piątek, 11 czerwiec 2021 13:55

Katalizator nie działa. Co dalej?

AutoCatalyst Market Polska AutoCatalyst Market Polska pixabay

Skup używanych katalizatorów to usługa nie tylko opłacalna, ale także korzystna dla środowiska.

Na stronie AutoCatalyst Market Polska można zapoznać się z dostępnymi usługami i ofertą cenową dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić używany analizator katalityczny. A w czym może być korzyść dla ciebie osobiście, przeczytasz w poniższym artykule. 

Jak rozpoznać, że trzeba zmienić katalizator.

Katalizator samochodowy zazwyczaj przebywa w trzech stanach «zdrowotnych»: 

  • Pacjent żywy. To znaczy,że twój samochód działa bez narzekań, układ wydechowy samooczyszcza się, silnik uruchamia się natychmiast i nie jest wymagana żadna interwencja z zewnątrz. 
  • Pacjent raczej żyje. Przy dużych obrotach ciąg znika, lub generalnie nie udaje się rozpędzić więcej niż dwa lub trzy tysiące, jazda rozrusznikiem zajmuje dużo czasu, aż samochód ruszy. Ten stan pół ożywiony wymaga niewielkiej analizy. Konieczne jest uruchomienie silnika i wyciśnięcie maksymalnie gazu. Jeśli wskazówka obrotomierza nie przekroczyła linii trzech tysięcy, możliwe jest, że katalizator działa już na wykończeniu. 
  • I wreszcie, stan trzeci — pacjent martwy. To znaczy, od dawna próbujesz odpalić samochód i bezskutecznie rozrusznik chwyta się milionową próbą, a jak odpala to od razu gaśnie. Tutaj diagnostyka jest prosta — w momencie uruchomienia silnika idź do rury wydechowej i zobacz lub przekonaj się za pomocą eksperymentu, czy w ogóle jest jakiś wydech. Nie? Wtedy więc jest to droga do zakupu nowego katalizatora.

Co zrobić z zużytym katalizatorem tłumika? 

Więc po wszystkich manipulacjach zdałeś sobie sprawę, że katalizator wypracował swój termin. Przy pomocy przyjaciół, specjalistów z centrum serwisowego i wszechmocnego Internetu zdecydowałeś, co zrobić z problemem. Kup nowy neutralizator do swojego modelu lub poszukaj uniwersalnego analogu. Ale co zrobić ze starym, wypracowanym?

Najłatwiej jest oczywiście usunąć i wyrzucić. Ale ta opcja będzie ekonomicznie nieuzasadniona i ekologicznie nieodpowiedzialną. A jeśli na tym zarobisz?

Wkładka w obudowie katalizatora zawiera napylanie metali z grupy platynowców — samej platyny, rodu i palladu. Recykling starych katalizatorów pozwala odzyskać prawie 98% cennych metali w celu ich ponownego wykorzystania w produkcji. Oczywiście używany analizator nie zostanie przyjęty do zwykłego punktu zbiórki metali ze względu na dużą ilość nagromadzonych szkodliwych substancji, ale warto jest skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą. Tam część zostanie kompetentnie utylizowana, aby uzyskać maksymalne korzyści w postaci metali platynowych, a ty otrzymasz rekompensatę pieniężną, która zależy od rodzaju obudowy (metalowa lub ceramiczna) i stanu samej części.

Tym samym, przekazując uszkodzony analizator katalityczny, nie tylko pomożesz środowisku, ale także własnemu portfelu.