środa, lipiec 24, 2024
czwartek, 15 luty 2024 18:29

Kompresy jałowe i niejałowe- czym się różnie, gdzie się przydają?

kompresy z gazy kompresy z gazy mat.prasowe

Kompresy to artykuły medyczne, które znajdują się na wyposażeniu placówek ochrony zdrowia, jak i domowych apteczek. To produkty o uniwersalnym zastosowaniu, służące przede wszystkim do opatrywania ran oraz urazów, przy których dochodzi do intensywnego wysięku płynów ustrojowych.

 

Kompresy jałowe i niejałowe- czym się różnią?

Kupując kompresy z gazy, możemy spotkać się z dwoma terminami. Na niektórych produktach pisze, że kompres jest jałowy. Co to właściwie oznacza? Materiały jałowe to nic innego jak te wysterylizowane. A więc nie ma na nich niebezpiecznych bakterii, wirusów, grzybów czy innych drobnoustrojów. Sterylizacja jest to właśnie wyjaławianie, a do tego procesu wykorzystuje się dwie techniki. Pierwszą z nich jest metoda chemiczna, polegająca na aplikowaniu zazwyczaj czystego tlenku etylu we właściwych warunkach. Drugą z nich to metoda radiacyjna, używająca promieniowań rentgenowskich czy wiązki elektronów. Warto dodać, że obie techniki nie uszkadzają kompresu.

Do czego przydają się kompresy jałowe i niejałowe?

Kompresy jałowe oraz niejałowe znajdują różne zastosowania. Artykuły poddane procesowi sterylizacji wykorzystuje się zazwyczaj w tworzeniu opatrunków na niewielkie, jak i te większe rany. Takiego rodzaju materiał medyczny dobrze wchłania wysięk oraz ochrania ranę przed wnikaniem groźnych drobnoustrojów. Kompresy powinno się zawsze mieć w swojej domowej apteczce. Na rynku dostępne są w różnych wymiarach oraz o różnym poziomie chłonności. Duże kompresy jałowe w rozmiarze 10x20 idealnie sprawdzą się do zabezpieczania dużych, sączących się ran. Ponadto sterylny opatrunek okazuje się niezbędne podczas opatrywania niewielkich oparzeń skórnych. A do czego służą niejałowe kompresy z gazy? Można po nie sięgnąć, kiedy rana zostanie wcześniej zdezynfekowana. Chcąc mieć jednak pewność bezpieczeństwa opatrunku, lepszym wyborem będą te sterylne. Najczęściej są to artykuły wykonane z bawełny w taki sposób, aby pojedyncze nitki nie wydostały się z nich. Brzegi są specjalnie zagięte, dzięki czemu materiał nie ulega strzępieniu. Warto dodać, że taki kompres jest miękki i przyjemny dla skóry. Dodatkowo jest elastyczny, co pozwala na dostosowanie opatrunku do rany.

Kompresy z celulozy- kiedy warto je wybrać?

Kompresy z celulozy to proste w użyciu i praktyczne artykuły wykorzystywane do dezynfekcji skóry przed iniekcją, jak i opatrywania niewielkich ran oraz skaleczeń. Przydają się w placówkach medycznych, opiece długoterminowej, salonach kosmetycznych, jak i prywatnych domach. Kompresy z celulozy są poręczne i chłonne. Dobrze absorbują wysięki i są dostępne w rolkach z perforacjami, które ułatwiają odrywanie kompresów.

Kompresy to jedne z najważniejszych środków medycznych, których nie może zabraknąć w placówkach medycznych, jak i domach prywatnych.