Jedno na dziesięć maluchów rodzi się przedwcześnie. W takim przypadku mówi się o wcześniactwie. Dowiedz się, czym ono dokładnie jest, jak wygląda rozwój dziecka, które urodziło się za wcześnie oraz w jaki sposób można je wspierać.
Wcześniactwo – co to takiego?
Nie każdy może zetknąć się z zagadnieniem, jakim jest wcześniactwo. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jego występowania. Pojęcie to zostało ujęte przez Światową Organizację Zdrowia WHO i oznacza przedwczesny poród. Dzieci, które rodzą się w nieplanowanym terminie, określane są jako wcześniaki. Można o nich mówić, w przypadku przyjścia na świat pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Wyróżnia się kilka klasyfikacji wcześniaków. Jedna z nich jest określana ze względu na moment urodzenia dziecka.
- Ekstremalnie skrajny wcześniak – dziecko urodzone pomiędzy 23. a 27. tygodniem ciąży. Charakteryzuje się bardzo małą masą ciała i posiada skrajnie niedojrzały organizm.
- Skrajny wcześniak – urodzony pomiędzy 28. a 31. tygodniem ciąży włącznie.
- Średnie wcześniactwo – maluch, który przyszedł na świat w okresie między 32. a 36. tygodniem ciąży.
Z czym borykają się wcześniaki?
Czas, który dziecko powinno spędzić w brzuchu mamy, jest potrzebny do wykształcenia wszystkich narządów w prawidłowy i zdrowy sposób. To umożliwia samodzielne funkcjonowanie poza organizmem mamy. Ze względu na zbyt wczesny poród, dziecko nie ma wystarczająco dużo czasu, co uniemożliwia prawidłowy rozwój. Podkreśla się, iż im późniejszy tydzień narodzin, tym dziecko jest poprawniej rozwinięte, a co za tym idzie, ma większe szanse na przeżycie. Lekarze w momencie przyjścia na świat wcześniaka, zapewniają mu wszystkie niezbędne czynności podtrzymujące przy życiu oraz umożliwiające prawidłowy rozwój. Pobyt w szpitalu zapewnia wykonanie wielu badań, sprawdzających czy u niemowlaka występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Warto również zapoznać się z typowymi trudnościami wcześniaków, tak aby być przygotowanym na ich ewentualne pojawienie się i wczesne reagowanie. Wcześniaki bardzo często borykają się z niedojrzałością organów takich, jak płuca, wątroba, nerki, a także nieprawidłowo rozwiniętym ośrodkowym systemem nerwowym. Należy jednak zaznaczyć, że sprawa każdego dziecka jest bardzo indywidualna i każde z nich wymaga wyjątkowego traktowania.
Jak wspierać rozwój wcześniaka w domu?
Są spore szanse na to, aby zapewnić wcześniakowi powrót do dobrego funkcjonowania pomimo wielu trudności. W takim czasie ważne jest odpowiednie wsparcie malucha, które pozwala na prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo często jest on nierówny i przysparza okresy mniej i bardziej trudne. Ważne jest zadbanie o kilka kwestii, które mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt oczywiste. Aby wesprzeć rozwój wcześniaka w domu, wskazane jest między innymi:
- zatroszczenie się o samego siebie,
- zadbanie o poczucie bezpieczeństwa dziecka np. poprzez bliskość z nim,
- obserwowanie i odpowiadanie na jego potrzeby,
- stosowanie się do przyjaznej pielęgnacji,
- zapewnienie potrzebnej ilości snu zarówno sobie, jak i maluchowi.
Zatroszczenie się o siebie, jak i o dziecko, pozwala przede wszystkim na wytworzenie wyjątkowej więzi pomiędzy maluchem a rodzicem, stanowiącej podstawę rozwoju wcześniaka. Warto również korzystać z wiedzy lekarzy, którzy pomagają w opiece związanej z kwestiami zdrowotnymi malucha, a także ze wsparcia psychologicznego, będącego pomocą w obszarze psychicznym i emocjonalnym. Sporą dawkę wiedzy na temat wcześniaków i jeszcze więcej informacji w tym obszarze, a także rozwinięcie zakresu dbania o rozwój wcześniaka w domu, można znaleźć na blogu MamaFizjoterapeuta.