piątek, marzec 29, 2024
poniedziałek, 30 maj 2022 14:40

Jak odtrucie alkoholowe minimalizuje objawy odstawienne?

Odtrucie alkoholowe w Katowicach Odtrucie alkoholowe w Katowicach

Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym i podstępnym. Może dosięgnąć każdego człowieka. Początkowo rozwija się niemal bezobjawowo, co sprzyja dostarczaniu coraz większych ilości alkoholu do krwiobiegu uzależnionego.

Organizm stopniowo przyzwyczaja się do obecności tej substancji. Toksyna wywołuje zaś szereg zmian biochemicznych i metabolicznych, które odczuwalne są dla alkoholika zwłaszcza w momencie zaprzestania przyjmowania etanolu. Objawy głodu alkoholowego są zarówno nieprzyjemne, jak i niebezpieczne dla zdrowia. Odpowiedzią na potrzeby większości osób uzależnionych ze Śląska i okolic jest odtrucie alkoholowe w Katowicach. Pomaga bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, utrzymać abstynencję, zregenerować organizm, wyrównać poziom gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i wydalić z krwiobiegu etanol oraz jego metabolity.

odtrucie alkoholowe Katowice

odtrucie alkoholowe Katowice

Odtrucie alkoholowe w Katowicach to zwykle pierwszy wybór uzależnionych mieszkańców Śląska. Od tej terapii rozpoczynają oni długotrwały proces leczenia choroby alkoholowej. Odtrucie w dyskretnej i komfortowej atmosferze można odbyć w śląskiej filii Centrum Medycznego Galmedic. Jednym z etapów detoksykacji organizmu z alkoholu i toksyn poalkoholowych jest zwalczanie nieprzyjemnych objawów odstawiennych. Zmaga się z nimi większość osób uzależnionych tuż po przerwaniu ciągu alkoholowego. Zwykle doskwierają tym, którzy znajdują się w zaawansowanym stadium rozwoju alkoholizmu – fazie krytycznej i przewlekłej.

Skutki alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu bezpośrednio wiąże się z odczuwaną przez nałogowca koniecznością ciągłego dostarczania do organizmu substancji odurzającej. W związku z tym popada on w długotrwałe ciągi alkoholowe, które trwać mogą nawet tygodniami. Nieprzerwane spożycie alkoholu prowadzi do wyniszczenia organizmu. Etanol wpływa patologicznie na strukturę i funkcjonowanie niemal wszystkich organów wewnętrznych. Uszkadza wątrobę, nerki, serce, żołądek, trzustkę, a nawet komórki nerwowe i mózg. Odtrucie alkoholowe pozwala zminimalizować skutki alkoholizmu i wycofać niektóre dysfunkcje wywołane przez trwanie w nałogu.

Poza dolegliwościami fizycznymi alkoholik w ciągu zmaga się z szeregiem konsekwencji natury psychospołecznej. Zaniedbuje swoje obowiązki i relacje, jest nieaktywnym członkiem dotychczasowych grup społecznych. Rozwijają się u niego schorzenia psychiczne, wraz z urojeniami, omamami, halucynacjami, psychozą, a nawet depresja. Trzeźwość zarówno ciała, jak i umysłu można osiągnąć wyłącznie ze wsparciem specjalistów, a trwałe rezultaty gwarantuje zastosowanie kilku elementów kompleksowej terapii uzależnienia (detoksykacji, psychoterapii oraz metod awersyjnych).

Skuteczne odtruwanie powinno być przeprowadzane w ambulatoryjnych lub klinicznych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność swojego bezpieczeństwa. Lekarze reagują adekwatnie i natychmiastowo na każdą jego potrzebę. Skutki alkoholizmu są różnorodne, a dysfunkcje organów wewnętrznych przybierają różne stopnie nasilenia. Z tego powodu terapię należy dostosować indywidualnie do potrzeb każdego chorego.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Mianem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA, zespołu odstawiennego) określa się szereg objawów odstawienia alkoholu, które występują zwykle w różnym nasileniu już kilkadziesiąt minut po zaprzestaniu przyjmowania substancji odurzającej. Pierwsze z nich przypominają zwykle zatrucie alkoholem lub kaca. Pacjenci skarżą się na bóle i zawroty głowy, senność, rozdrażnienie, wymioty, nudności, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Z czasem symptomy te przybierają jednak na sile. Wówczas chory zmaga się z drżeniem mięśniowym, tachykardią, nadpotliwością, lękiem, niepokojem, nadpobudliwością psychoruchową, a nawet niebezpiecznymi złudzeniami i omamami. Jeżeli alkoholik pozostanie bez opieki specjalistów, objawy AZA mogą okazać się groźne dla jego życia. Takie niebezpieczeństwo niesie ze sobą występowanie drgawek poalkoholowych, wahań wartości ciśnienia tętniczego krwi czy niewydolności krążenia.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach oferowane przez Centrum Medyczne Galmedic pozwala zniwelować objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego i wspomaga leczenie uzależnienia. Zaprzestając spożywania alkoholu, chory nie jest bowiem skazany na długotrwałe odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Choć dosięgają one niemal każdego trzeźwiejącego nałogowca, istnieje wiele specjalistycznych sposobów na ograniczenie ich uciążliwości. Najskuteczniejszym z nich jest farmakoterapia.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach – dla kogo?

Detoksykację alkoholową stosuje się głównie w przypadku tych pacjentów, u których stwierdzono przewlekłe uzależnienie od alkoholu etylowego. Skorzystać z tej terapii można jednak na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Im szybciej chory zda sobie sprawę z posiadanych przez siebie trudności, tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Odtrucie jest bezwzględnie wskazane wtedy, gdy nałogowiec nie potrafi samodzielnie przerwać ciągu alkoholowego i wraca do picia na skutek odczuwanych objawów głodu alkoholowego. Obecność objawów odstawiennych zawsze powinna zmotywować uzależnionego do odbycia wizyty u specjalisty.

Z detoksu alkoholowego skorzystać może niemal każdy pełnoletni uzależniony. Jeżeli jednak zmaga się z konsekwencjami uszkodzeń wielonarządowych lub złożonym przebiegiem schorzeń przewlekłych, konieczna może okazać się dodatkowa diagnostyka jego stanu zdrowia. Działanie to ma na celu zapewnienie choremu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu podczas odtrucia.

Z jakich etapów składa się odtrucie alkoholowe w Katowicach?

Zanim rozpocznie się detoks, pacjent przechodzi etap kwalifikacji i diagnostyki. Lekarz bada chorego oraz zbiera od niego wszelkie niezbędne informacje dotyczące uzależnienia. Podczas wywiadu medycznego mogą zatem paść pytania o długość ciągów alkoholowych, ilość spożywanego etanolu, obciążenie rodzinne alkoholizmem, podejmowane dotychczas działania lecznicze i ich ewentualny przebieg. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu w Galmedic otrzymuje on do swojej dyspozycji prywatny pokój z łazienką. Może również bez ograniczeń korzystać z sali telewizyjnej. W placówce spędza się zazwyczaj od 3 do 24 godzin.

W tym czasie personel medyczny dba o samopoczucie chorego oraz o ograniczenie dolegliwości związanych z odstawieniem substancji odurzającej. Pielęgniarka lub pielęgniarz zakłada pacjentowi wenflon, który umieszcza w jego żyle obwodowej. Dzięki temu zyskuje bezpośredni dostęp do krwiobiegu, do którego trafiają wszystkie składniki podawanych kroplówek witaminowych. Dożylne wlewy zawierają w swoim składzie jony podstawowych pierwiastków – magnez, potas, sód i wapń – rozpuszczonych w glukozie. Wzmacniają organizm, dodają energii i witalności, przyspieszają proces metabolizmu etanolu i jego wydalania z krwiobiegu. Nawadniają cały ustrój i dostarczają niezbędnych substancji odżywczych, wspierając oczyszczenie organizmu i równowagę wodno-elektrolitową osoby uzależnionej od alkoholu.

Gdy u chorego obserwuje się pierwsze objawy odstawienne, dla lekarzy jest to znak, że do terapii należy włączyć środki farmakologiczne. Ponieważ stale monitorują oni stan zdrowia pacjenta i kontrolują jego podstawowe parametry życiowe, szybko odpowiadają na jego potrzeby. Zlecają leki, które uśmierzają ból, działają nasennie, przeciwwymiotnie oraz uspokajająco. W przypadku niektórych chorych konieczne jest również zastosowanie środków o działaniu leczniczym, które niwelują objawy chorób przewlekłych, współistniejących z alkoholizmem.