sobota, kwiecień 20, 2024
czwartek, 15 luty 2024 10:35

Czym zajmuje się ślusarz i jakie kompetencje powinien posiadać?

pogotowie zamkowe pogotowie zamkowe mat.prasowe

Ślusarz to specjalista zajmujący się szerokim zakresem prac związanych z ręczną bądź ręczno-maszynową obróbką metali. We współczesnych czasach najczęściej korzysta się z pomocy ślusarzy, którzy zajmują się zamkami w drzwiach. Poniżej przedstawione są główne zadania specjalisty z branży ślusarskiej oraz kluczowe kompetencje, jakie powinien posiadać.

Jakie są zadania ślusarza?

Zgodnie ze słownikową definicją praca ślusarza polega na ręcznej bądź ręczno-maszynowej obróbce metalu. W ślusarstwie istnieje jednak wiele różnych specjalizacji i to od nich uzależniony jest zakres prac specjalisty z tego zawodu. W większości przypadków mówiąc o ślusarzu mamy jednak na myśli profesjonalistę, który zajmuje się zamkami w drzwiach, ponieważ to z jego usług zazwyczaj korzystamy.

W ramach swojej pracy ślusarze zajmują się usługami takimi jak:

Montaż i wymiana zamków – prace w tym zakresie polegają na instalowaniu, zazwyczaj w drzwiach wejściowych, choć również i innego rodzaju drzwiach bądź drzwiczkach, różnych rodzajów zamków. Mogą to być zarówno zamki tradycyjne – nawierzchniowe lub wpuszczane, jak i zamki elektroniczne, które swoje działanie opierają na najnowszych technologiach.

Naprawa zamków – w przypadku problemów z zamkiem klienci zwracają się do ślusarza o pomoc. Często nie jest konieczne zainstalowanie całkowicie nowego mechanizmu, a całkowicie wystarczy jego reperacja.  

Awaryjne otwieranie drzwi – jedno z podstawowych zadań ślusarza. Dzięki wiedzy, doświadczeniu oraz wyposażeniu w specjalistyczne narzędzia potrafią oni bezpiecznie otwierać zamki, gdy klucze zostały zgubione bądź gdy zamek uległ awarii. Dobre firmy ślusarskie, takie jak Pogotowie zamkowe, oferują usługi awaryjne niemal przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. W razie pojawienia się problemu z otworzeniem drzwi można zadzwonić po pomoc ślusarską, która szybko rozwiąże problem.

Serwis zamków – w celu zatroszczenia się o sprawne i bezproblemowe działanie zamka w drzwiach warto raz na jakiś czas wykonać jego przegląd. Zajmie się tym profesjonalny ślusarz, który obejrzy mechanizm, zdiagnozuje ewentualne problemy, dokona konserwacji i wykona drobne naprawy.

Doradztwo w zakresie zabezpieczenia drzwi – kompetentny ślusarz może doradzać klientom w kwestiach związanych z bezpieczeństwem domu czy biura, proponując odpowiednie zamki.

Awaryjne otwieranie samochodów – ślusarze zajmują się także otwieraniem drzwi samochodowych, gdy kluczyki zostały we wnętrzu pojazdu, a właściciel nie ma możliwości dostania się do swojego auta.

Pełen zakres działań ślusarskich możesz znaleźć na stronie Pogotowia zamkowego - https://www.pogotowie-zamkowe-sosnowiec-24h.pl/.

Kompetencje ślusarza

W celu podjęcia zatrudnienia w dobrej firmie specjalizującej się w usługach ślusarskich, przyszły pracownik powinien mieć przede wszystkim kierunkowe wykształcenie. Istotne jest również posiadanie zdolności manualnych, ponieważ ślusarz musi wykazywać się dużą precyzją. Wszelkie niestaranne i niedokładne działania mogą spowodować powstanie zarysowań czy uszkodzeń na mieniu klienta. Bardzo ważne są także zaangażowanie w wykonywaną pracę i odpowiednie nastawienie.