czwartek, 29 październik 2020 13:41

Konsultacja trychologiczna - skuteczny sposób na walkę z łysieniem

Piękne i zadbane włosy są wizytówką zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego ich kondycja oraz wygląd są dla nas bardzo ważne. Mimo, iż wielu panów lubi bardzo krótkie fryzury, to jednak zdecydowana większość marzy o bujnych włosach i możliwości golenia głowy z wyboru, a nie z konieczności.

Kiedy jednak zauważamy problemy z włosami, wówczas rozwiązaniem naszych problemów może być wizyta u trychologa.

 

Trycholog - lekarz od włosów

W wielu gabinetach medycyny estetycznej znajdziemy specjalistów, takich jak trycholog Katarzyna Byszkiewicz, pracująca w krakowskiej Klinice Genesis, którzy specjalizują się w leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów. Zadaniem trychologa jest przeprowadzenie dokładnej analizy stanu, w jakim znajduje się skóra głowy oraz włosy, a w szczególności ich cebulki. Do tego rodzaju specjalisty warto wybrać się w sytuacji nadmiernego wypadania lub przetłuszczania się włosów oraz po kuracji hormonalnej i chemioterapii, które znacząco wpływają na ich kondycję.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to problem mogący pojawić się z wielu powodów. Może mieć związek z osłabieniem cebulek, wynikającym z niedoborów witamin oraz minerałów. W drugim przypadku związanym z łamliwością, włosy łamią się na różnej długości, a cebulka pozostaje na swoim miejscu. W tym wypadku przyczyna tkwi zazwyczaj w złej kondycji włosów, które w wyniku przesuszenia i zniszczenia są bardzo łamliwe.

Istnieje jeszcze jedna przyczyna wypadania włosów powiązana z oboma przypadkami. Chodzi tu o ciasne związywanie włosów w kok lub koński ogon, które powodują ciągnięcie włosów, ich wyrywanie oraz osłabienie cebulek. Kolejnym powodem wypadania i łamania się włosów jest zbyt częste poddawanie ich zabiegom, takim jak farbowanie lub trwała ondulacja, które znacznie osłabiają kosmyki.

Problem wypadania włosów może być też związany ze stresem oraz pracą hormonów naszego organizmu. Stres wpływa na rozregulowanie pracy nadnerczy oraz wywołuje nadprodukcję androgenów mogących zaburzać wzrost i funkcjonowanie cebulek włosowych.

Dziewczyna zmagająca się z problemem wypadania włosów, przed wizytą w gabinecie trychologicznym w Krakowie

 

Przyczyny oraz rodzaje łysienia

Wypadanie włosów zaobserwowane u mężczyzn może być zwiastunem przyszłego łysienia. Co ważne łysienie nie jest jedynie męskim problemem i nie jest związane jedynie z poziomem testosteronu w męskim ciele. W rzeczywistości problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i jest związany z zaprzestaniem wytwarzania się włosów wewnątrz mieszków włosowych. W sytuacji, gdy zauważymy, że wypada nam więcej niż 100 włosów dziennie, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Tego rodzaju konsultacja trychologiczna pomoże nam w szybkim zdiagnozowaniu problemu i podjęciu skutecznego leczenia.

Łysienie androgenowe

Jest ono uwarunkowane genetycznie. Przyczyna tego problemu to dihydrotestosteron, który jest aktywną pochodną testosteronu. Wpływa on na receptory androgenowe umieszczone w mieszkach włosowych powodując ich stopniowy zanik. Z czasem włosy stają się coraz krótsze i cieńsze aż całkowicie przestają rosnąć. Pierwszym zwiastunem tej choroby jest nadmierne wypadanie włosów. W dalszych etapach następuje cofnięcie się linii włosów u mężczyzn oraz ich przerzedzenie u kobiet.

Łysienie plackowate

Występuje głównie u dzieci i młodych osób. Przyczyny występowania tego problemu nie są do końca znane, jednak większość specjalistów skłania się ku problemom autoimmunologicznym. W tym przypadku łysienie powstaje w wyniku pojawienia się zmian zapalnych, które uszkadzają mieszki włosowe. W miejscach ich wystąpienia przestają rosnąć włosy co sprawia, że na skórze pojawiają się nieestetyczne łyse placki.

Konsultacja trychologiczne

Wizyta u trychologa polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz na badaniu przy pomocy trichogramu i trichoskopii. Trichogram służy do oceny stanu cebulek włosowych. Badanie polega na pobraniu około 50-100 włosów i dokładnej ocenie ich wyglądu pod mikroskopem. Trichoskopia jest badaniem cyfrowym polegającym na oglądaniu włosów oraz skóry głowy w dużym powiększeniu. Trycholog przy użyciu wideodermatoskopu wykonuje zdjęcia z 20-krotnym a nawet 70-krotnym powiększeniem. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się włosom i skórze głowy oraz ocenić ich stan i stwierdzić przyczynę wypadania.

Badanie trychologiczne, wykonane w gabinecie medycyny estetycznej w Krakowie

 

Leczenie trychologiczne

Leczenie trychologiczne polega na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów mających wzmocnić i odbudować włosy. Do najczęstszych metod leczenia można zaliczyć mezoterapię przy użyciu koktajlu lub osocza bogatopłytkowego oraz zabiegi z wykorzystaniem urządzeń Dermapen i Mezopen.

Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego niezwykle korzystnie wpływa na wzrost bardzo dużej liczby nowych włosów. Dodatkowo wzmacnia i dogłębnie odżywia włosy, co znacząco poprawia ich wygląd. Jest to jednak zabieg , na którego pełne efekty należy poczekać do kilku miesięcy. Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta a następnie odwirowaniu osocza w specjalnej wirówce. Gotowy płyn wstrzykuje się w głębokie warstwy skóry głowy przy pomocy cienkiej igły.

Zabieg Dermapen

Zabieg z użyciem urządzenia Dermapen polega na stymulowaniu fibroblastów i indukcji kolagenu, co wpływa na regenerację włosów i stymuluje ich naturalne procesy odnowy. Urządzenie wykorzystuje technologię pracy pulsujących igieł pozbawionych niklu i chromu, co jest niezwykle ważne dla osób borykających się również z uczuleniem na metale. Zabieg przy użyciu Dermapen nie tylko hamuje wypadanie ale i poprawia gęstość włosów.

Zabieg Mezopen

Zabieg z użyciem Mezopen pozwala na wprowadzenie w głąb skóry głowy substancji aktywnych stymulujących produkcję elastyny i kolagenu. Zabieg polega na wykonywaniu nawet 80 tysięcy mikronakłuć głowy cienką igłą, a następnie wprowadzeniu substancji aktywnej.

Czytany 100 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.