czwartek, 24 wrzesień 2020 15:13

Kalkulator BMI – dla kogo i po co?

Kalkulator BMI Kalkulator BMI

Kalkulator BMI to szybka i prosta metoda na obliczenie stosunku masy ciała do wzrostu. Algorytm powszechnie wykorzystywany jest przez osoby pragnące zrzucić nadmiar wagi lub chcące przytyć. W terapii chorób wynikających z nieprawidłowej wagi posługują się również nimi lekarze i inni specjaliści.

 

Po co obliczać BMI?

Nieprawidłowa masa ciała nie tylko może być powodem do kompleksów, ale przede wszystkim stanowi dominujący czynnik pojawienia się przewlekłych chorób metabolicznych czy sercowo-naczyniowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń ze strony ustroju, warto regularnie kontrolować swój stan zdrowia i podejmować działania mające na celu poprawę formy poprzez przybranie lub redukcję wagi. 

Niezbędnym narzędziem w procesie modelowania sylwetki i utrzymania optymalnej kondycji jest kalkulator BMI, czyli algorytm matematyczny opracowany już w XIV wieku, który służy do oszacowania stosunku masy ciała do wzrostu. Uzyskane wyniki równania stanowią cenną wskazówkę w ocenie zagrożeń wystąpienia zarówno chorób wynikających z nadwagi i otyłości, jak i niedowagi. To również nieoceniona pomoc w procesie rekonwalescencji niedożywienia czy odchudzania wykorzystywana przez lekarzy i innych specjalistów branży medycznej i sportowej. Działanie kalkulatora BMI opiera się o podzielenie masy ciała podanej w kilogramach lub funtach przez kwadrat wysokości podanej w metrach bądź calach. Optymalnym zakresem wskaźnika jest wartość 18,5–24,99, która wiąże się z minimalnym ryzykiem rozwinięcia się chorób związanych z nieprawidłową masą ciała. Wyniki powyżej 25 lub poniżej 18 sprzyjają pojawieniu się różnorodnych obciążeń organizmu zarówno o charakterze somatycznym, jak i psychicznym. 

Narzędziem, które w równie szybki sposób co kalkulator BMI pozwala lekarzowi określić liczbę kilogramów niezbędnych do przywrócenia prawidłowej wagi, jest BMI Prime, czyli zmodyfikowany wskaźnik BMI. Oblicza się go, dzieląc uzyskaną wartość BMI przez wartość BMI górnej granicy, czyli 25. Wynik równania w zakresie 0,74–1 oznacza masę ciała w normie, poniżej 0,74 niedowagę, natomiast wartość przekraczająca 1 wskazuje na nadwagę.

Dla kogo jest kalkulator BMI?

Kalkulator BMI został opracowany dla osób dorosłych i pozwala w sposób pośredni określić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. To narzędzie rekomendowane jest szczególnie dla oceny masy ciała danej populacji prezentującej pewne standardy, a nie pojedynczych osób, które charakteryzują indywidualne cechy. Pragnąc uzyskać maksymalnie miarodajny stosunek masy ciała, warto skorzystać z dodatkowych algorytmów, uwzględniających m.in. budowę ciała, obwód talii, zawartość masy mięśniowej, wiek, płeć, rasę czy styl życia i typ sylwetki. Interpretacja wyników kalkulatora BMI może być myląca szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży. Wyniki wskaźnika często nie mieszczą się także w granicach normy jeśli chodzi o sportowców, szczególnie dyscyplin lekkoatletycznych, których kondycja i tężyzna fizyczna zaprzeczają wynikom tabeli. Nienaganna sylwetka sprintera z BMI poniżej 18 nie oznacza, że biegacz cierpi na niedowagę.

 

Czytany 75 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.