piątek, kwiecień 12, 2024
sobota, 27 maj 2023 18:47

Jaki materac do spania będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?

materace do spania materace do spania mat.prasowe

Jakość snu ma znaczący wpływ na samopoczucie i zdrowie każdego człowieka. Tymczasem codzienna presja, natłok obowiązków i życie w pędzie nie sprzyjają wysypianiu się. Kluczem do sukcesu jest materac, który zapewni komfort i stworzy odpowiednie warunki do snu. Podpowiadamy zatem, jaki materac będzie najlepszym wyborem.

 

Materace – jaki masz wybór?

Okazuje się, że materace do spania to dość szeroki segment rynku. Do wyboru masz kilka rodzajów materacy:

  • Materace kieszeniowe – są to materace wyposażone w sprężyny, ale każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce. Pracują więc niezależnie od siebie; są ciche i świetnie dopasowują się do ciała śpiącej osoby. Są szczególnie polecane dla par, ponieważ ruchy osoby obok są w zasadzie nieodczuwalne (ze względu na to, że sprężyny reagują na nacisk niezależnie od siebie).
  • Materace sprężynowe (bonellowe) – tego rodzaju materace do spania wyposażone są w połączone ze sobą sprężyny. To materace o prostej, ale niezwykle trwałej konstrukcji. Wyróżniają się tym, że zwiększają swój opór wraz z siłą nacisku (elastyczność punktowa). Reagują zatem na wagę użytkownika, dostosowując powierzchnię do jego potrzeb. Są polecane parom, u których występuje znaczna różnica masy ciała.
  • Materace piankowe – są wygodne i korzystne dla kręgosłupa, a ponadto bardzo higieniczne (zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, grzybów
    i pleśni). Idealnie dopasowują się do kształtu ciała i naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zapewniają równomierne rozłożenie nacisku. Dodatkowo materace piankowe są polecane dla alergików. Nie stwarzają bowiem warunków do bytowania roztoczy. Nie chłoną wilgoci i są przewiewne.
  • Materace wysokoelastyczne – jest to jeden z rodzajów materacy piankowych. Wykonane są z pianki o wysokiej elastyczności i sprężystości. Zapewniają podparcie punktowe. Idealnie reagują na zmianę pozycji użytkownika.
  • Materace lateksowe – wykonane z lateksu materace są bardzo higieniczne i odporne na rozwój pleśni i grzybów. Ponadto idealnie dopasowują się do ciała śpiącej osoby. Są rekomendowane alergikom i osobom, zmagającym się ze schorzeniami ortopedycznymi.

Materace piankowe czy sprężynowe – co wybrać?

wygodny materac do spania

Wybór pomiędzy materacem sprężynowym a piankowym nie jest oczywisty. Oba rodzaje materacy mają swoje zalety. 

Materac piankowy z pewnością warto wybrać wtedy, gdy zależy ci na dobrym podparciu dla kręgosłupa. Warto postawić na materac lateksowy, który wyróżnia się podwyższoną twardością i stwarza optymalne warunki do snu osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Termoelastyczne materace do spania są bardzo higieniczne, a zatem doskonale sprawdzą się w sypialni alergika czy astmatyka. Bez wątpienia będzie to wówczas materac dobrany również pod kątem aspektów zdrowotnych. 

Jeśli natomiast rozważasz materac sprężynowy do spania, to weź pod uwagę  materace kieszeniowe. To unowocześniona wersja tradycyjnych materacy sprężynowych, ponieważ każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet i doskonale sprawdzi się w przypadku par z dużą różnicą wagi.

Ogólnie rzecz biorąc – wszystko zależy od tego, jakie są indywidualne potrzeby użytkownika. 

Najlepszy materac to materac dobrze dobrany 

Podsumowując; najważniejszą kwestią jest dobór materaca do swoich potrzeb. Podczas wybierania materaca musisz uwzględnić ewentualne problemy zdrowotne (na przykład alergie, bóle kręgosłupa czy inne schorzenia ortopedyczne), ale także indywidualne upodobania.

Jeśli odpowiednio dobierzesz materac, to zyskasz zdrowy sen. Porządnie się wyśpisz, a twoje ciało się zregeneruje. Zapomnisz o bólach kręgosłupa i na nowo zaczniesz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Nie ma w tym przesady. Idealnie dobrany materac potrafi zdziałać cuda. Koniecznie wybierz taki, który będzie odpowiadał twoim potrzebom.