czwartek, kwiecień 25, 2024
środa, 26 sierpień 2020 17:25

Jak uniknąć kontuzji przy uprawianiu sportów letnich?

 Kontuzja - biegacz trzymający się za bolące kolano Kontuzja - biegacz trzymający się za bolące kolano

Lato to czas, kiedy chętniej niż zazwyczaj podejmujemy aktywność fizyczną. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę nożną czy siatkówkę plażową – możliwości jest naprawdę mnóstwo. Bez względu na to, czy trenujesz daną dyscyplinę od dawna, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą Ci znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • czy dobór odpowiedniego obuwia do biegania może mieć wpływ na urazy kolana,
  • dlaczego tak ważna w profilaktyce kontuzji jest prawidłowa rozgrzewka,
  • czy regeneracja po treningu może chronić przed urazami.

Sport to zdrowie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości! Aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, reguluje poziom ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, pozwala się odprężyć i zrelaksować. Niestety, czasem zdarza się jednak, że uprawianie sportu, nawet rekreacyjne, kończy się kontuzją. Ból kolana po bieganiu, ból barku po grze w siatkówkę, uraz nadgarstka po grze w tenisa – to tylko kilka przykładów możliwych problemów. Na szczęście są proste sposoby, by zmniejszyć ryzyko ich występowania!

Po pierwsze – przygotuj się do uprawiania sportu

Jeśli chcesz rozpocząć regularne treningi w określonej dyscyplinie, warto skonsultować to ze specjalistą. Lekarz medycyny sportowej sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania danego sportu – skieruje na odpowiednie badania, przenalizuje ich wyniki, ewentualnie zleci konsultację z innym specjalistą. Choć sport oczywiście sprzyja zdrowiu, mogą istnieć pewnie przeciwwskazania do treningów – np. osobom z problemami sercowymi nie zaleca się bardzo intensywnych treningów biegowych.

Gdy lekarz medycyny sportowej wyda zgodę na uprawianie danego sportu, warto poświęcić nieco czasu na dobór odpowiedniego sprzętu. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale częste urazy kolana przy bieganiu mogą być efektem doboru nieodpowiedniego obuwia, które nie amortyzuje w prawidłowy sposób obciążeń. Z kolei ból kręgosłupa po jeździe na rowerze może wynikać z tego, że wybrany jednoślad jest dla Ciebie za mały.

Po drugie – rozgrzewka uchroni przed kontuzją

Każdą aktywność fizyczną, nawet rekreacyjną, należy koniecznie rozpoczynać od rozgrzewki – jest to jedna z żelaznych zasad profilaktyki kontuzji. Rozgrzane mięśnie pracują wydajniej, wzrasta elastyczność ścięgien i więzadeł, podnosi się poziom hormonów w organizmie, a ciało jest przygotowane do czekającego je wysiłku. Prawidłowa rozgrzewka pobudza do pracy układ oddechowy, krwionośny i nerwowy, a także poprawia koncentrację, co również pozwala chronić się przed kontuzjami.

Co ważne, rozgrzewka nie musi składać się z trudnych, specjalistycznych ćwiczeń – wystarczy krótka przebieżka, kilka skłonów, przysiadów, pajacyki, krążenia ramion, głowy i kolan czy proste ćwiczenia rozciągające dla początkujących. Powinna ona trwać około 10-15 minut.

Po trzecie – pamiętaj o regeneracji po treningu

Nawracająca kontuzja nadgarstka, przewlekłe urazy kolana i inne dolegliwości związane z uprawianiem sportu mogą być również efektem nieprawidłowej regeneracji po treningach. Nie jest sztuką dobrze przeprowadzić trening – sztuką jest mądrze go zakończyć! Każdą aktywność warto zwieńczyć serią ćwiczeń rozciągających albo krótkim marszem, który pomoże ustabilizować oddech i tętno. Po bardzo intensywnych treningach można skorzystać z profesjonalnych masaży, krioterapii lub sauny (oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych). Ważnym elementem regeneracji po treningu są prawidłowo skomponowane posiłki oraz… sen.

Sport może być przyjemny i bezpieczny. Może też prowadzić do osiągania ustalonych celów, np. redukcji masy ciała. Aby jednak tak się stało, należy koniecznie przestrzegać zasad profilaktyki kontuzji – na pewno wyjdzie Ci to na dobre!

Źródła:

http://dieta-sport.pl/Regeneracja_w_sporcie.pdf

https://fs.siteor.com/ospsp-torun/files/Downloads/20180323084330/Rozgrzewka_og%C3%B3lnorozwojowa_-_skrypt_2018.pdf?1521794611

Media

artykuły sponsorowane copywriting