czwartek, listopad 07, 2024
wtorek, 10 maj 2022 18:18

Książki – dlaczego warto je czytać?

 antykwariat antykwariat pixabay

Tak wiele mówi się o tym, że warto czytać książki. Zachęca się do tej czynności najmłodszych osobników i młodzież oraz pasjonują się tym ludzie dorośli, jak i osoby w wieku starszym.

Są one dla mózgu czymś w rodzaju treningu. Największy wpływ mogą one mieć w przypadku rozwoju dzieci, gdyż kształtują sposób, w jaki dziecko zdobywa wiedzę w późniejszych latach, może ono znacznie ulepszyć cały proces przyswajania zdobywanych informacji. Jak widać nie jest ono jedynie sposobem na zapewnienie sobie rozrywki, czy też miłe spędzenie czasu. Oprócz wspomnianego już wpływu na rozwój mózgu, przynosi ono także korzyści na tle psychicznym. Jakie są największe zalety czytania książek? Jak zachęcić do tego swoje pociechy, bądź jak samemu nabrać chęci, do spędzania swojego czasu przy lekturze wartościowej książki? Sprawdź to w poniższym artykule!

Główne korzyści, które przynosi czytanie książek

Jedną z największych zalet czytania książek jest redukcja stresu w organizmie człowieka. Pozwala ono na uspokojenie, a wystarczy do tego zaledwie 6 minut spędzonych, podczas wykonywania tej czynności. Jest to lepszy sposób, niżeli inne znane i polecane, takie jak słuchanie muzyki, czy też wyjście na spacer. Nie można zapomnieć o tym, iż poprawia pamięć, dzięki temu, że ćwiczymy ją, zapamiętując postaci, ich imiona i charakterystykę, fabułę, wszelkie szczegóły, pozwala to na utrzymanie pamięci w naprawdę dobrej kondycji. Czytanie przynosi również pozytywny wpływ na utrzymanie koncentracji oraz umiejętność skupiania się, dzieje się to poprzez fakt, iż w trakcie lektury książki jesteśmy zmuszeni do utrzymywania koncentracji, przez cały czas, co pozwala na wyćwiczenie jej. Nie sposób nie przytoczyć tu stymulacji mózgu, którą zapewni czytanie, co pozwala nawet na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera, czy też demencji starczej. Korzyścią, która może z niego wypłynąć jest również powiększenie swoich kompetencji analitycznych, głównie może mieć to miejsce, w przypadku czytania książek kryminalnych.

Pozostałe zalety czytania książek

Książki są idealne dla osób, które mają problemy z zasypianiem w nocy. Tworząc sobie rytuał, z łatwością można wypracować sobie nawyk usypiania po zakończeniu lektury. Czytanie ma również zalety bardziej techniczne, takie jak znaczne zwiększenie swojego zasobu słownictwa, szczególnie sięgając po ambitniejsze książki, czy też poprawienie ortografii oraz wszelkiego rodzaju poprawności gramatycznej, co też pomaga polepszyć umiejętności komunikacyjne, zdolność przekazywania swoich uczuć i potrzeb. Czynność ta pozwala również na rozwinięcie swojej wyobraźni, co okazuje się być naprawdę istotną zdolnością, szczególnie w obecnych czasach oraz może stać się fantastycznym źródłem inspiracji. Ma ogromny wpływ na sferę emocjonalną, nie dość, że pozwala poszerzyć swoje horyzonty, to i zwiększa inteligencję emocjonalną, a dodatkowo, według badań, uczy zarówno empatii, jak i wrażliwości.

Jak zacząć czytać książki?

Przede wszystkim pytaniem jest, jak zachęcić swoje pociechy do sięgania po lekturę. Nie powinno to być takie trudne, szczególnie, jeśli rozpocznie się cały proces w odpowiednim momencie. Najlepszym sposobem będzie zaczęcie czytania dziecku, od samych początków jego życia. Pozwoli mu to przystosować się do literatury. W późniejszym wieku, warto sięgać po książki, będące związane z zainteresowaniami dziecka, aby odbierało je jako nagrodę, a samo w sobie czytanie, powinno być przeprowadzone w taki sposób, aby zachęcany wczuwał się w historię. Dobrym pomysłem jest również zabranie swojego dziecka do biblioteki, bądź antykwariatu, aby poczuło prawdziwą magię książek i pokochało czytanie od najmłodszych lat. Bardziej skomplikowane wydaje się tu być zachęcenie do tej czynności samego siebie. Przede wszystkim, tak jak w przypadku dziecka, wybieraj lektury, które są dla Ciebie naprawdę interesujące i intrygujące, nie zmuszaj się do czytania czegoś, co kompletnie Cię nie interesuje, bo przyniesie to negatywne rezultaty. Pamiętaj również, że znaczniej produktywne będzie poświęcenie wolnej chwili, na zagłębienie się w lekturze, niżeli na siedzenie przed ekranem telefonu, bądź komputera!