środa, lipiec 24, 2024
środa, 21 wrzesień 2022 17:04

Jak wybrać dobrego lekarza? Najważniejsze wskazówki

gabinety lekarskie w Poznaniu - Ethica gabinety lekarskie w Poznaniu - Ethica pixabay

Wielu z nas udając się na wizytę do lekarza, wyobraża sobie, że zajmie się nami wyspecjalizowany i empatyczny zespół, który wysłucha, przeprowadzi szczegółowy wywiad, że po prostu się nami zaopiekuje. By wizyta zbliżona do ideału mogła się wydarzyć, przed udaniem się do specjalisty warto poświęcić chwilę i poszukać profesjonalnej opieki medycznej.

Jak znaleźć tego najlepszego lekarza? Zacznij od tego.

  1. Zasięgnij opinii rodziny i przyjaciół — Wszyscy korzystamy z usług medycznych, więc i wśród Twoich bliskich znajdzie się ktoś, od kogo otrzymasz rzetelną rekomendację. Dowiesz się, z czyich usług byli zadowoleni oraz ostrzegą kogo unikać. Powszechne jest też, że chętniej skorzystamy z produktu czy usługi jeśli zarekomenduje je nam ktoś, komu ufamy. 
  2. Zerknij do Internetu — Internet to jedno z najbardziej dostępnych źródeł informacji. W sieci znajdziesz wiele popularnych lekarskich rankingów, w których dostępne są opinie o konkretnym specjaliście, nierzadko też poznasz historie pacjentów, którzy odbyli u niego wizytę. Ludzie chętnie dzielą się doświadczeniami z gabinetów lekarskich, należy jednak pamiętać, że znacznie częściej opiszą negatywne doświadczenia, niż wystawią pozytywną opinię. Dlatego zadbaj o to, by Twój proces decyzyjny nie opierał się wyłącznie na internetowych wpisach. 
  3. Wybieraj doświadczonych lekarzy — W sieci bardzo łatwo znajdziesz informacje o kompetencjach, odbytych szkoleniach i ukończonych przez lekarza szkołach, wpisując np. nazwisko medyka. Tytuł naukowy na pewno będzie atutem. Szerokie doświadczenie zdobyte w renomowanych szpitalach czy kilka specjalizacji, świadczyć będzie o tym, że masz do czynienia z wysokiej klasy specjalistą o szerokiej i różnorodnej wiedzy.
  4. Wyposażenie kliniki — Warto zainteresować się, jakim zapleczem sprzętowym dysponuje klinika. Im więcej specjalistycznych urządzeń ma do dyspozycji lekarz, tym bardziej holistyczną opiekę może zaproponować. Szukając np. opieki ortodontycznej, warto wybrać klinikę, w której dostępne będą nowoczesne urządzenia do diagnostyki obrazowej takie, w jakie wyposażone są np. gabinety lekarskie w Poznaniu - Ethica, co umożliwia kompleksowe leczenie pacjentów.
  5. Kontakt się z placówką — Jeśli to, co przeczytasz w internecie na temat lekarza nie jest wystarczające i masz dodatkowe pytania np. co do przebiegu wizyty, skontaktuj się z kliniką. Profesjonalne gabinety, świadczące wysoki poziom usług, chętnie udzielają informacji pacjentom, dokładając wszelkich starań, by poczuli się odpowiednio zaopiekowani.

Pomimo najlepszego researchu zawsze pozostaje pewna doza niepewności, którą zweryfikujesz jedynie podczas wizyty. Dla wielu pacjentów, poza powyższymi punktami, ogromne znaczenie mają umiejętności interpersonalne jak empatia, aktywne słuchanie, czy cierpliwość. Nawet jeśli kwalifikacje lekarza będą ponadprzeciętne, a zabraknie tego “ludzkiego” czynnika, może okazać się, że cały proces poszukiwań idealnego lekarza należy rozpocząć od nowa.