środa, 05 styczeń 2022 19:41

Kordonek – idealny materiał hafciarski

https://niteczka.pl https://niteczka.pl pixabay

Haftowanie było popularne od najdawniejszych czasów. Twoje babcie czy ciocie z pewnością tworzyły cuda, ręcznie wykonując wybrane wzory i motywy na chustach czy bluzkach.

Dzisiaj to rękodzieło jest mniej powszechne, co szczególnie wyróżnia osoby zajmujące się tą dziedziną. Umiejętność haftowania świadczy o niezwykłym zmyśle estetycznym i artystycznej duszy. Jaki zatem materiał pomoże w stworzeniu najpiękniejszych haftów?

Czym jest kordonek?

Kordonek jest jedwabną lub bawełnianą skręconą nitką. To właśnie za jej sprawą możesz tworzyć unikatowe hafty. Jest to materiał niezwykle mocny i wytrzymały na wszelkie urazy mechaniczne. W specjalistycznych e-sklepach, takich jak np. https://niteczka.pl znajdziesz kordonki, z których stworzysz różnobarwne cuda. Zapoznaj się z paletą jasnych kolorów, takich jak biel, beż, róż czy żółć, jak i tych ciemniejszych – czerwieni, zieleni, fioletów, brązów czy czerni.

Podaruj swoim ubraniom drugie życie

Najczęściej, gdy na ubraniach pojawi się trudna do usunięcia plama bądź dziurka, są one wyrzucane. Nie musi tak być. Jeśli inny sposób na uratowanie ciuchów nie zadziała, haft pomoże dyskretnie ukryć niezmywalne zabrudzenie lub niezaszyte oczko. Ten rodzaj dekoracji sprawdzi się jako oryginalny dodatek, ukrywający zarazem wszelkie niedoskonałości garderoby.

Jak dbać o wyroby z kordonku?

Aby nie dopuścić do niechcianych zniszczeń i uszkodzeń wyrobów z kordonku, unikaj wysokich temperatur podczas prania. Zrezygnuj również z czyszczenia chemicznego i chlorowania materiałów. Niestosowanie się do tych zasad może spowodować odbarwienia czy pożółknięcie nici.

Czym różni się włóczka od kordonku?

Włóczkę i kordonek dzieli przede wszystkim moc skręcenia. Oba są świetnym materiałem do różnych robótek DIY, ale kordonek wyróżnia większa wytrzymałość, wynikająca z silnego splotu. Pozwala na realizowanie trwałych projektów. Wystarczy, że użyjesz swojej wyobraźni i wykorzystasz wrodzoną kreatywność. Co więcej, ten rodzaj nici jest gładki i przyjemny w dotyku.

Włóczka natomiast służy do wyrobów różnego rodzaju części garderoby lub maskotek. Wydziergasz z niej oryginalne skarpety, czapkę, szalik i rękawiczki na zimę, bądź letnią, delikatną spódniczkę. Takie wyroby świetnie sprawdzą się jako podarunek dla bliskiej osoby. Także dla maluchów znajdzie się coś wartego uwagi! Urocze, kolorowe pluszaki ucieszą nie jedno dziecko. Możesz zrobić w pełni spersonalizowany prezent, biorąc pod uwagę ulubione kolory czy motywy osoby obdarowanej. Szeroki uśmiech na buzi i multum radości gwarantowane!