poniedziałek, 12 październik 2020 17:01

Kiedy warto iść do podologa i jak przygotować się do wizyty?

podolog Bydgoszcz podolog Bydgoszcz

Podologia to specjalizacja zyskująca coraz większą popularność. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach pojawiają się gabinety podologiczne, w których pomoc mogą uzyskać pacjenci z dolegliwościami w obszarze stóp. Kim jest podolog, kiedy warto się do niego udać i w jaki sposób przygotować się do wizyty?

Podolog – specjalista od problemów ze stopami

Podolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób stóp. Najczęściej nie jest on lekarzem, niemniej często współpracuje z chirurgiem czy dermatologiem, kompleksowo zajmując się dolegliwościami osób w każdym wieku. Prowadząc profesjonalne zabiegi ogranicza on ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń związanych ze stopami. Zakres jego działań jest niezwykle szeroki – od podstawowej pielęgnacji, poprzez korekcję wrastających paznokci, aż po leczenie grzybicy czy objawów stopy cukrzycowej. W jakich sytuacjach pomoże nam podolog Bydgoszcz?

Kiedy warto udać się do gabinetu podologicznego?

Do podologa mogą zgłaszać się kobiety i mężczyźni w każdym wieku, a w razie potrzeby – także dzieci. Warto udać się do niego w momencie, gdy mamy problemy z prawidłową pielęgnacją oraz utrzymaniem dobrej kondycji stóp. Wizyta w gabinecie podologicznym będzie wskazana, jeżeli cierpimy z powodu wrastających paznokci i stanów zapalnych w ich obrębie, a także odcisków utrudniających codzienne funkcjonowanie. Podolog Bydgoszcz pomoże w sytuacji, gdy zauważymy objawy chorób grzybiczych w obrębie naskórka i paznokci. Konsultacja z takim specjalistą jest niezbędna, gdy w związku z cukrzycą pojawią się u nas symptomy groźnej stopy cukrzycowej – trudno gojące się rany i owrzodzenia. Na nasze życzenie profesjonalista zajmie się również rekonstrukcją zniszczonych paznokci, nadaniem im prawidłowego kształtu oraz wykonaniem niezbędnych opatrunków w obszarze stóp.

Jakie schorzenia i nieprawidłowości leczy podolog?

Zakres działalności podologa obejmuje zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Wśród dolegliwości, jakie możemy wyleczyć w gabinecie podologicznym należy wymienić:

  • objawy stopy cukrzycowej,
  • choroby grzybicze i bakteryjne stóp,
  • brodawki wirusowe.

Ponadto z pomocą podologa zlikwidujemy:

  • wrastające paznokcie,
  • pękające i suche pięty,
  • odciski i zgrubienia na stopach,
  • nieprawidłowo obcięte paznokcie.

Jak przygotować się na wizytę?

Przed każdą wizytą u podologa należy odpowiednio się przygotować. Konieczna jest staranna higiena stóp – ich dokładne umycie w wodzie z mydłem oraz wysuszenie. Niewskazane jest natomiast użycie balsamów i kremów, które mogą utrudniać badanie i leczenie dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem będzie zmycie lakieru na paznokciach – dzięki temu specjalista bez trudu oceni stan ich płytki, łatwiej diagnozując ewentualne nieprawidłowości. Do gabinetu przyjdźmy w wygodnym obuwiu oraz w bawełnianych skarpetkach, które nie przyczynią się do nadmiernego pocenia, a zarazem będą łatwe do zdjęcia na czas badania. Skrupulatne przyszykowanie się sprawi, że wizyta przebiegnie komfortowo zarówno dla nas, jak i dla samego specjalisty.