środa, maj 29, 2024
czwartek, 26 maj 2022 19:42

Jakie cechy powinien mieć dobry tornister?

tornister do szkoły tornister do szkoły pixabay

Tornisty do szkoły czy tornisty do przedszkola to nieodzowny element każdego ucznia. Od zawsze jest to przedmiot, który kojarzy nam się z nauką. Przez lata tornistry zmieniały swój wygląd i funkcjonalność. Obecnie, wielość ofert, które proponują rodzicom dzieci w wieku szkolnym firmy, może przyprawić o ból głowy. Jak zatem wybrać odpowiedni plecak dla swojego dziecka?

Cechy dobrego tornistra

Istnieje kilka cech, bez których nie może obejść się dobry szkolny tornister. Jedną z nich będzie specjalnie wyprofilowany oraz usztywniony tył. Dzięki niemu ciągle jeszcze kształtujący się kręgosłup ucznia będzie bezpieczny. Musi on dobrze przylegać do pleców, a dzięki usztywnieniu, przedmioty w środku plecaka nie będą uwierały malucha.
Inną, ważną cechą dobrego tornistra jest jego waga. Musi być jak najlżejszy, gdyż dziecko będzie dźwigać w nim wiele różnych przedmiotów, takich jak: książki i zeszyty, piórnik, czy drugie śniadanie. Waga zapakowanego i gotowego do założenia na plecy tornistra, nie może przekraczać 10-15% wagi dziecka. To niewiele, dlatego też on sam musi być jak najlżejszy. Warto wspomnieć, iż większy ciężar może powodować problemy z kręgosłupem, stawami biodrowymi kolanami czy stopami.

Dół tornistra nie powinien przekraczać dolnej linii pleców. Góra zaś musi kończyć się przed karkiem. Choć wielu nastolatków lubi nosić plecak bardzo nisko, czasami wręcz aż do kolan, nie jest to zbyt zdrowe.
Ważne są również szelki tornistra do szkoły. Muszą być szerokie, z możliwością regulacji ich dla konkretnego dziecka.
Ważną, lecz nie najważniejszą cechą dobrego tornistra jest też duża ilość wszytych do niego kieszonek. Dzięki nim jest szansa, iż dziecko utrzyma w nim porządek na dłużej, nie będzie też tak często gubił schowanych w nim przedmiotów.
Warto zaufać znanej, renomowanej marce produkującej tornistry. Jednymi z nich są Lilliputiens, Fresk czy Trixie.

Jak nosić dobry tornister szkolny?

Skoro wiemy już, jak powinien wyglądać porządny tornister do szkoły czy przedszkola, musimy zastanowić się, jak prawidłowo go nosić.
Zostało wspomniane już wyżej o maksymalnej wadze noszonego przez dzieci plecaka. Dlatego najważniejszą zasadą w noszeniu tornistra jest nieprzeciążanie go. Cięższe rzeczy najlepiej jest kłaść na samo dno, a te najlżejsze - na górę. Najlepiej jest nie wkładać do niego zbędnych rzeczy, choć wytłumaczenie tego kilkuletniemu dziecku może wydawać się niewykonalne.
Koniecznie trzeba nosić go na obu ramionach! Ciężar będzie wtedy rozłożony równomiernie, a dziecku nie będzie groził garb w późniejszych latach.

Tylko funkcjonalność się liczy?

Funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu tornistra są cechami najważniejszymi. Plecak idealny dla dziecka musi też zachęcać do noszenia go. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, które są kolorowe, wyglądem przypominają zwierzęta czy ulubione postaci z bajek. Warto zapytać dziecko, o jakim plecaku marzy i spróbować zrealizować to pragnienie. Dzięki temu zyskamy też uśmiech na twarzy naszego malucha. To równie istotnie, jak jego bezpieczeństwo i wygoda użytkowania.