkcje, weź pod uwagę także inne kwestie, takie jak:

  • kolor oprawek – powinien podkreślać tonację Twojej skóry. Ciepłe odcienie skóry najlepiej współgrają z okularami w odcieniach brązu, złota czy ciepłego beżu. Z kolei dla chłodniejszych tonacji skóry oprawki okularowe powinny być czarne, srebrne lub niebieskie;
  • jakość soczewek – jest tak samo ważna jak ich wygląd. Upewnij się, że wybrane modele zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB;
  • komfort noszenia – nawet najbardziej stylowe okulary nie sprawdzą się, jeśli będą niewygodne. Sprawdź, czy noski i zauszniki Cię nie uciskają oraz czy okulary dobrze leżą na nosie.

Wybór idealnych okularów przeciwsłonecznych wymaga rozpoznania swoich potrzeb i preferencji. Mając na uwadze powyższe wskazówki, z pewnością znajdziesz model, który nie tylko będzie modny, ale także podkreśli piękno i rysy Twojej twarzy.

Pamiętaj, że takie zakupy to również okazja do zabawy modą i wyrażenia swojego stylu.