Co więcej, nałóg ten jest szkodliwy nie tylko dla samego palacza, ale i ludzi przebywających w jego otoczeniu. W jaki sposób palenie papierosów wpływa na nasz organizm i jak poradzić sobie z tym wyniszczającym nałogiem? Jakie korzyści z rzucenia palenia zauważysz? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
W jaki sposób papierosy wpływają na nasz organizm?
Palenie papierosów, głównie za sprawą zawartej w tytoniu nikotyny działa na organizm człowieka pobudzająco i pozwala obniżyć poziom stresu, a także stymuluje układ nerwowy do produkcji serotoniny, która nazywana jest tzw. hormonem szczęścia. Sprawia to, że palenie papierosów jest przyjemne i dobrze się nam kojarzy. Jednak dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych związków chemicznych, których obecność prowadzi do powstawania szeregu niezwykle poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy udary mózgu. Palenie tytoniu wiąże się także z szybkim uzależnieniem od papierosów, ponieważ organizm osoby palącej z czasem potrzebuje coraz większego stężenia nikotyny. Przekłada się to na powstanie dużego problemu z rzuceniem palenia papierosów, które jest długotrwałym procesem wymagającym silnej woli palacza, a także wsparcia rodziny i w niektórych przypadkach pomocy specjalistów.
Rzucenie palenia — korzyści zdrowotne i nie tylko
Regularne palenie papierosów sieje prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak wiele korzyści niesie za sobą zrezygnowanie z nikotyny. Rzucenie palenia pozwala cieszyć się szeregiem, pozytywnych aspektów prozdrowotnych, a także pomaga nam na innych polach i sprawia, że życie staje się lepsze. Przedstawiamy najważniejsze korzyści z rzucenia palenia:
- Zwiększona wydolność
Rzucenie palenia pozwala na oczyszczenie organizmu z nikotyny, co przekłada się na stopniową poprawę zdolności wysiłkowych. Organizm oczyszczony ze substancji smolistych i innych związków zawartych w papierosach będzie lepiej funkcjonował i miał lepszą kondycję.
- Łatwiejsze oddychanie
Uciążliwe dolegliwości związane z paleniem, takie jak duszności, kaszel czy flegma będą stopniowa zanikały po zerwaniu z nałogiem.
- Poprawa stanu cery, włosów i paznokci
Obecność toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym związane z paleniem papierosów przekłada się na nieodpowiednie dotlenienie organizmu. Skutkuje ono gorszą kondycją skory, włosów i paznokci, a rzucenie palenia pozwala na cieszenie się poprawą ich stanu.
- Wyraźniejsze odczuwanie zapachów i smaków
Odstawienie nikotyny pozwala na przywrócenie zmysłów smaku i węchu do ich wyjściowego poziomu, co często może sprzyjać poprawie jakości diety.
- Zminimalizowanie ryzyka chorób przewlekłych i nowotworów
Zaprzestanie palenia pozwala na zminimalizowanie ryzyka rozwinięcia się w organizmie chorób nowotworowych i chorób układu krążenia, na które znacznie częściej narażeni są palacze.
Poprawa funkcji seksualnych i zwiększenie płodności
Korzyści wynikające z rzucenia palenia obejmują także strefę seksualną, ponieważ nikotyna często wpływa na zaburzenia erekcji i płodność. Zrezygnowanie z papierosów pozwala na polepszenie jakości życia seksualnego oraz pozytywnie wpływa na płodność, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starających się o dziecko.
- Wydłużenie życia
Rzucenie palenia pozwala na obniżenie ryzyka występowanie wielu chorób, dlatego zrezygnowanie z papierosów pozwala na cieszenie się dłuższym życiem.
- Zmniejszenie wydatków
Niewątpliwą korzyścią wynikająca z rzucenia palenia jest także aspekt finansowy, ponieważ palenie papierosów wiąże się z dość dużymi wydatkami.
- Brak nieprzyjemnego zapachu na ubraniach i włosach
Dym papierosowy to substancja, która przenika na ubrania i włosy palacza, dlatego często czuć od niego nieprzyjemny zapach, który może być uciążliwy dla osób znajdujących się w jego otoczeniu. Zrezygnowanie z palenia pozwala na uniknięcie takich sytuacji.
- Poczucie wolności od nałogu
Korzyści z rzucenia palenia obejmują także strefę psychiczną. Zrezygnowanie z nikotyny pozwala na odzyskanie kontroli nad swoim zachowaniem, które nie jest już tłumione przez przymus sięgania po papierosy.
Uzależnienie od papierosów – jak rzucić nałóg?
Rzucenie palenie to proces niezwykle trudny dla palacza zmagającego się z nałogiem, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Chcąc rzucić papierosy, zadbaj o odpowiednią motywację, zaplanuj rzucenie palenia oraz unikaj przebywania w towarzystwie palaczy, a otaczaj się osobami, które będą wspierać cię w słuszności podjętej przez ciebie decyzji. Pomocne w rzuceniu palenia jest także prowadzenie higienicznego, zdrowego stylu życia oraz skorzystanie z pomocy lekarza, psychologa czy farmaceuty.
Niezwykle pomocne w rzuceniu palenia okazują się także środki farmakologiczne, których działanie opiera się na dostarczaniu organizmowi stopniowo zmniejszających się porcji nikotyny. Jednym najczęściej polecanych leków pomagających w walce z nałogiem jest Recigar . Pozwala on na zmniejszenie głodu nikotynowego oraz stopniowe odzwyczajanie się od palenia tytoniu, co w efekcie prowadzi do całkowitego zaprzestania używania produktów zawierających w sobie nikotynę.